
Kaj se dogaja z nebom? Nad Evropo gost dim in ne, to niso oblaki…
Če si včeraj pogledal v nebo in pomislil, “Hm, čudna megla…”, nisi bil edini. A pozor, to ni megla. In niso oblaki. Tisto belo, zamegljeno nebo nad nami je dim iz Kanade, ki je prepotoval več tisoč kilometrov, prečkal ocean in pristal… no, nad Evropo.
Ja, prav si prebral/-a. Dim iz kanadskih požarov je trenutno razpotegnjen čez velik del Evrope od Italije, čez Alpe, do našega Balkana.
Satelitske slike ne lažejo
Kot poroča Neurje.si, so sateliti jasno ujeli tole “belkasto kopreno”. Čeprav izgleda kot običajna visoka oblačnost, ni to. Gre za dim iz divjih požarov, ki v Kanadi trenutno divjajo z neverjetno močjo. In vetrovi so ga elegantno prinesli vse do nas.
Letos so se požari v Kanadi razplamteli že zgodaj in v velikem obsegu. Do zdaj so pogoreli že 2,6 milijona hektarjev. Za lažjo predstavo: to je kot da bi pogorela skoraj polovica Slovenije.
Ko se tolikšna površina spremeni v pepel, v zrak odleti tudi ogromno dima. In če vetrovi pihajo v pravo oziroma napačno. Smer, ta dim ne ostane doma. Pošlje se v “evropsko turnejo”.
Kaj to pomeni za nas?
Za večino ljudi nič drastičnega. Dim je trenutno v višjih slojih ozračja, zato ga dihamo bolj posredno. A če si med tistimi, ki imajo težave z dihali, astmo ali si preobčutljiv, bodi pozoren. Če te začne dražiti grlo, oči ali občutiš napor pri dihanju, raje ostani noter in zapri okna.

In ja, lahko boš opazil/-a, da je nebo nekam mlečno. Sončni zahodi pa so v takih primerih pogosto bolj oranžni in fotogenični.
Zakaj se to sploh dogaja?
Krivca poznamo: suša, vročina in podnebne spremembe. Kanada je letos že zgodaj dobila kombinacijo visokih temperatur, izsušenih gozdov in skoraj nič padavin, kar pomeni: vžigalica, plamen in ogenj ima prosto pot.
🚨#BREAKING : CANADA WILDFIRE CRISIS ESCALATES🔥
— ViralNewsHQ™ (@viralposts2323) June 6, 2025
Massive smoke plumes seen on satellite as dozens of wildfires rage across Alberta, Manitoba & Saskatchewan.
🔺 17,000+ evacuated
🔺 30-day emergency in Saskatchewan
🔺 Pyrocumulus clouds signal intensity#NotClimateChange… pic.twitter.com/XgjlDc3y87
Strokovnjaki pravijo, da se bo takšnih “super požarov” v prihodnje samo še več. In ker je svet povezan, se posledice čutijo tudi tukaj pri nas.
Bo ta dim ostal?
Ne za vedno. Meteorologi pravijo, da bo nad Evropo še nekaj dni, odvisno od smeri in hitrosti vetrov. Če zapiha drugače, se bo hitro razkadil. Če pa ne, računaj na še nekaj “mlečnih” dni in rdečkastih sončnih zahodov.
Napisal: K. J.
Vir: X, neurje.si