“Maškaram je z izvolitvijo Donalda Trumpa sigurno odklenkalo,” glasno Jelinčič

08. nov. 2024, ob 09.46
Posodobljeno pred 1 mesecem
427
470 SEK

Kamala Harris, ameriška podpredsednica, že dolgo velja za trdno zaveznico skupnosti LGBTQ+, kar potrjujejo njene številne poteze in odločitve skozi celotno politično kariero. Prav ta zavezanost enakopravnosti jo je utrdila kot favoritinjo med to skupnostjo, kar je za volitve leta 2024 še posebej pomembno, saj so volivci LGBTQ+ ena izmed vplivnih demografskih skupin v ZDA.

Zmago Jelinčič spet provokativen

Zmago Jelinčič, predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) in znan po svojih ostrih in provokativnih komentarjih, je bil med prvimi slovenskimi politiki, ki so se odzvali na poraz Kamale Harris. Na svojem Twitter profilu je zapisal, da je “poraz Harrisove pričakovan rezultat” in da “ameriška politika ne potrebuje ideoloških ekstremizmov, ki jih je zastopala Kamala Harris”. Jelinčič je večkrat kritiziral ameriške liberalne politike, še posebej tiste, ki se zavzemajo za pravice LGBTQ+ skupnosti, saj meni, da gre za “pretirano liberalizacijo in rušenje tradicionalnih vrednot”.

Njegov odziv je bil pričakovano ciničen, saj se že dolgo zavzema za ohranjanje konservativnih vrednot in je kritičen do ameriških politik, ki po njegovem mnenju pretirano podpirajo manjšinske skupine. Jelinčič je izrazil olajšanje nad izidom volitev, saj verjame, da bi lahko Harrisova dodatno polarizirala ameriško družbo in uveljavila ideje, ki se njemu zdijo “nesprejemljive” za ohranitev tradicionalne družbene strukture.

Odziv drugih slovenskih politikov

Odzivi drugih slovenskih politikov na poraz Kamale Harris so bili bolj zadržani in manj provokativni kot Jelinčičevi. Med politiki iz liberalnega spektra, zlasti iz strank, kot sta Socialni demokrati (SD) in Levica, je prevladovalo razočaranje nad porazom Harrisove, saj so v njej videli pomembno zaveznico pri zagovarjanju progresivnih vrednot. Poslanka Levice Nataša Sukič, ki je znana po svojem zavzemanju za pravice LGBTQ+ skupnosti, je na družbenih omrežjih zapisala, da “je Harrisova prinašalka upanja za enakopravnost, njena zmaga pa bi bila pomembna za nadaljnji razvoj pravic LGBTQ+ tudi onkraj ameriških meja”.

Tedenski horoskop od 2. decembra do 8. decembra 2024: Teden za strateške odločitve, povezovanje in notranji mir
Teden od 2. do 8. decembra prinaša energijo, ki spodbuja strateško načrtovanje, krepitev odnosov in osredotočanje na dolgoročne cilje. Znaki bodo čutili potrebo po povezovanju z bližnjimi in ur

Predstavniki Socialnih demokratov so prav tako izrazili obžalovanje nad porazom, čeprav so bili njihovi odzivi bolj diplomatski. Predsednica stranke Tanja Fajon je poudarila, da “je pomembno, da si države po vsem svetu prizadevajo za enakopravnost in socialno pravičnost”, ter izrazila upanje, da bo ameriška politika kljub porazu Harrisove ostala usmerjena v zagotavljanje pravic za vse skupine prebivalstva.

Kakšno podporo ima Kamala v Sloveniji?

V Sloveniji je podpora Kamali Harris nekoliko manj izrazita kot v ZDA, vendar pa so nekatere skupine in posamezniki izrazili svoje simpatije do njene politike in vrednot. LGBTQ+ skupnost v Sloveniji pozorno spremlja politični razvoj v ZDA, saj so tamkajšnje odločitve pogosto zgled za mnoge evropske države. Kamala Harris je s svojo zavezanostjo pravicam LGBTQ+ skupnosti in enakopravnosti pritegnila simpatije med slovenskimi aktivisti in nekaterimi organizacijami, ki se zavzemajo za pravice manjšin.

