Od svetnice SDS do pripornice na Igu — primer Pavle Murekar razburja slovensko javnost

06. jun. 2025, ob 14.31
Posodobljeno pred 17 dnevi
1218
210 SEK

Nekdanja mestna svetnica Slovenske demokratske stranke (SDS), Pavla Murekar, je znova v središču pozornosti. A tokrat ne zaradi politike. Namesto v mestni hiši je zdaj njeno začasno bivališče pripor na Igu, kamor jo je privedla policija po razpisanem evropskem pripornem nalogu. Obtožena je, da je brez ustrezne pravne izobrazbe, z diplomo gradbenega inženirstva, v obdobju več let nezakonito ponujala pravno pomoč in si s tem prislužila več tisoč evrov.

Gre za primer, ki ne razgalja zgolj morebitnih osebnih ambicij Pavle Murekar, temveč tudi sistemske šibkosti nadzora nad izvajanjem pravne pomoči v Sloveniji. Obtožena naj bi namreč v letih 2016 in 2018 pripravila in vložila kar 86 različnih vlog na sodišče v Ljutomeru v imenu različnih strank. V zameno za storitve je po trditvah tožilstva prejela najmanj 5.300 evrov denarnega nadomestila. Čeprav je obtožena kaznivega dejanja nedovoljenega opravljanja dejavnosti pravne pomoči, sama očitke kategorično zanika.

Pobeg na Poljsko, priporni nalog in vrnitev v Slovenijo

Pavla Murekar se na številna sodna vabila dolgo ni odzivala. Ker se je izmikala postopku, je sodišče za njo razpisalo evropski priporni nalog. Po neuradnih informacijah naj bi jo policija izsledila na Poljskem in jo nato predala slovenskim organom pregona. Danes tako na glavne obravnave prihaja iz pripora na Igu, kjer čaka na razplet sodnega postopka.

Sodni postopek poteka pod strožjim režimom, tudi zaradi kadrovskih težav v ljubljanskem priporu. Tako so predobravnavni narok izvedli kar prek videokonference, kar je sicer v slovenski praksi redkost. Murekarjeva se je na sodišču branila sama, kljub pomanjkanju pravne izobrazbe in brez odvetnika. Sodnici je na obravnavi predstavila kar 42 dokaznih predlogov v svojo obrambo, kar kaže na obsežno pripravo in poznavanje sodnih postopkov — ironično prav na področju, kjer ji očitajo nezakonito delovanje.

Očesni pregled + letna vinjeta za SAMO 25 € - izkoristite ponudbo, dokler velja!
Imate vsaj -1 ali +1 dioptrijo? Potem lahko zdaj izkoristite najboljšo ponudbo tega poletja – temeljit specialistični očesni pregled in gratis letna vinjeta za osebno vozilo – vse skupaj za sam

“Če me obsodijo, zapuščam državo”

Murekarjeva je na sodišču napovedala, da v primeru obsodbe Slovenijo zapušča. ”Če bom obsojena, odhajam v tujino in se ne vračam več,” je povedala sodnici. Ob tem je dodala, da v Sloveniji nima stalnega bivališča, državljanstva pa da sploh ne more pridobiti, čeprav je njeno državljanstvo slovensko nesporno.

Sodnica je ob tem poudarila, da obtoženka tekoče govori slovensko in je visoko izobražena. V preteklosti ji je sodišče zaradi njenega množičnega vlaganja vlog, tožb in zahtevkov delno odvzelo poslovno sposobnost, saj je bila prepoznana kot serijska vlagateljica pravnih vlog. Zaradi tega ima že več let sodno dodeljenega skrbnika za zastopanje v postopkih, česar pa očitno ni upoštevala, ko je nudila pravno pomoč drugim.

Temna preteklost in politična pot

Pavla Murekar je javnosti postala znana že pred leti, ko je kot mestna svetnica SDS v Ljubljani sodelovala v razpravah in odločanjih v občinskem svetu. A tudi že v času politične kariere so jo zaznamovali številni pravni spori, tožbe ter samostojno vlaganje pravnih aktov. Kritiki so jo označevali za samouko pravno svetovalko brez ustreznih kvalifikacij, kar se je zdaj materializiralo v kazenskem pregonu.

Njeno večkratno vlaganje zahtevkov na sodiščih je v določenem obdobju doseglo takšne razsežnosti, da ji je sodišče omejilo samostojno procesno delovanje. Kljub temu pa se ni odpovedala nudenju pravne pomoči drugim, kar ji danes očita tožilstvo.

Pavla Murekar
Pavla Murekar, Vir YouTube kanal Paula Murekar, 18. 12. 2023

Primer, ki odpira širša vprašanja

Primer Pavle Murekar je v slovenski javnosti sprožil burne razprave o nadzoru nad izvajanjem pravne pomoči. V Sloveniji lahko pravno pomoč za plačilo nudijo le odvetniki, ki imajo ustrezno pravno izobrazbo in opravljen pravniški državni izpit. Za vsakogar drugega je takšno početje kaznivo.

Toda primer odpira tudi vprašanje sistemske kontrole nad tistimi, ki mimo sistema vendarle najdejo stranke, pripravljajo vloge in celo nastopajo pred sodišči — vse to brez licenc in nadzora. Kritiki opozarjajo, da gre za nevarno prakso, saj stranke v takih primerih pogosto ne vedo, da njihove pravne zastopnike ščiti večinoma le lastno samozavest, ne pa pravna stroka.

Kapilarna vlaga - tudi poleti sovražnik vašega doma (in kako se je učinkovito znebiti)
Morda ste že opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo temni madeži, odpada omet ali se čuti neprijeten, vlažen vonj. Pogosto to pripisujemo slabi zračni cirkulaciji ali zastareli izolacij

Sodna ura tiktaka

Glavna obravnava proti Pavli Murekar se bo začela 9. junija 2025. Sodišču se mudi: pripor, ki je bil odrejen za zagotovitev njene prisotnosti, se namreč izteče 15. junija. Po vsem, kar je doslej znanega, bo primer Murekarjeve še nekaj časa polnil časopisne naslovnice in odpiral vprašanja o delovanju pravnega sistema v Sloveniji.

Avtor: E. G.

Viri: socialno omrežje X, siol.net, dnevnik.si, Pixabay, YouTube

1218
210 SEK