Izračun pokojnine – kakšna bo višina penzije?

31. mar. 2024, ob 19.47
Posodobljeno pred 4 meseci
720
310 SEK

Odštevate dneve do pokoja? Potem vam bo še kako prav prišel izračun pokojnine, s katerim si boste lahko izračunali datum izpolnitve pogojev za pokojnino in njene višine. Vse, kar morate vedeti o izračunu pokojnine na enem mestu.

Kdaj se lahko upokojite?

Pokojnina je redni mesečni prejemek, ki uživalcu zagotavlja materialno in socialno varnost ob dopolnitvi določene starosti in zavarovalne ter pokojninske dobe oziroma pokojninske dobe brez dokupa.

Zavarovanci pridobite pravico do starostne pokojnine:

• pri starosti 65 let, če ste dopolnili 15 let zavarovalne dobe, oziroma

• pri starosti 60 let, če ste dopolnili 40 let pokojninske dobe brez dokupa.

Kot pokojninska doba brez dokupa se štejejo:

• obdobje prostovoljne vključitve v obvezno zavarovanje oziroma dokupljene zavarovalne dobe do 31. decembra 2012, ko so bili prispevki dejansko plačani,

• čas obvezne vključitve v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje,

• kmetijske dejavnosti,

• delo v tujini.

Lahko se upokojite tudi pri nižji starosti in uveljavite znižanje starostne meje:

• zaradi skrbi za vsakega rojenega ali posvojenega otroka, za katerega je zavarovanec skrbel v prvem letu njegove starosti, ki ima državljanstvo Republike Slovenije;

• zaradi služenja obveznega vojaškega roka, za dve tretjini dejanskega trajanja; to znižanje velja le za moške;

• zaradi vstopa v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje pred dopolnjenim 18. letom starosti;

NOVO NA NADLANI.SI: Objavite zgodbo in zaslužite!
Ali ste bili priča nepozabnemu dogodku, šokantni situaciji ali imate v rokah novico, ki bi lahko navdušila širšo javnost? Spletni portal Nadlani.si vam omogoča več kot le branje novic – zdaj

• delo na delovnih mestih, na katerih se je zavarovalna doba štela s povečanjem;

•osebne okoliščine, pogojene z zdravstvenim stanjem, zaradi katerega so bile te osebe do 31. decembra 1999 upravičene do štetja zavarovalne dobe s povečanjem, kasneje pa do prištete dobe.

Višina pokojnine in izračun pokojnine
Višina pokojnine in izračun pokojnine

Kje pridobiti informativni izračun pokojnine?

Storitev Informativni izračun datuma upokojitve, ki je dostopna na spletni strani zavoda ZPIZ, vam omogoča informativni izračun datuma izpolnitve pogojev za priznanje pravice do starostne pokojnine po ZPIZ-1 oziroma za priznanje pravice do starostne in predčasne pokojnine po ZPIZ-2 ter izračun višine odmernega odstotka. Datum izpolnitve pogojev je informativne narave in ni uporaben v postopkih uveljavljanja pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Svetujemo vam, da se pred vložitvijo zahteve za priznanje pravice do pokojnine oziroma pred odjavo iz zavarovanja obrnete tudi na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije za podrobnejše informacije.

Prav tako lahko informativni izračun datuma upokojitve pridobite z oddajo Obrazca za predhodno pisno informacijo o datumu izpolnitve pogojev in o višini pokojnine. Ta obrazec je dostopen na spletni strani zavoda. Obrazec lahko oddate preko sistema Moj eZPIZ, za kar potrebujete kvalificirano digitalno potrdilo. Oddate ga lahko tudi po pošti ali osebno na vam najbližji območni enoti zavoda.

V letu 2015 je zavod začel po uradni dolžnosti pošiljati obvestila o pričakovani višini pokojnine. Ta obvestila so namenjena tistim zavarovancem, ki v tekočem letu dopolnijo starost 58 let.

Kako visoka bo pokojnina?

Višina starostne pokojnine je odvisna od višine pokojninske osnove in dopolnjene pokojninske dobe, ki je podlaga za določitev odmernega odstotka.

Starostna pokojnina se odmeri od pokojninske osnove, ki se izračuna na podlagi mesečnega povprečja osnov iz katerihkoli najugodnejših zaporednih štiriindvajsetih let zavarovanja od vključno leta 1970 dalje. To velja za obdobja, od katerih so bili plačani prispevki za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

Kako visoka bo pokojnina?
Kako visoka bo pokojnina?

