
Onesnaženost zraka v Sloveniji na vrhuncu! V teh mestih je stanje kritično!
V zadnjih dneh se Slovenija sooča z izjemno povišanimi koncentracijami delcev PM10 v zraku, kar predstavlja resno grožnjo za zdravje prebivalcev. Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO) je izdala rdeče opozorilo za večji del države, saj so dnevne mejne vrednosti PM10 močno presežene. Po podatkih ARSO so danes najbolj prizadeta območja Ljubljana, Zasavje, Celje in Maribor.

Vzroki za povišane ravni PM10
Visoke ravni delcev PM10 so posledica kombinacije povečanih izpustov in neugodnih vremenskih razmer, ki zadržujejo onesnažen zrak v nižinah. V zimskih mesecih k onesnaženju prispevajo predvsem cestni promet, industrijski viri ter kurišča v gospodinjstvih. Neugodne vremenske razmere, kot so temperaturni obrati in pomanjkanje vetra, pa preprečujejo razpršitev onesnaževal, kar vodi v kopičenje delcev v zraku.
Vpliv na zdravje
Delci PM10 so dovolj majhni, da lahko prodrejo globoko v dihalne poti in povzročijo številne zdravstvene težave. Izpostavljenost tem delcem lahko vodi do draženja dihal, poslabšanja astme, kroničnih obstruktivnih pljučnih bolezni ter povečanega tveganja za srčno-žilne bolezni. Še posebej ranljive skupine so dojenčki in otroci, starejši ter osebe s kroničnimi boleznimi srca in pljuč.
Priporočila za prebivalce
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) svetuje prebivalcem, da upoštevajo naslednja priporočila:
- Spremljajte obvestila ARSO o kakovosti zraka in upoštevajte priporočila za ravnanje ob povišanih koncentracijah delcev PM10.
- Bivanje na prostem omejite na čas, ko je onesnaženost zraka najnižja. Izogibajte se bližini prometnic, raje izberite parke ali gozdove za sprehode.
- Omejite fizične aktivnosti, zlasti na prostem, da zmanjšate vdihavanje škodljivih delcev.
- Bivalne prostore prezračujte takrat, ko je onesnaženost zraka najnižja. Prostore, kjer se zadržuje večje število ljudi (npr. šole, uradi), prezračujte čim pogosteje.
- V zaprtih prostorih ne kadite in ne prižigajte sveč, saj to dodatno onesnažuje zrak.
- Bodite pozorni na simptome, kot so kašelj ali pomanjkanje sape. Če opazite poslabšanje, zmanjšajte fizične napore in poiščite zdravniško pomoč, če je potrebno.
- Kronični bolniki naj redno jemljejo predpisano terapijo in imajo pri roki zdravila za hitro lajšanje simptomov.
Pričakovano izboljšanje
Po napovedih ARSO naj bi se kakovost zraka izboljšala v četrtek, ko se pričakujejo spremembe vremenskih razmer, ki bodo omogočile razpršitev onesnaževal. Do takrat je ključnega pomena, da prebivalci upoštevajo zgoraj navedena priporočila in skrbijo za svoje zdravje ter zdravje svojih bližnjih.

Za dodatne informacije in sprotna obvestila spremljajte spletne strani ARSO in NIJZ ter prilagodite svoje aktivnosti glede na aktualne razmere.
Napisal: E. K.
Vir: Arso, Freepik