Mediji v Sloveniji so prav tako poročali o Harrisovi kampanji in jo predstavljali kot pomembno zaveznico v boju za enakopravnost in pravice LGBTQ+ skupnosti. V časopisih in na spletnih portalih se je pojavilo več člankov, ki so analizirali njeno politično pot, odnose z LGBTQ+ skupnostjo in vpliv, ki ga ima lahko njena zmaga ali poraz na Slovenijo in Evropo. Večer je v enem od člankov zapisal, da je Harrisova simbol “prihodnosti ameriške politike, ki se počasi obrača proti bolj vključujoči družbi.”

Kljub temu pa večina Slovencev vidi ameriške volitve kot oddaljen dogodek, ki neposredno ne vpliva na njihova življenja. Po eni strani lahko njene vrednote navdihujejo slovenske liberalne kroge, po drugi strani pa se zdi, da so ameriške politične bitke preveč oddaljene, da bi močno vplivale na slovensko politično pokrajino.

Močna podpora LGBTQ+ skupnosti

Kamala Harris se je že leta 2004, ko je bila okrožna tožilka v San Franciscu, postavila na stran istospolnih parov. Takrat je podprla njihovo pravico do zakonske zveze in celo osebno vodila poročne obrede za istospolne pare. Kasneje, ko je postala generalna tožilka Kalifornije, je močno nasprotovala predlogu 8, ki bi ponovno prepovedal istospolne poroke v tej zvezni državi. Njene poteze so pokazale, da je Harrisova pripravljena tvegati politične točke za zaščito marginaliziranih skupin.

Ortodontija in zdravljenje: vse o tem
Ortodontija: Kdaj, kako in zakaj se lotiti poravnave zob? Ortodontija – beseda, ki marsikomu prikliče v misli slike zvezdic, dolgih let z aparatom in bolečih prilagoditev. Pa vendar, ortodontij

Julija 2024 je več kot 1.100 vplivnih osebnosti iz skupnosti LGBTQ+, vključno z igralcem Georgeom Takeijem in igralko Cynthio Nixon, podpisalo odprto pismo v podporo njeni kandidaturi. V pismu so zapisali, da je Kamala Harris “pionirka v boju za enakopravnost in človekove pravice”. To pismo, ki ga je objavil Outsmart Magazine, kaže na obsežno podporo iz skupnosti, ki vidi Harrisovo kot zaščitnico njihovih pravic in interesov.

Podpora svetovno znanih osebnosti

Poleg podpore iz LGBTQ+ skupnosti je Harrisova pridobila tudi naklonjenost številnih znanih osebnosti. Pevka P!nk in igralka Chloë Grace Moretz sta le dve izmed mnogih, ki so javno izrazile svojo podporo Harrisovi. Moretzova je nedavno razkrila svojo spolno usmerjenost in javno poudarila, kako pomembna je zaščita pravic LGBTQ+ skupnosti v ZDA. Na Instagramu je zapisala: “Kot gej ženska menim, da potrebujemo pravno zaščito in dostop do oskrbe, ki si jo zaslužimo.” (Huffington Post)

Harrisova tako uživa podporo zvezdnikov, ki so znani po svojem družbenem aktivizmu. Podpora slavnih lahko vpliva na širšo javnost, saj imajo ti posamezniki velik vpliv na svoje sledilce in oboževalce. A tudi tukaj je vprašanje, koliko je podpora pristna in koliko gre za politični marketing, saj so slavne osebe pogosto povezane z določenimi političnimi kampanjami zaradi osebnih interesov ali donosnih sodelovanj.

Prejela je visoke donacije

Harrisova je pridobila tudi podporo iz poslovnega sveta. Soustanovitelj Netflixa Reed Hastings je julija 2024 doniral 7 milijonov dolarjev za njeno kampanjo, kar kaže na močno finančno podporo njenemu gibanju. Hastingsova donacija je največja, ki jo je kdaj koli namenil posameznemu politiku, kar kaže na pomembnost teh volitev za nekatere vplivne posameznike iz Silicijeve doline. Yahoo News poroča, da Hastings podpira Harrisovo zaradi njenih progresivnih pogledov in pripravljenosti na reforme.

Kaj pa to pomeni za nas?

Čeprav so ameriške volitve za Slovenijo na prvi pogled morda nepomembne, imajo lahko rezultati volitev v ZDA daljnosežne posledice tudi za nas. Kamala Harris in njena administracija bi lahko vplivala na gospodarske odnose med Slovenijo in ZDA, ki sta že dolgo zavezniški državi. Slovenija bi se morda zgledovala po ameriški politiki na področju LGBTQ+ pravic, saj bi pozitivni premiki v ZDA lahko spodbudili večje razprave tudi pri nas. A seveda, to je le optimističen pogled – v realnosti bo slovenska politika vedno zasledovala tudi svoje nacionalne interese.