Upoštevanje davkov in prispevkov

Za izračun se upoštevajo osnove, zmanjšane za davke in prispevke, ki se plačujejo od plače po povprečni stopnji v Republiki Sloveniji. Zavod mora izračunati vsa razpoložljiva mesečna povprečja osnov iz zaporednih štiriindvajsetih let zavarovanja od 1. januarja 1970 dalje. Zavarovancu mora po uradni dolžnosti odmeriti pokojnino od najugodnejšega povprečja, ki predstavlja pokojninsko osnovo. Pri izračunu pokojninske osnove zavod upošteva predhodno sporočene podatke o plačah ali zavarovalnih osnovah po predpisih o matični evidenci zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja.

Nevidni zobni aparat, rešitev za popoln nasmeh
V današnjem svetu je estetika nasmeha postala pomembnejša kot kdajkoli prej. Popoln nasmeh ne izboljša le samozavesti, temveč tudi splošno kakovost življenja. Če razmišljate o ortodontskem zdr

Osnove iz koledarskega leta, v katerem uveljavljate pravico do starostne pokojnine, se pri izračunu pokojninske osnove ne upoštevajo.

Izračun pokojnine s splošnim informativnim izračunom

Storitev splošni informativni pokojninski kalkulator je razvil Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije kot projektni partner Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v okviru projekta Moje delo.Moja pokojnina. Ta storitev vam na podlagi ročnega vnosa podatkov omogoča hiter in enostaven informativni izračun datuma izpolnjevanja pogojev za pridobitev pravice do starostne oziroma predčasne pokojnine. Prav tako omogoča izračun predvidene višine pokojnine.

Storitev je na voljo na spletni strani ZPIZ.

Obveščamo vas, da ta informativni izračun pri odstotkih za odmero pokojnine upošteva določbe Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 75/19, v nadaljevanju ZPIZ-2G), ki je začel veljati 1. januarja 2020. ZPIZ-2G za odmero pokojnine namreč določa višje odmerne odstotke in dodatne odmerne odstotke zaradi skrbi za otroke v njihovem prvem letu starosti (1,36 % za enega otroka, 2,72 % za dva otroka in največ 4,08 % za tri otroke).

Izračunajte si pokojnino
Izračunajte si pokojnino

Kaj storiti, ko zaključite z delom?

Če ste zaposleni, vas mora delodajalec zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi odjaviti iz obveznega pokojninskega in invalidskega ter zdravstvenega zavarovanja. Delodajalec vas bo odjavil iz zavarovanja z obrazcem M-2.

Če ste samozaposleni, morate:

  • opraviti izbris iz Poslovnega registra Slovenije in
  • morate se odjaviti iz obveznega pokojninskega in invalidskega ter zdravstvenega zavarovanja z obrazcem M-2. Ta obrazec lahko oddate s kvalificiranim digitalnim potrdilom, ki ga brezplačno pridobite na upravni enoti. Obrazec lahko oddate tudi preko portala e-VEM.

Vložite zahtevo za priznanje pravice do starostne pokojnine pri zavodu:

  • preko storitve eVloge ZA VSE,
  • elektronsko prek sistema Moj eZPIZ, s kvalificiranim digitalnim potrdilom,
  • osebno na najbližji območni enoti zavoda ali po pošti (obrazec);

Priporočene priloge:

  • delovna knjižica in morebitna druga dokazila (npr. odločba o priznanju pokojninske dobe v tujini),
  • dokazilo o prenehanju obveznega zavarovanja vključuje akt o prenehanju delovnega razmerja. Za samozaposlene je potrebno potrdilo o izbrisu iz Poslovnega registra Slovenije. Zavarovanci, prostovoljno vključeni v obvezno zavarovanje, predložijo obrazec M-2,
  • sporazum staršev o uveljavljanju znižanja starostne meje za pridobitev pravice do starostne pokojnine zaradi otrok (če vlagate zahtevo za starostno upokojitev po prej veljavnem zakonu – ZPIZ-1),
  • sporazumni dogovor zaradi skrbi za otroka (če moški vlaga zahtevo za starostno pokojnino po ZPIZ-2),
  • potrdilo o regresu za letni dopust v letu uveljavljanja pravice do starostne pokojnine (prejem celotnega ali sorazmernega dela regresa za letni dopust) in
  • morebitno dokazilo o zaposlitvi v tujini.

Predlagamo, da zaradi pravočasne izdaje odločbe in ureditve obveznega zdravstvenega zavarovanja zahtevo vložite približno dva meseca pred zaključkom dela.

Na podlagi vložene zahteve za priznanje pravice do starostne (ali predčasne) pokojnine se pri zavodu začne postopek za izdajo odločbe o priznanju pravice do starostne pokojnine.

Kdaj oditi v pokoj in kako vam pri tem pomaga izračun pokojnine
Kdaj oditi v pokoj in kako vam pri tem pomaga izračun pokojnine

Avtor: ŽK, FOTO: pixabay.com

720
310 SEK