Na počivališču Lopata ukradli več kot 500 litrov goriva, to ni naključje

10. jan. 2025, ob 10.20
Posodobljeno pred 15 dnevi
2525
160 SEK

CELJE – SERIJA TATVIN, KI JIH TEŽKO SPREGLEDAMO: DRZNI VLILI IN PONOVNO NA AVTOCESTNEM POČIVALIŠČU

Policijska uprava Celje je v zadnjih 24 urah beležila dogodke, ki v marsikom vzbujajo nelagodje – tatvine na avtocestnem počivališču Lopata, vlomi v gradbene zabojnike in celo stanovanjske hiše. Skupna škoda znaša več kot 12.000 €, kar je neizpodbiten dokaz, da nepridipravi postajajo vse bolj iznajdljivi in drznejši.

TATVINA GORIVA NA POČIVALIŠČU LOPATA

Tatvine goriva – kdo bi si mislil, da se bodo te drzne poteze znova ponovile prav na enem izmed najbolj prometnih avtocestnih počivališč? Lopata, poznana kot priljubljena točka za tovorna vozila, je tokrat postala prizorišče izjemno neprijetnega dogodka. Storilec je iz rezervoarja češkega tovornjaka ukradel več kot 500 litrov nafte. Škoda? Precejšnja – tako za voznika kot morda za logistično podjetje, ki se bo zdaj soočalo z dodatnimi stroški.

A zakaj prav na Lopati? Če pogledamo širše, je to območje, kjer se zaradi bližine Celja in industrijskih con pogosto ustavlja veliko število tovornih vozil. Morda se sliši kot naključje, a morda gre za načrtovan izbor lokacije, kjer nepridipravi vedo, da imajo vozniki zaradi stroge regulacije delovnega časa obvezne pavze. Če temu dodamo še pomanjkanje varnostnih kamer ali nezadostno osvetljavo, se hitro znajdemo pred receptom za težave.

GRADBENA ZABOJNIKA KOT “ENOSTAVEN PLEN”?

Gradbišča – simbol razvoja, a hkrati tarča, ki jo nepridipravi pogosto vidijo kot preprost plen. V Celju so vlomili v kar tri gradbene zabojnike, iz katerih so odnesli različna orodja. Lastniki ocenjujejo, da je nastala škoda približno 12.000 €. Čeprav zavarovanje v teh primerih običajno krije del izgube, si lahko predstavljamo, kako to vpliva na nadaljnje delo – prekinitve, dodatni stroški za nadomestilo ukradenega orodja in nemalo frustracij za vse vpletene.

Odstranjevanje plesni: doživljenjska rešitev
Vlaga v domu je problem, ki se na prvi pogled morda ne zdi tako resen, a lahko hitro preraste v pravo nočno moro. Plesen na stenah, luščenje ometa, neprijeten vonj in poškodbe konstrukcije so le n

V Štorah pa so tatovi stopili še korak dlje – vlomili so v stanovanjsko hišo, ki jo lastnik trenutno prenavlja. Tu niso odnesli le orodja, ampak so lastnika prikrajšali tudi za čas in energijo, ki ju bo moral vložiti v ponovno pridobivanje ukradenega. Je mogoče, da gre za iste storilce? Ali pa smo priča porastu tatvin, ki je posledica gospodarskih razmer?

KAKO SE TEMU IZOGNITI?

Policisti pogosto opozarjajo na preventivne ukrepe – osvetljava, varnostne kamere, celo preproste fizične prepreke lahko odvrnejo marsikaterega tatu. A ob tem se pojavi vprašanje: Ali je odgovornost res samo na lastnikih? Ali bi morda morale občine ali celo država poskrbeti za boljšo zaščito javnih in industrijskih površin? Denimo, ali ne bi bilo smiselno, da so avtocestna počivališča, kot je Lopata, bolje nadzorovana?

NEKAJ STATISTIKE

Če primerjamo podatke Policijske uprave Celje s podatki drugih regij, je opaziti, da so kraje na gradbiščih in počivališčih nadpovprečno pogoste prav na območju Savinjske regije. Razlog? Morda gostota industrijskih con, obsežna gradbena dela ali pa bližina avtocest, ki omogočajo hitro pobegne poti. A kako dolgo bomo še tolerirali tovrstne kraje, ki povzročajo stres, zamude in dodatne stroške tako podjetnikom kot posameznikom?

KAJ LAHKO NAREDIMO?

Morda je čas, da se nehamo zanašati zgolj na organe pregona in začnemo razmišljati tudi o skupnostnih rešitvah – boljši nadzor, večja osveščenost lastnikov in sodelovanje med prebivalci. Policijska uprava Celje sicer nenehno opozarja na previdnost, a jasno je, da brez večje podpore širše družbe in institucij do pravih sprememb ne bo prišlo.

Karkoli že storimo, je eno gotovo: Tatovi ne bodo prenehali, dokler jim ne otežimo življenja.

Napisal: N. Z.

Vir: PU Celje

2525
160 SEK