Orožarska podjetja v EU cvetijo – tu je, kdo služi milijarde

08. mar. 2025, ob 20.08
2970
130 SEK

EVROPSKA UNIJA – Orožje, vojaška industrija, nova realnost Evrope. Delnice evropskih orožarskih podjetij v nebo, vlagatelji si manejo roke. Se obeta novo oboroževanje stare celine?

Eksploziven vzpon vojaške industrije

Ni presenečenje – vrednosti delnic evropskih proizvajalcev orožja nenehno rastejo. In potem v ponedeljek – bum! Skokovita rast, nato rahlo umirjanje. A tečaji ostajajo opazno višji kot pred nekaj meseci. Razlog? Pričakovanja vlagateljev, da bodo evropske države drastično povečale obrambne proračune. In niso se zmotili.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je jasno povedala – EU bo v naslednjih štirih letih v obrambo vložila kar 800 milijard evrov. Gigantski znesek. (poroča Reuters).

Vir arhiv

Kdo služi? Znana imena in novi igralci

Po podatkih Stockholmskega inštituta za mirovne raziskave (SIPRI) za leto 2023 je britanski BAE Systems nesporni evropski lider – šesto največje orožarsko podjetje na svetu. Zanimivo? V prvi peterici so izključno ameriška podjetja, na vrhu Lockheed Martin Corporation, ki je lani zabeležil 71 milijard dolarjev prihodkov.

In Evropa? Nemški Rheinmetall, ki proizvaja oklepna vozila in strelivo, je v enem letu zrasel za več kot 40 %. (Ja, prav ste prebrali.) Tudi francoski Thales in nemški Airbus se ne pustita – vlade EU ju širokogrudno podpirajo pri razvoju sodobnih bojnih sistemov in letal. Državna naročila pomenijo stabilnost.

Kdo si sploh lahko privošči svoj bazen?
Ste si kdaj predstavljali, kako bi bilo, če bi lahko po napornem dnevu stopili na svojo teraso in se osvežili v kristalno čistem bazenu? Lasten bazen ni več privilegij le redkih – danes je to do

Kapital in vojska – vse bolj povezana

Pričakujemo, da se bo trend nadaljeval, saj je vse več držav pripravljenih vlagati večji delež BDP-ja v obrambo,” je za Financial Times povedal analitik investicijske banke Goldman Sachs. Enostavna logika: več napetosti, več strahu – več denarja za orožje.

Kaj sledi? Velika obrambna preobrazba

Napovedi o povečanju obrambnih izdatkov niso le besede. EU gradi lastno vojaško avtonomijo. Ursula von der Leyen je izpostavila: “Evropa ne more biti odvisna od zunanjih dobaviteljev za lastno varnost.” (poroča BBC).

Po podatkih Evropske obrambne agencije (EDA) je skupna poraba za obrambo v EU leta 2023 znašala 240 milijard evrov. In to je bilo rekordno. A novi proračuni kažejo, da je to le začetek.

Vlagatelji? Navdušeni. Kritiki? Zaskrbljeni.

Na borzah se cedijo dobički. Povečana vojaška naročila zagotavljajo stabilnost, delnice letijo v nebo. A se nihče ne sprašuje o dolgoročnih posledicah?

Na eni strani je rast obrambne industrije neizogibna zaradi trenutnih varnostnih razmer, po drugi pa se moramo vprašati, kakšne posledice bo to imelo na dolgoročni mir,” opozarja raziskovalec mednarodnih odnosov z berlinskega inštituta (poroča Deutsche Welle).

Realnost Evrope: orožje ali mir?

Torej – smo priča zgolj ekonomski prilagoditvi ali pravemu preobratu evropske varnostne strategije?

Evropska unija je na prelomnici.

Vprašanje je le, ali bo to prineslo večjo varnost ali le novo oboroževalno tekmo.

Pripravil: N. Z.

Vir: SIPRI, Reuters, Financial Times, BBC, Deutsche Welle, Evropska obrambna agencija (EDA)

2970
130 SEK