Jelinčič glasno: “Za naše otroke ni ne zdravil, ne zdravnikov. Za palestinske otroke je vse.”
DESET POŠKODOVANIH OTROK IZ GAZE NA REHABILITACIJI V SLOVENIJI
LJUBLJANA – V Slovenijo je prispelo deset težko poškodovanih otrok iz Gaze, ki bodo naslednjih šest tednov preživeli na rehabilitaciji v Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča (URI Soča). Otroci, ki so pretrpeli hude telesne poškodbe zaradi vojne, bodo deležni intenzivnega zdravljenja, psihosocialne oskrbe ter rehabilitacije z naprednimi medicinskimi pripomočki, vključno s protezami in operacijami, kjer bo to potrebno. Gre za projekt, ki ga vodi Slovenska Karitas v sodelovanju s Fundacijo Danila Türka.
Skupina otrok, ki so stari med 4 in 16 let, trpi tudi za poškodbami hudih amputacij. Štirje od otrok so izgubili noge, dva pa roke, medtem ko vsi trpijo zaradi travm, ki so posledica dolgotrajnih spopadov v Gazi. Najmlajši med njimi je star komaj štiri leta. Poleg fizične oskrbe bodo otroci deležni tudi psihološke podpore, saj so doživeli nepredstavljive grozote, zaradi katerih potrebujejo večplastno pomoč. “Ti otroci so preživeli travme, ki si jih težko predstavljamo. Zato je psihosocialna rehabilitacija ključna,” je poudarila Mojca Seliškar Toš, predsednica Fundacije Danila Türka (RTV Slovenija).
Burni odzivi na prihod otrok iz Gaze in stanje v slovenskem zdravstvu
Si zadovoljna, da so otroke pripeljali, a ne?! https://t.co/obBP2hSdOJ pic.twitter.com/OsC1Xn72oV
— Zmago J. Plemeniti (@ZmagoPlemeniti) October 13, 2024
Prihod desetih hudo poškodovanih otrok iz Gaze na rehabilitacijo v Slovenijo je sprožil številne kritike, predvsem na družbenih omrežjih, kjer uporabniki izražajo nezadovoljstvo z odločitvijo države, da omogoči zdravstveno oskrbo tujim otrokom, medtem ko slovenski otroci čakajo v dolgih čakalnih vrstah. Zmago Jelinčič Plemeniti, politik in predsednik SNS, je bil med prvimi, ki so se odzvali z ostrimi besedami. Na svojem Facebook profilu je zapisal: “Za naše otroke ni ne zdravil, ne zdravnikov. Za palestinske otroke je vse.” Jelinčič je ob tem opozoril na pomanjkanje sredstev za slovenske bolnike in obtožil vlado, da prednost daje tujcem.
Odzivi na družbenih omrežjih so bili podobno negativni. Uporabniki izpostavljajo, da mnogi slovenski otroci odhajajo na zdravljenje v tujino na lastne stroške, medtem ko tuji otroci prejmejo brezplačno oskrbo v Sloveniji. Eden izmed komentatorjev je zapisal: “Nas v čakalno vrsto, tujce, ki sploh niso otroci pa naprej,” s čimer je izrazil nezadovoljstvo s prednostnim obravnavanjem tujih pacientov.
Stanje v čakalnih vrstah v Sloveniji
Slovenija se že dlje časa sooča s problemom dolgih čakalnih vrst v zdravstvu. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), čakalne dobe za nekatere specialistične preglede in operacije trajajo več mesecev, v nekaterih primerih celo več let. Po najnovejših podatkih iz zdravstvenega portala ZZZS, na operacijo kolena slovenski pacienti čakajo v povprečju 320 dni, na ortodontske preglede pa lahko otroci čakajo tudi več kot eno leto. Ta dolga čakalna doba je posledica pomanjkanja specialistov, pomanjkanja kadrov v zdravstvu ter povečanega števila pacientov, ki potrebujejo oskrbo.
Kritika vlade in prioritet v zdravstvu
Slovenska javnost je vedno bolj nezadovoljna z učinkovitostjo slovenskega zdravstvenega sistema. Kritiki opozarjajo, da vlada ni storila dovolj za izboljšanje razmer v zdravstvu. Dolge čakalne vrste in pomanjkanje zdravnikov so ključni problemi, ki so se še dodatno poslabšali po pandemiji. Vlada Roberta Goloba se sooča z očitki, da ne izkazuje dovolj predanosti domačim pacientom in da sredstva, namenjena za rehabilitacijo tujih otrok, prihajajo na račun slovenskih pacientov. “Namesto da bi vlagali v izboljšanje pogojev za naše otroke, sredstva porabljamo za tuje projekte,” je zapisal eden izmed uporabnikov Facebooka.
