Marta Kos bo zaslišana jutri: “Obtožena je bila mobinga,” glasno Karin Planinšek

06. nov. 2024, ob 13.04
Posodobljeno pred 1 mesecem
152
290 SEK

BRUSELJ – Evropski parlament zaslišuje kandidate za komisarje, postopek, ki bo vplival na vso Evropo, tudi Slovenijo; jutri bo zaslišana tudi Marta Kos

Zaslišanja v Evropskem parlamentu niso zgolj formalnost, ampak postopek, v katerem se preveri usposobljenost kandidatov za evropske komisarje, ki bodo naslednjih pet let oblikovali evropske politike na različnih področjih. Vsak kandidat, ki ga predlaga posamezna država članica, mora prestati zaslišanje v pristojnih odborih Evropskega parlamenta, kjer se ga izpraša o njegovi strokovni usposobljenosti, viziji za prihodnost in načinu dela.

Marta Kos pred zaslišanjem v Evropskem parlamentu

Marta Kos, slovenska kandidatka za evropsko komisarko za širitev, bo 7. novembra 2024 ob 9. uri prestala zaslišanje pred Odborom za zunanje zadeve Evropskega parlamenta. Zaslišanje bo trajalo tri ure in bo osredotočeno na njeno vizijo širitvene politike Evropske unije, njeno razumevanje geopolitičnih izzivov ter strategije za vključevanje držav Zahodnega Balkana in Vzhodnega partnerstva v EU. Poleg tega bodo poslanci preverjali njeno strokovno usposobljenost, pretekle izkušnje ter stališča glede ključnih vprašanj, kot so vladavina prava, človekove pravice in demokratične reforme v državah kandidatkah. Zaslišanje bo priložnost za Kosovo, da predstavi svoje poglede na prihodnost širitvene politike EU ter odgovori na morebitne pomisleke poslancev glede njene kandidature.

Kaj pomenijo zaslišanja?

Zaslišanja so priložnost za poslance, da preverijo, ali kandidati razumejo specifične izzive in kako bodo njihove odločitve vplivale na državljane Evropske unije. To je tudi ključni trenutek za civilno družbo, saj omogoča vpogled v to, kako bodo oblikovalci politike reševali vprašanja, ki vplivajo na naše vsakdanje življenje. Na primer, vprašanja glede mladih so bila v ospredju pri zaslišanju kandidata Glenna Micallefa, ki bi v primeru potrditve pokrival področje mladine, kulture in športa. Med drugim je bil izzvan glede t. i. “youth checka”, mehanizma, ki naj bi zagotavljal, da se bo glas mladih bolj slišal v EU. Zala Tomšič, poslanka Evropskega parlamenta, ga je vprašala, kako bo ta “youth check” v praksi upošteval glas mladih.

Zakaj zaslišanja komisarjev zanimajo Slovenijo?

Za Slovenijo so zaslišanja še posebej pomembna, saj vplivajo na to, kateri komisarji bodo oblikovali politike, ki bodo vplivale na našo državo. Evropski komisarji niso zgolj predstavniki svojih držav, ampak delujejo kot nadnacionalni oblikovalci politike, ki morajo upoštevati interese vseh članic EU. Zato je za Slovenijo ključno, da so na ključnih položajih ljudje, ki razumejo naše specifične izzive. Na primer, vprašanja v zvezi z mladinsko politiko so posebej občutljiva, saj mladi v Sloveniji že dolgo opozarjajo na socialno in gospodarsko negotovost. Ali bo Micallef sposoben odgovoriti na te izzive? Ali bo v svoji politiki upošteval mlade v državah, kot je Slovenija? To so vprašanja, ki zanimajo slovenske poslance.

Pomen “youth checka” za mlade v Sloveniji

Micallefov “youth check” je novost, ki bi lahko močno vplivala na mlade v Sloveniji. Gre za mehanizem, s katerim bi preverili, kako odločitve Evropske komisije vplivajo na mlade, in sicer z namenom, da se njihov glas bolj upošteva. To se zdi kot pohvalen ukrep, vendar ostajajo vprašanja, kako bo to dejansko delovalo v praksi. Ali bodo mladinske organizacije in mladi imeli resnično možnost vplivati na odločitve? “Youth check” zveni kot pozitivna sprememba, vendar ali je zgolj še en prikladen politični izraz, ki služi ustvarjanju iluzije vključenosti brez resničnih sprememb? “Youth check” naj bi namreč omogočil “bolj slišan glas mladih”, vendar ali bo ta glas tudi kaj spremenil?

Mesečni horoskop: December 2024
December 2024 je mesec zaključkov, refleksije in novih začetkov. Zimska energija prinaša čas za premislek o preteklem letu, postavljanje novih ciljev in uživanje v toplini odnosov. Astrologi prav

Kandidati in njihova vloga v prihodnosti EU

Evropski komisarji so tisti, ki odločajo o tem, katere politike se bodo uresničevale v praksi. Njihove odločitve neposredno vplivajo na našo gospodarstvo, okolje, pravice in socialne zadeve. V preteklosti smo bili v Sloveniji priča posledicam določenih evropskih politik, ki niso bile prilagojene našim potrebam. Zato ni presenetljivo, da je zaslišanje komisarjev v Bruslju pomembno tudi za nas. Pričakujemo, da bodo naši evropski poslanci zastavili prava vprašanja in tako zagotovili, da kandidati za komisarje razumejo specifike držav, kot je Slovenija.

Kaj pomeni izvolitev teh komisarjev za Slovenijo?

Izvolitev kandidatov za komisarje, ki razumejo specifične izzive posameznih držav članic, je pomembna tudi za Slovenijo, ki se pogosto sooča s težavami zaradi generičnih evropskih politik. Če bodo izvoljeni kandidati, ki se bodo zavzemali za večjo fleksibilnost politik, bomo morda končno dočakali ukrepe, ki bodo bolj prilagojeni našim lokalnim potrebam. Zaslišanja v Evropskem parlamentu so torej ključen korak v tej smeri, saj omogočajo, da se preveri usposobljenost in razumevanje kandidatov. Komisarji, ki bodo izvoljeni, bodo imeli pomemben vpliv na oblikovanje politik v EU, vključno s področji, kot so mladinska politika, okoljska trajnost in digitalizacija, kar so ključna področja tudi za Slovenijo.

Zato lahko z rahlim cinizmom dodamo, da zaslišanja komisarjev niso le priložnost za kandidatovo samopromocijo, ampak tudi za prepoznavanje praznih obljub. Ali bo Micallef resnično uspel “bolj slišati glas mladih”, kot obljublja, ali pa bo to le še ena v vrsti evropskih obljub, ki nikoli ne dosežejo pravega učinka?

Zaslišanja komisarjev v Evropskem parlamentu so torej več kot zgolj birokratski postopek. Gre za pomemben trenutek, ko se postavlja temelje za prihodnje politike EU in zagotavlja, da so interesi vseh držav članic, vključno s Slovenijo, ustrezno zastopani.

Napisal: N. Z.

Vir: X, www, FB

152
290 SEK