Kmetje v šoku, cene hrane bodo eksplodirale? Kitajska udarila z drastičnimi carinami

08. mar. 2025, ob 16.13
10177
200 SEK

PEKING, 8. marec 2025: Kanadski kmetje so v šoku. Kitajska je napovedala 100-odstotne carine na uvoz repičnega olja, oljnih pogač in graha ter 25-odstotne carine na svinjino in morske sadeže. Ukrep je neposreden odziv na kanadske carine na kitajska električna vozila in jeklene izdelke, ki jih je Ottawa uvedla lani oktobra. Kaj to pomeni? Več kot milijardo dolarjev trgovine v nevarnosti.


Ozadje: Kako smo prišli do tukaj?

Lanska poteza Kanade je bila jasen signal – želijo ustaviti “poplavo” poceni kitajskih električnih vozil, ki jih močno subvencionira Peking. Zato so oktobra zavihteli 100-odstotne carine. Premier Justin Trudeau je ob tem dejal, da gre za nujen korak v zaščito domače industrije. Ampak Kitajska tega ni vzela mirno.

Zdaj sledi odgovor – in ne majhen.

“Kanadska politika je resno motila običajni trgovinski red ter škodila zakonitim pravicam in interesom kitajskih podjetij,” je v uradni izjavi zapisalo kitajsko ministrstvo za trgovino, poroča AFP. Pomen? Kanada bo plačala visoko ceno.


Kaj to pomeni za Kanado?

Kanadski izvozniki se soočajo s trdo realnostjo. Kitajska je bila ena njihovih največjih strank za repično olje, zdaj pa se bodo kanadski pridelovalci morali znajti drugače.

Več kot 30 % vsega izvoza repičnega olja je šlo na Kitajsko. Kmetje opozarjajo – ta trg bo težko nadomestiti. Kaj to pomeni za povprečnega potrošnika? Višje cene hrane.

Odkrili smo skrivnost uspešnih podjetij: Ta poteza bo podvojila produktivnost vseh zaposlenih!
V sodobnem delovnem okolju, kjer večino časa preživimo sede, se vedno več ljudi sooča z zdravstvenimi težavami, kot so bolečine v hrbtu, vratu in zapestjih. Dolgotrajno sedenje zmanjšuje konce

In ni samo repično olje. Svinjina in morski sadeži? Prav tako velik udarec. Kanada je lani na Kitajsko izvozila več kot 800 milijonov dolarjev svinjskega mesa, zdaj pa bodo zaradi novih dajatev stroški za uvoz izjemno narasli. Rezultat? Manj izvoza, manj prihodkov, večja negotovost.


Globalna trgovinska vojna: Kam to pelje?

To ni samo spopad med Kanado in Kitajsko. Tudi ZDA so globoko vpletene. Ameriški predsednik Donald Trump je pred dnevi zagrozil Kanadi z 250-odstotnimi carinami na mleko in les, poroča Reuters.

“Kanada nas že leta zavaja s carinami za les in mlečne izdelke. Doletele jih bodo popolnoma enake carine, razen če jih ukinejo. In to je tisto, kar pomeni vzajemnost,” je dejal Trump, kot navaja AFP.

Povedano drugače – kanadska vlada je zdaj v precepu.


Kaj to pomeni za Slovenijo?

Morda se zdi, da je trgovinska vojna med Kitajsko in Kanado nekaj oddaljenega, a njen vpliv bi lahko občutili tudi v Sloveniji. Kako?

  • Višje cene hrane – Če se svetovni trg kmetijskih izdelkov prerazporedi, bi lahko evropski trgi (vključno s Slovenijo) občutili posledice. Če Kanada izgubi velik del kitajskega trga, bi lahko svoje izdelke usmerila drugam – to bi lahko vplivalo na cene repičnega olja, svinjine in drugih prehranskih izdelkov.
  • Učinek domin – Trgovinske napetosti med velikimi gospodarskimi silami pogosto sprožijo širše posledice. Če se Kitajska še bolj osredotoči na evropske trge za nadomestitev izgubljenega kanadskega uvoza, bi lahko to pomenilo povečan pritisk na evropske proizvajalce in možnost novih trgovinskih sporov.
  • Gospodarski vpliv na EU – Slovenija je del Evropske unije, ki ima s Kitajsko obsežne trgovinske odnose. Če bo Kitajska povečala carine tudi na evropske izdelke kot odgovor na morebitne ukrepe EU, bi lahko to vplivalo tudi na slovenska podjetja, ki izvažajo v Azijo.
  • Nestabilnost finančnih trgov – Trgovinski spori med svetovnimi velesilami pogosto povzročijo nestabilnost na finančnih trgih, kar lahko vpliva na evro in naložbene razmere v Evropi, vključno s Slovenijo.
  • Priložnosti? – Na drugi strani pa bi Slovenija (oziroma EU) lahko izkoristila priložnost in povečala izvoz v Kanado, če bo ta iskala alternative za kitajske proizvode. Na primer, slovenska prehrambena podjetja bi lahko okrepila izvoz svinjine ali rastlinskih olj na kanadski trg, kjer bo zaradi kitajskih carin povpraševanje po alternativah verjetno naraslo.

Skratka – čeprav se spor dogaja na drugi strani sveta, se lahko posledice na tak ali drugačen način odrazijo tudi pri nas. Bomo kmalu videli vpliv v trgovinah in na trgih? Čas bo pokazal.


Je mogoča rešitev?

Trgovinska vojna ni dobra za nikogar. Ampak ali obstaja izhod?

Ena možnost: pogajanja med Pekingom in Ottawo. Vprašanje: ali je politična volja? Kanadski kmetje močno pritiskajo na vlado, da najde rešitev – a bo Trudeau popustil?

Druga možnost? Sodišča in Svetovna trgovinska organizacija (WTO). A procesi trajajo leta – in medtem kmetje že čutijo posledice.

Kaj nas čaka? Ostri pogovori. Veliki finančni pritiski. In morda – nov diplomatski preobrat.

Ampak ena stvar je jasna: posledice tega trgovinskega spopada bomo čutili vsi.

Pripravil: N. Z.

Vir: AP, Reuters, AFP, FT, Bloomberg

10177
200 SEK