Meteorologi v Sloveniji so napovedali hladni val: na sneg opozarjajo celo v sosednji Hrvaški

14. nov. 2025, ob 14.19
Posodobljeno pred 2 urama
2286
110 SEK

Po prihajajočem obdobju stabilnega in toplega vremena, napovedanem proti koncu tedna, meteorologi opozarjajo na izrazito spremembo v naslednjih dneh. V prihodnjem tednu se pričakuje prodor hladnejšega zraka in pojav ciklon, ki bi lahko prinesle prve znake zime, piše slovenski portal Siol.net. Po napovedi meteorologa Roka Nosana za portal Meteoinfo bo Hrvaška od sobote dalje pod vplivom ciklone in frontalnih sistemov, kar pomeni pogostejše padavine in padec temperatur zraka. Hladnejši zrak se bo začel spuščati s severa proti jugu Evrope, zato bi se že v začetku tedna lahko občutil »pridih zime«.

Dileme ni, prihodnji teden sneg do nižin:

Nosan poudarja, da trenutno meteorološki modeli nakazujejo dve izrazitejši fronti v prihodnjem tednu. Prva naj bi prišla v noči na torek, druga pa v četrtek in petek. Meja snežnih padavin bi se lahko v obeh primerih spustila precej nizko, morda celo do nižin, navaja. Vendar opozarja, da natančen izid odvisen od položaja ciklone nad severnim Sredozemljem in srednjo Evropo. Ciklona določa, iz katere smeri in s kakšno hitrostjo priteka zrak k našim krajem. Od tega je odvisna tudi intenzivnost padavin, ta pa je ključna za spuščanje meje snežnih padavin, pojasnjuje meteorolog in dodaja, da so napovedi še vedno negotove.

Po karti snežnih padavin, ki jo je objavil portal Meteologix, obstajajo znaki, da bi se lahko med prihodnjim tednom pobelil tudi del Hrvaške. Nosan zaključuje, da bo druga polovica novembra prinesla precej bolj spremenljivo in dinamično vreme kot dosedanje mirno obdobje.

V noči na torek bi se lahko pojavile tudi snežne padavine

Podobne napovedi podaja tudi portal Neurje.si, katerega meteorolog Gregor Skok poudarja, da se bo nad srednjo Evropo začasno vzpostavil t. i. omega blok. Ta sistem, pojasnjuje Skok, bo prinesel kratkotrajno otoplitev, zlasti v gorskih predelih. Greben zraka se bo spuščal iz Grenlanda proti Britanskemu otočju, medtem ko se bo na drugi strani sistema hladna polarna zračna masa iz Skandinavije pomikala proti Sredozemlju, navaja.

Zaradi tega bi se, dodaja, v noči na torek lahko pojavile tudi snežne padavine, čeprav nastanek snežne odeje ni pričakovan, saj bodo padavine hitro oslabele. Večje možnosti za sneg so v drugi polovici prihodnjega tedna, zaključuje Skok za Siol.net. Kot je razvidno iz norveške meteorološke strani Yr.no, bi v Zagrebu lahko prve snežinke padle že prihodnji petek.

(us; FOTO: Shutterstock)

2286
110 SEK