Poleg tega bi lahko spremembe v ameriški zunanji politiki vplivale na evropski gospodarski in varnostni prostor, kar bi imelo posredne posledice za Slovenijo. Vprašanje je, ali je Kamala Harris, ki je pogosto označena kot progresivna in liberalna, pripravljena na kompromise v mednarodni politiki, ali pa bo stala trdno na svojih načelih. Kot poroča Time Magazine, je Harrisova v preteklosti večkrat izrazila stališče, da je treba človekove pravice braniti tudi zunaj ameriških meja.

Kamala Harris tudi sama del LGBTQ+ skupnosti?

A vendarle ostaja vprašanje, ali je podpora LGBTQ+ skupnosti Kamali Harris resnično pristna. Mnogi trdijo, da gre zgolj za politični marketing, saj je Harrisova znana po svoji pragmatičnosti in se prilagaja političnim trendom. Kljub temu, da njeni podporniki iz LGBTQ+ skupnosti verjamejo, da se bori za njihove pravice, pa nekateri kritiki opozarjajo, da bi bila morda pripravljena skleniti kompromise, če bi ji to koristilo na volitvah.

Vendar pa Harrisova s svojo dolgoletno zavezanostjo pravicam LGBTQ+ dokazuje, da je bila ta podpora že dolgo pred aktualno kampanjo del njenega programa. Glede na trenutno stanje v ZDA in razdrobljeno politično pokrajino je vprašanje, ali lahko Harrisova resnično doseže spremembe ali bo zgolj ena izmed mnogih, ki so izkoristili podporo skupnosti za lastne cilje.

Odzivi so bili burni

Po porazu Kamale Harris na predsedniških volitvah je odziv njenih podpornikov iz LGBTQ+ skupnosti, znanih osebnosti in liberalnih volivcev v ZDA precej raznolik. Medtem ko nekateri izražajo razočaranje in žalost, saj so v njej videli priložnost za nadaljevanje boja za pravice marginaliziranih skupin, drugi verjamejo, da se bo borila naprej iz svojega položaja podpredsednice.

LGBTQ+ skupnost, ki je Harrisovo videla kot močno zaveznico, je bila med najbolj prizadetimi zaradi njenega poraza. Na družbenih omrežjih so se vrstili izrazi žalosti in jeze, mnogi podporniki so v svojih objavah poudarili, da Harrisova predstavlja “svetlobo v času teme” in da je njen poraz korak nazaj za enakopravnost v ZDA. Številni aktivisti so izrazili obžalovanje, da je ameriška družba še vedno polna predsodkov in strahov, ki ovirajo napredek pri sprejemanju enakopravnosti za vse skupine prebivalstva.

Znane osebnosti, ki so Harrisovo podprle v njeni kampanji, so se prav tako odzvale. Igralka Chloë Grace Moretz je na svojem Instagram profilu zapisala: “Poraz je boleč, a to še ne pomeni konca poti. Kamala je ena redkih, ki se je vedno borila za nas, in prepričana sem, da nas ne bo razočarala, čeprav ji ni uspelo.”

Pevka P!nk je prav tako pozvala svoje sledilce, naj ne obupajo in nadaljujejo s podporo politikom, ki si prizadevajo za enakopravnost. Daily Mail poroča, da je P!nk na enem od dogodkov za zbiranje sredstev izjavila, da bo “Kamala še naprej svetel zgled za vse nas”.

V širši politični javnosti so nekateri Harrisovo kritizirali zaradi preveč idealističnega pristopa, češ da bi morala biti bolj pragmatična. Kritiki so poudarili, da je njen preveč liberalen program morda odtujil nekatere volivce v bolj konservativnih zveznih državah, kar je lahko vplivalo na njen končni rezultat.

Kamala Harris je s svojo dolgoletno podporo pravicam LGBTQ+ postala pomembna zaveznica te skupnosti, kar pa je hkrati prineslo tudi kritike. Čeprav uživa široko podporo slavnih, vplivnih in LGBTQ+ skupnosti, je njena podpora pogosto obravnavana s ciničnim pogledom na njeno pragmatičnost in politični marketing. Izid volitev bo pokazal, ali bodo ameriški volivci nagradili njeno zavezanost socialni pravičnosti in enakopravnosti ali pa jo bodo dojeli kot še eno političarko, ki sledi lastnim interesom.

Napisal: N. Z.

Vir: www, X

427
470 SEK