
Kakšna sramota! Na Dolenjskem pokradli kable, zamude na pol vlakih po Sloveniji
Dežurne ekipe Slovenskih železnic odpravljajo posledice tega dejanja.
TREBNJE – “Zaradi vandalizma oz. kaznivega dejanja (odtujitev progovnega kabla), na odseku Dolenjske proge bodo na relacijah Novo mesto – Trebnje in Trebnje – Sevnica do nadaljnjega organizirani nadomestni avtobusni prevozi. Nastajale bodo daljše zamude. Posledično bodo nastajale zamude tudi na relaciji Ljubljana – Kamnik – Ljubljana. Dežurne ekipe Slovenskih železnic odpravljajo posledice tega dejanja na infrastrukturi (odtujitev progovnega kabla),” so zgodaj zjutraj sporočili na Facebooku Slovenskih železnic.
Oglasila se je tudi Policijska uprava Novo mesto.
“V noči na 5. 6. smo bili obveščeni o poškodovanju progovnega kabla na železniški progi v Novem mestu. Policisti PP Novo mesto so se takoj odzvali in po prvih ugotovitvah so neznanci poškodovali električne in optične vodnike in povzročil premoženjsko škodo. Opravil so ogled kraja kaznivega dejanja in nadaljujejo s preiskavo in ugotavljanjem vseh okoliščin. O ugotovitvah bodo po zaključeni preiskavi seznanili pristojno tožilstvo.”
Kraja kablov na Slovenskih železnicah (SŽ) predstavlja resen in vse pogostejši problem, ki povzroča znatne motnje v železniškem prometu. V letu 2024 so zabeležili 62 primerov odtujitve kablov, v prvih mesecih leta 2025 pa že enajst . Storilci pogosto delujejo ponoči, kar otežuje odkrivanje in preprečevanje teh dejanj.
Nedavni primeri in posledice
- 5. junij 2025: Na odsekih Novo mesto–Trebnje in Trebnje–Sevnica je bila zaradi kraje progovnega kabla prekinjena železniška komunikacija. Zaradi tega so bili uvedeni nadomestni avtobusni prevozi, potniki pa so se soočali z daljšimi zamudami
- 2. maj 2025: Na gorenjski progi med Kranjem in Podnartom je neznanec prerezal kabel železniške infrastrukture, kar je povzročilo motnje v komunikaciji in posledične zamude vlakov
Vpliv na potnike in ukrepi
Kraje kablov povzročajo:
- Zamude vlakov in motnje v voznem redu.
- Potrebo po nadomestnih avtobusnih prevozih, ki ne omogočajo prevoza koles, živali ali oseb na invalidskih vozičkih.
- Povečano nezadovoljstvo potnikov zaradi nepredvidljivosti potovanj.
SŽ si prizadevajo za čim hitrejše odpravljanje posledic teh dejanj in izboljšanje obveščanja potnikov. Na voljo je portal MOJ VLAK, kjer se lahko uporabniki naročijo na samodejna obvestila o spremembah v prometu.
Dolgoročne rešitve
Za zmanjšanje tovrstnih incidentov SŽ in pristojne institucije razmišljajo o:

- Okrepitvi varnostnega nadzora na kritičnih točkah železniške infrastrukture.
- Sodelovanju z organi pregona za učinkovitejše preiskovanje in preprečevanje kaznivih dejanj.
- Investiranju v tehnologije, ki omogočajo hitro zaznavanje in lociranje poškodb na kablih.
Kljub prizadevanjem ostaja kraja kablov resen izziv, ki zahteva usklajeno delovanje vseh vpletenih strani za zagotavljanje varnega in zanesljivega železniškega prometa.
Pripravil: Nadlani.si
Foto: www