Kako je Slovenija pripravljena na izredne razmere? Tole sporočajo z Zavoda RS za blagovne rezerve

06. dec. 2024, ob 05.43
Posodobljeno pred 2 mesecema
2121
180 SEK

Od leta 2020 naprej so se v skladu s programom večkrat povečale, tudi v času vojne v Ukrajini.

LJUBLJANA – Trenutno je varnostna situacija v Evropi zaradi ruske agresije na Ukrajino napeta, to je jasno že nekaj časa. Čeprav neposredna vojaška grožnja večini evropskih držav ni prisotna, ostaja tveganje za širitev konflikta, zlasti v vzhodnem delu celine.

Ukrepi na ravni Evropske unije

Rusija je v preteklosti izvajala vojaške vaje, ki so vključevale simulacije napadov na evropske države, kar je povzročilo zaskrbljenost glede njenih dolgoročnih namenov. Leta 2009 so poročali, da so ruske vojaške vaje vključevale simuliran jedrski napad na Poljsko. Poleg tega je Rusija v zadnjih letih okrepila svojo vojaško prisotnost ob mejah z evropskimi državami, kar povečuje napetosti in skrbi glede morebitnih prihodnjih konfliktov.

Evropska unija in njene članice so morale ukrepati: sprejetih je bilo že več ukrepov za krepitev svoje varnosti in pripravljenosti. V prvi vrsti je ključna krepitev obrambe – to se kaže tako, da so države zavestno povišale obrambne proračune, modernizirale vojaško opremo in krepijo sodelovanje znotraj Nata za izboljšanje kolektivne varnosti. Svoje bo moral narediti tudi vsak posameznik sam: nekatere države spodbujajo državljane k pripravi zalog za nujne primere. Poročilo o civilni in vojaški pripravljenosti Evrope priporoča, da imajo državljani EU zaloge za 72 ur.

Dobro bi bilo, da svoje naredi diplomacija. Evropska unija si prizadeva za diplomatske rešitve in dialog z Rusijo, da bi preprečila nadaljnjo eskalacijo konflikta. Vendar so odnosi napeti, saj Rusija pogosto zavrača zahodne pobude. Unija je uvedla tudi obsežne sankcije proti Rusiji kot odgovor na njeno agresijo v Ukrajini, s čimer želi oslabiti rusko gospodarstvo in zmanjšati njeno sposobnost financiranja vojaških operacij.

Vloga Zavoda RS za blagovne rezerve

Kako pa na vse skupaj pripravljena Slovenija?

„Zavod RS za blagovne rezerve razpolaga zgolj s podatki o svojih zalogah hrane, goriv in odej. V Sloveniji namreč obstajajo tudi komercialne zaloge v lasti gospodarskih služb in druge državne zaloge (na primer zaloge civilne zaščite, itd.),“ pa so nam pri Zavodu RS za blagovne rezerve pojasnili, kako je Slovenija pripravljena na morebitne izredne razmere.

„Deluje na več lokacijah širom Slovenije, kjer je skladiščeno blago v podnih skladiščih, silosih, naftnih rezervoarjih in so ustrezno varovana v skladu s predpisi. V svojih zalogah ima živilsko blago (žita in žitni izdelki, meso in mesni izdelki, mleko in mlečni izdelki, sladkor, olje, sol in voda, itd.), neživilsko blago (medicinski pripomočki, zdravila za uporabo v humani medicini ter uporabo v veterini, proizvodi za zaščito in reševanje, medicinsko-tehnična sredstva, itd.) ter nafto in naftne derivate. Količine, vrste in teritorialna razmestitev blaga, ki je določena v Petletnem programu oblikovanja državnih blagovnih rezerv, je v skladu z Zakonom o tajnih podatkih označen kot tajni podatek (pod stopnjo zaupnosti »INTERNO«), zaradi česar vam podrobnosti ne smemo razkriti,“ so dodali na zavodu.

Kiretaža: krvaveče dlesni niso normalne
Kiretaža v zobozdravstvu: Kaj se skriva za tem postopkom in zakaj je (morda) bolj pomembna, kot ste mislili? Ko slišite besedo kiretaža, si verjetno najprej predstavljate nekaj, kar ima opravka

Na podlagi plana

„Zaloge so oblikovane v skladu s petletnim programom oblikovanja državnih blagovnih rezerv, ki ga sprejme in potrdi Vlada RS. Od leta 2020 naprej so se v skladu s programom večkrat povečale, tudi v času vojne v Ukrajini. Petletni program oblikovanja državnih blagovnih rezerv je bil sprejet leta 2023, z dodatnim rebalansom programa oblikovanja državnih blagovnih rezerv v letu 2024 in velja za obdobje od leta 2024 do konca leta 2028,“ pa pojasnijo, na osnovi česa se oblikuje rezerve.

V pričakovanju nove seje

Upravni odbor zavoda je zadnjič zasedal dne 9.10. 2024, kjer je odločal o Spremembi in dopolnitvi programa dela in finančnega načrta Zavoda Republike Slovenije za blagovne rezerve za leto 2024 (REBALANS letnega programa dela Zavoda). Naslednja redna seja je predvidena v mesecu decembru, ko bo odbor predvidoma obravnaval Poslovni in finančni načrt Zavoda Republike Slovenije za blagovne rezerve za leto 2025.

Pripravil: Nadlani.si
Foto: Zajem zaslona YT RTV

2121
180 SEK