Janez Janša prodaja predmete za pokritje stroškov: “Hvala vsem prijateljem za pomoč”
LJUBLJANA – Janez Janša napoveduje elektronsko dražbo svojih predmetov za plačilo sodnih stroškov. Zaradi pravnih postopkov, ki so proti njemu potekali v zadnjih letih, se je znašel pred ogromnimi finančnimi bremeni, za kar naj bi bil po njegovem mnenju kriv pravosodni sistem, ki ga kritiki opisujejo kot “krivosodje”. Da bi pokril stroške, je zdaj našel kreativno rešitev – dražbo predmetov, ki jih bodo lahko kupili vsi, ki bi mu želeli pomagati.
Vsem prijateljem in dobrim ljudem se je zahvalil
Janša je na platformi X (nekdanji Twitter) objavil, da bo prihodnji teden organiziral javno dražbo svojih osebnih predmetov, katerih podrobnosti še niso znane. V objavi je pozval svoje sledilce k deljenju informacije, da bi na dražbi sodelovalo čim več ljudi. “Hvala vsem za ponujeno pomoč in ideje, kako zbrati denar,” je zapisal in s tem dodatno spodbudil sledilce k širjenju besede. Poudaril je, da bo dražba odprta za vse, ki bi želeli pomagati, kar nakazuje na njegovo željo po transparentnosti. Vir: X (nekdanji Twitter)
Hvala 🙏🙏🙏❤️💛💙vsem za ponujeno pomoč in ideje, kako zbrati denar za plačilo enormnih sodnih stroškov v korist krivosodnim.
— Janez Janša (@JJansaSDS) November 5, 2024
Naslednji teden bom na elektronski dražbi prodajal določene predmete in vsi, ki bi želeli pomagati, lahko sodelujejo. Na X bo objavljena povezava do… https://t.co/f7Th3hCS9e
Ima mnogo podpornikov
Objava je nemudoma sprožila val odzivov med njegovimi sledilci, ki so izrazili močno podporo njegovi pobudi. “Prijatelji smo in bomo ostali, v dobrem in slabem,” je zapisal eden od podpornikov in dodal, da bodo z veseljem sodelovali pri dražbi (X). Več sledilcev je izpostavilo pripravljenost donirati sredstva ali kupiti predmete na dražbi, da bi Janši pomagali pri plačilu sodnih stroškov.
Kljub temu se je med podporo pojavilo tudi nekaj vprašanj. “To je dobra ideja, a bodi previden, da ne pride do nezakonitih donacij,” je opozoril drug uporabnik, ki je izrazil skrb zaradi morebitnih pravnih zapletov, če bi se zbiranje sredstev izkazalo za sporno. Pomisleki so deloma povezani z dejstvom, da bi lahko vsakršne nepravilnosti pri tovrstnem zbiranju denarja sprožile dodatne postopke.
Ekstremni levičar Vezjak na idejno čisti @RTV_Slovenija zlonamerno zavaja, da @JJansaSDS prenaša breme krivosodja, ki finančno izčrpava njegovo družino, na druge. Nasprotno, omrežje X je pregorevalo od zahtev uporabnikov, da sodelujejo pri solidarni akciji zbiranja prispevkov. https://t.co/r9jVf8em5M pic.twitter.com/NEJYli0egg
— Albin Vrabič (@AVrabic) November 7, 2024
Je to primerno?
Organizacija dražbe s strani politične osebnosti je v Sloveniji nekaj neobičajnega in odpira širše vprašanje o zakonitosti ter transparentnosti takih akcij. Ali je res primerno, da nekdanji predsednik vlade zbira sredstva s prodajo osebnih predmetov? Kritiki trdijo, da bi moral Janša svoje sodne stroške kriti iz lastnih sredstev, ne pa, da za to prosi svoje privržence. Po mnenju nekaterih bi to lahko ustvarilo precedens, kjer bi javne osebnosti za pokritje lastnih pravnih težav zlorabljale podporo svojih sledilcev.
Pri tem je pomembno izpostaviti, da zakonodaja o financiranju političnih kampanj in osebnih donacijah ni popolnoma jasna glede tovrstnih situacij. Kot je nedavno poročal časnik Delo, je lahko zbiranje sredstev za sodne stroške političnih oseb kontroverzno in zahteva posebno pozornost, da bi se izognili očitkom o nepravilnostih.
Kritika pravosodja in vprašanje krivosodja
Janša že vrsto let izraža nezadovoljstvo s slovenskim pravosodjem, ki ga označuje za “krivosodje”. Prepričan je, da so mu bile v preteklosti krivično naložene visoke sodne kazni in stroški, ki so povezani z različnimi tožbami. “Plačujem sodne stroške za nekaj, kar nikoli ne bi smelo priti na sodišče,” je nekoč dejal v intervjuju za Reporter. Janša trdi, da mu sodišča nalagajo nepotrebne finančne bremena zaradi političnih motivov, kar po njegovem mnenju kaže na nepravičnost sistema.
Lokalno in pravno vprašanje zbiranja sredstev
V Sloveniji še ni bilo primera, kjer bi javna oseba s takšno elektronsko dražbo zbirala sredstva za sodne stroške. Takšne dražbe bi lahko vplivale na javno mnenje o financiranju pravnih postopkov, še posebej v političnih krogih. Nekateri pravni strokovnjaki opozarjajo, da bi morali biti tovrstni postopki strogo regulirani, saj lahko hitro zapadejo v sivo cono zakonodaje o financiranju.
Janševa dražba bi lahko sprožila razprave o potrebi po jasnejši regulaciji zbiranja sredstev za pravne postopke javnih oseb. Čeprav Janša poudarja, da je vse transparentno in v skladu z zakonom, njegovi kritiki dvomijo o poštenosti tovrstnih metod.
Bo šlo?
Čeprav Janša svoje podpornike spodbuja k sodelovanju, se pojavljajo vprašanja o dolgoročnem vplivu tovrstnih kampanj. Ali bodo Janševi privrženci dejansko zmogli kriti njegove pravne stroške? Prav tako se postavlja vprašanje, kako bodo sodišča in javnost sprejela idejo, da nekdanji predsednik vlade svoje pravne težave rešuje s pomočjo dražb.
Janez Janša z napovedano dražbo odpira novo poglavje v politični zgodovini Slovenije. Ta poteza je deležna tako podpore kot kritike, odpira pa tudi širše vprašanje, ali bi morali biti pravni postopki javnih oseb bolj finančno samostojni. Dražba bo v prihodnjih dneh zagotovo pritegnila veliko pozornosti in bo za Janšo predstavljala preizkus podpore med njegovimi privrženci.
Napisal: N. Z.
Vir: X