“Laž na laž na laž?” Analizirali smo nasprotujoče si izjave Roberta Goloba! (VIDEO)

17. okt. 2024, ob 10.01
Posodobljeno pred 4 meseci
4837
420 SEK


LJUBLJANA – Politični škandal okrog izjav Roberta Goloba je v zadnjih dneh sprožil številne polemike, predvsem zaradi neskladij v njegovih trditvah in uporabe spornega izraza “janšisti”. Golobove izjave, povezane z imenovanjem Tatjane Bobnar za notranjo ministrico, so bile deležne podrobne analize, saj so se v njih pojavila očitna neskladja. Obenem pa izraz “janšisti”, ki ga je uporabil v svojih izjavah, odpira širšo razpravo o politični polarizaciji v Sloveniji.


Na podlagi analize izjav Roberta Goloba je mogoče identificirati nekatere neskladnosti in potencialne anomalije, ki bi lahko kazale na laži ali napačne izjave. Oglejmo si vsako izjavo posebej:

Izjava št. 1: Robert Golob: “Preden sta bila oba imenovana, tako ministrica kot tudi direktor policije, jaz sem jih takrat prvič spoznal. To je bilo 31. maja, dan pred imenovanjem.”

V tej izjavi Robert Golob trdi, da je Tatjano Bobnar in direktorja policije prvič spoznal 31. maja, tik pred njunim imenovanjem.

Neskladja v izjavah o imenovanju Tatjane Bobnar

Prva neskladja v Golobovih izjavah se nanašajo na čas, ko je spoznal Tatjano Bobnar. V prvi izjavi je Golob trdil, da jo je spoznal 31. maja, tik pred njenim imenovanjem, kar pa je v popolnem nasprotju z njegovo drugo izjavo, v kateri navaja, da je Bobnarjeva z njim vzpostavila stik že pred volitvami, in sicer na svojo pobudo. Iz te izjave je mogoče sklepati, da je imel Golob z Bobnarjevo dogovor o kadrovski politiki v policiji še preden je bila uradno imenovana. Te neskladnosti vzbujajo dvome o transparentnosti in zakonitosti procesa imenovanja, kar bi lahko imelo širše politične posledice.

Kiretaža: krvaveče dlesni niso normalne
Kiretaža v zobozdravstvu: Kaj se skriva za tem postopkom in zakaj je (morda) bolj pomembna, kot ste mislili? Ko slišite besedo kiretaža, si verjetno najprej predstavljate nekaj, kar ima opravka

Izjava št. 2: Robert Golob: “Tatjana Bobnar je bila tista, ki je še pred volitvami v času, ko je bila zaposlena na policiji, iskala kontakt z mano, dvakrat bila pri meni na svojo lastno pobudo in ona je tista, ki je meni govorila o seznamu janšistov, s katerim bo počistila policijo, če bo le dobila priložnost, da postane notranja ministrica.”

Tukaj Golob trdi, da se je Tatjana Bobnar z njim srečala dvakrat na lastno pobudo že pred volitvami. To je neposredno v nasprotju s prvo izjavo, kjer trdi, da jo je prvič srečal šele 31. maja. Če sta se srečala že prej, prva izjava ni resnična, kar pomeni, da je bila v tem primeru podana napačna informacija.

Izjava št. 3: Robert Golob: “Edina resnica, ki jo je povedala, je bila ta, da sva se maja, preden je bila imenovana, dogovorila, da ima eno samo nalogo: to je da očisti policijo Janšistov. Ona je to ponovila včeraj in to je edina resnica, ki jo je povedala.”

Ta izjava potrjuje, da sta se pred njenim imenovanjem dogovorila o nalogi, ki jo bo imela kot notranja ministrica. Glede na izjavo št. 2, da sta se srečala še pred volitvami, je zdaj še bolj jasno, da je izjava št. 1, kjer trdi, da jo je prvič srečal šele 31. maja, neresnična.

Golob torej v tretji izjavi potrjuje, da sta se z Bobnarjevo dogovorila o njeni nalogi: “Ona je imela eno samo nalogo: očistiti policijo Janšistov,” je dejal v intervjuju, kar je poročal portal MMC RTV Slovenija. S tem je jasno nakazal, da je bil glavni cilj imenovanja politično motiviran, kar odpira vprašanja o nepristranskosti notranje ministrice.

Izjava št. 4: Robert Golob: “Skupen cilj vsem nam je bil, da očistimo Slovenijo (v tem primeru tudi policije) Janšizma. Zakaj? Mi smo šli na volitve s tem. Jaz se dobro spomnim, tudi v vašem studiu smo govorili; ko bomo in če bomo zmagali in če dobimo mandat ljudi in če kje kdo ve, veste to vi.”

Odkrili smo, kje so cene za isto zobozdravstveno storitev za kar 3-krat nižje! Preverite tukaj
Ali ste kdaj pomislili, kako daleč ste pripravljeni iti – dobesedno in finančno – za popoln nasmeh? Cene zobozdravstvenih storitev lahko nihajo od povsem sprejemljivih do vrtoglavo visokih. Kaj

V tej izjavi Golob potrjuje politični cilj odstranitve vpliva prejšnje oblasti (janšizma) iz policije, kar je usklajeno z izjavami iz št. 2 in 3. Vendar ne izpostavi nobenih novih informacij, ki bi neposredno razrešile ali potrdile časovno neskladje glede prvega srečanja z Bobnarjevo.

