Ljudje so premaknili Zemljino os vrtenja

30. nov. 2024, ob 16.47
Posodobljeno pred 7 dnevi
462
70 SEK

V knjigi Indexovega znanstvenega novinarja Nenada Jarića Dauenhauera, najdemo tudi zapis, da zemljina os, namišljena linija, okoli katere se planet vrti, ni statična. Njeno premikanje povzročajo gravitacijske sile, podnebne spremembe in, kot kažejo nove raziskave, črpanje podzemne vode.

Ugotovitve raziskave

Študija, objavljena v Geophysical Research Letters, razkriva, da intenzivno črpanje podzemne vode za pitje, kmetijstvo in industrijo vpliva na premikanje Zemljine osi in dvigovanje gladine morja. Med letoma 1993 in 2010 se je Zemljin rotacijski pol premaknil za približno 78 cm proti vzhodu, kar je povezano s prerazporeditvijo mase zaradi črpanja podzemne vode.

Vpliv na rotacijo in gladino morja

Ko se voda črpa iz vodonosnikov, prehaja v atmosfero in oceane, kar spreminja maso planeta. Podobno kot dodatek teže na kolesu vpliva na njegovo rotacijo, tudi prerazporeditev vode vpliva na Zemljino os in hitrost vrtenja.

Raziskava ocenjuje, da je črpanje podzemne vode prispevalo 6,24 mm k dvigu globalne gladine morja, kar dopolnjuje vpliv taljenja ledu in termalne ekspanzije oceanov.

Najbolj prizadeta območja: Indija in Srednja Azija: intenzivno kmetijstvo in namakanje; zahod ZDA: sušna območja, kot so Kalifornija in Arizona; bližnji vzhod: povečana potreba po vodi zaradi rasti prebivalstva.

Implikacije in ukrepi

Črpanje podzemne vode ima dolgoročne posledice, kot so povečana ranljivost obalnih območij na poplave in izčrpavanje vodnih virov. Med rešitvami so: bolj učinkovite tehnologije namakanja; poraba obnovljivih virov vode (npr. desalinizacija); mednarodno sodelovanje za trajnostno rabo naravnih virov.

Te ugotovitve poudarjajo potrebo po odgovornem ravnanju z naravnimi viri za ohranitev planeta.

su; Foto: Shutterstock

462
70 SEK