Kljub kritikam vlada vztraja pri humanitarnih projektih, kot je rehabilitacija otrok iz Gaze, ki je financirana s strani Slovenske Karitas in Ministrstva za zunanje in evropske zadeve. Tovrstni projekti so namenjeni širši mednarodni solidarnosti in ne vplivajo neposredno na proračun za domače paciente, so pojasnili predstavniki ministrstva (N1info.si). Humanitarna pomoč tako ostaja ključni del slovenske zunanje politike, vendar pa notranje razmere v zdravstvu kličejo po nujnih reformah.
Prihod v Slovenijo in organizacija oskrbe
Otroci so prileteli v Slovenijo zjutraj, 13. oktobra 2024, skupaj s spremljevalci, ki bodo prav tako deležni pomoči. Na letališče Jožeta Pučnika so prispeli iz Kaira prek Istanbula, od koder so jih prepeljali neposredno v URI Soča. Kot je poudarila Mojca Seliškar Toš, je skupina otrok bila skrbno izbrana na podlagi medicinskih poročil, ki so jih zbrali v sodelovanju z lokalnimi organizacijami v Kairu: “Iz 505 medicinskih poročil smo izbrali tiste otroke, ki nujno potrebujejo našo pomoč,” je dodala (24ur.com).
V URI Soča bodo otrokom omogočili celovito rehabilitacijo, ki vključuje individualiziran program zdravljenja, kjer bodo sodelovali zdravniki, fizioterapevti, delovni terapevti, ortotiki in drugi strokovnjaki. Poleg medicinske oskrbe pa bodo otrokom pomagali tudi prostovoljci Islamske skupnosti v Sloveniji, ki bodo z njimi preživljali prosti čas in jih podpirali pri družbenem vključevanju.
Financiranje projekta in slovenska pomoč Gazi
Projekt rehabilitacije palestinskih otrok, vreden 700 tisoč evrov, je financiran iz sredstev, ki jih zagotavljata Slovenska Karitas in Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve (MZEZ). Približno 450 tisoč evrov je namenjenih neposredno za rehabilitacijo otrok v Sloveniji, preostanek pa za finančno pomoč ranljivim družinam v Gazi. Humanitarne razmere v Gazi so namreč še naprej katastrofalne, saj več kot 1,1 milijona ljudi trpi zaradi lakote in pomanjkanja osnovnih življenjskih dobrin, med njimi pa so najbolj prizadeti ravno otroci (Metropolitan.si). V izraelskih napadih je bilo od lanskega oktobra ubitih več kot 16.000 otrok, številni pa še vedno pogrešani (RTV Slovenija).
Poleg rehabilitacije se bo slovenski projekt osredotočil tudi na dolgoročno pomoč otrokom in njihovim družinam v Gazi. Slovenska vlada je v preteklih letih večkrat sodelovala pri humanitarnih projektih, namenjenih Palestini, in tudi tokrat ostaja zvesta svoji humanitarni zavezi. “Projekt je pomemben ne le z vidika zdravstvene oskrbe, temveč tudi kot sporočilo solidarnosti z vsemi prizadetimi otroki,” je pojasnila Seliškar Toševa (N1info.si).
Javni odzivi na rehabilitacijo otrok iz Gaze
Prihod otrok iz Gaze pa ni minil brez polemik. Na družbenih omrežjih se je vnela razprava o tem, ali je primerno, da Slovenija pomaga tujim otrokom, medtem ko številni slovenski otroci čakajo na zdravljenje. Kritike so bile usmerjene predvsem v to, da državna sredstva, namenjena rehabilitaciji, ne zadostujejo niti za slovenske paciente. “Naši otroci hodijo na zdravljenje v tujino na lastne stroške, medtem ko tujci pridejo sem in dobijo vse brezplačno,” je zapisala ena izmed uporabnic na Facebooku. Kritiki so poudarili, da bi morala Slovenija najprej poskrbeti za svoje državljane, šele nato pomagati tujim.
Kljub tem negativnim odzivom pa projekt ostaja ključni del slovenske humanitarne dejavnosti, saj poudarja pomen mednarodne solidarnosti in človekoljubja. Otroci iz Gaze, ki so prišli v Slovenijo, imajo priložnost, da si opomorejo ne le fizično, temveč tudi psihološko, kar jim bo omogočilo boljšo prihodnost stran od grozot vojne. Slovenska pomoč je tako večplastna, saj vključuje tako medicinsko kot psihološko podporo, hkrati pa omogoča ohranjanje upanja za generacijo, ki je preživela nepredstavljive grozote.
Napisal: N. Z.
Vir: www, FB