Analiza anomalij in potencialnih laži:

1. Neskladje glede časa prvega srečanja:

  • Izjava št. 1 trdi, da je Golob Tatjano Bobnar prvič spoznal 31. maja, kar pa je v nasprotju z izjavami št. 2 in 3, kjer trdi, da sta se srečala že pred volitvami. To časovno neskladje kaže na potencialno neresnico v izjavi št. 1.

2. Večkratne potrditve istega cilja:

  • Izjava št. 3 potrjuje tisto, kar je bilo omenjeno v izjavah št. 2 in 4, da je bil cilj “očiščenja janšizma” v policiji skupen. Tukaj ni jasnih neskladij, vendar ni dodanih novih podatkov, ki bi pomagali razjasniti laži iz prejšnjih izjav. Kljub vsemu pa v naslednjem intervjuju izjavi, da se nikoli ni vmešaval v policijo, kar ponovno kaže na neskladje v njegovih izjavah.

Zaključek analize: Največje neskladje se pojavlja pri izjavi št. 1 glede prvega srečanja z Bobnarjevo, saj druge izjave nakazujejo, da sta bila v stiku že prej. Če je bila izjava št. 2 resnična, je prva izjava o tem, da jo je prvič spoznal 31. maja, neresnična.


Pomen in posledice uporabe izraza “janšisti”

Izraz “janšisti” je politično obremenjen izraz, ki ga je Golob večkrat uporabil za opis podpornikov prejšnje vlade pod vodstvom Janeza Janše. Ta izraz se pogosto uporablja na politični levici kot pejorativen izraz, ki označuje pripadnike ali privržence stranke SDS in politike Janeza Janše.

Uporaba takega izraza v političnih razpravah prispeva k polarizaciji javnega mnenja in krepi delitve v družbi. Označevanje posameznih skupin s politično motiviranimi izrazi lahko vodi do še večje politične nestabilnosti in zmanjšanja zaupanja javnosti v institucije, kar je še posebej problematično v času, ko Slovenija potrebuje politično stabilnost.

Kritiki opozarjajo, da uporaba takih izrazov škoduje demokratičnemu dialogu in vodi v politični revanšizem. Poleg tega so takšne izjave pogosto izrabljene za mobilizacijo volivcev na eni strani političnega spektra, kar še dodatno poglablja razdeljenost med levo in desno politično opcijo v Sloveniji.

Kaj Roberta Goloba bremeni?

Robert Golob se trenutno sooča z več očitki in ovadbami. Njegove izjave o “čiščenju janšistov” iz policije so bile deležne ostrih kritik, saj naj bi s tem jasno nakazal politično motivirane čistke. Če bi se izkazalo, da so bila imenovanja in kadrovske spremembe v policiji izvedena zgolj iz političnih razlogov, bi to lahko pomenilo zlorabo položaja in kršitev zakona o javnih uslužbencih.

Poleg tega je Golob tarča ovadb zaradi suma zlorabe položaja in nezakonitega kadrovanja, kar bi lahko imelo resne pravne posledice zanj. Po informacijah, ki jih je poročal portal Siol.net, naj bi bili nekateri postopki imenovanja izvedeni mimo standardnih postopkov, kar bi lahko predstavljalo resno kršitev zakonodaje.

Kaj se lahko zgodi, če bo Robert Golob obsojen?

Če bi bil Robert Golob obsojen zaradi kršitev zakonodaje, povezanih s kadrovanjem in zlorabo položaja, bi to lahko imelo resne posledice za njegovo politično kariero. Obsojen predsednik vlade bi bil primoran odstopiti s funkcije, kar bi lahko sprožilo nove volitve. Slovenija bi se v tem primeru znašla v politični krizi, saj bi bilo potrebno hitro iskati novega voditelja ali koalicijsko večino.

Poleg tega bi Golobova obsodba lahko povzročila širše posledice za stranko Gibanje Svoboda, saj bi izguba voditelja močno oslabila njihovo pozicijo v parlamentu. V primeru predčasnih volitev bi bil politični prostor ponovno odprt za nove koalicijske dogovore, kar bi lahko privedlo do sprememb v vladi.

Kakšne so možnosti za nove volitve?

Če bo Golob dejansko obsojen in bo moral odstopiti, so možnosti za nove volitve precejšnje. V tem primeru bi bila potrebna ponovna politična reorganizacija, kar bi lahko trajalo več mesecev. Nove volitve pa bi lahko prinesle popolnoma nov politični zemljevid, saj bi stranke morale ponovno pridobiti zaupanje volivcev po morebitnem političnem škandalu. Glede na trenutne razmere bi lahko imela opozicija, predvsem stranka SDS, močne možnosti za povrnitev oblasti.

Politična polemika, povezana z izjavami Roberta Goloba in imenovanjem Tatjane Bobnar, je odprla številna vprašanja o politični etiki, transparentnosti in zakonitosti kadrovskih sprememb v Sloveniji. Uporaba izraza “janšisti” in obtožbe o političnih čistkah v policiji so razkrile globoko polarizacijo slovenske politike, ki jo bo težko preseči. Če bodo obtožbe zoper Goloba potrjene, lahko pričakujemo resne posledice za njegovo politično kariero in morebitne nove volitve, ki bodo še dodatno spremenile politično pokrajino v Sloveniji.

Napisal: N. Z.

Vir: X, www, zajem zaslona FB

4837
420 SEK