
Pestro dogajanje na Gregorjevem sejmu: rekordi, dobrodelnost in prihodnost kmetijstva!
Šentjernej, 10. marec 2025 – Gregorjev sejem, ki se vsako pomlad odvija v Šentjerneju, je tudi letos upravičil svoj sloves enega najpomembnejših kmetijskih dogodkov v Sloveniji. Hipodrom, kjer je potekala že 29. izvedba te tradicionalne prireditve, je ob koncu tedna preplavila množica obiskovalcev – skoraj 25.000 jih je prišlo, od kmetov in vrtičkarjev do družin in mladih, ki se čedalje bolj zanimajo za trajnostno pridelavo hrane.
Sejem, ki ga organizira Kmetijska zadruga Trebnje-Krka, je s svojo široko ponudbo in spremljevalnim dogajanjem pritegnil več kot 200 razstavljavcev. Poleg klasične ponudbe kmetijskih strojev, vrtnih pripomočkov in semenskega materiala so lahko obiskovalci našli tudi unikatne domače izdelke – od sirarjev iz Bele krajine do rokodelcev, ki še vedno prisegajo na ročno tkanje.
Tradicija s sodobnim pridihom
Sejem, ki je v preteklosti veljal za dogodek, kjer so se srečevali predvsem kmetovalci in trgovci s kmetijsko opremo, se je v zadnjih letih razvil v pravo središče druženja vseh generacij. “Trudimo se vedno predstavljat, ponujat domače, lokalno. Včasih je bil to tipični sejem za kmečki živelj, sedaj opažamo – kar je zelo pohvalno – veliko več mladih ljudi, temu prilagajamo tudi vsebine,” je povedal vodja sejma Anton Prus. Po njegovih besedah se sejem vsako leto širi, kar potrjuje tudi skoraj rekordno število razstavljavcev.

Posebno pozornost so pritegnili mladi obiskovalci, ki se jim je sejem prilagodil s pestrim programom – od otroških delavnic do nastopov Maje Jovanović in drugih izvajalcev. Dogajanje na osrednjem odru je bilo ves čas v znamenju dobre glasbe – Čuki, duet Z andahtjo in ansambel Pogum so poskrbeli za zabavno vzdušje. Harmonike, pesem in ples pa so v soboto napolnili prireditveni šotor in poskrbeli za pravo slovensko sejemsko vzdušje.

Zakaj se mladi ne odločajo za kmetijstvo?
Sejem ni bil zgolj priložnost za nakupe in zabavo, temveč tudi priložnost za razpravo o prihodnosti slovenskega kmetijstva. Eden ključnih dogodkov je bila nedeljska okrogla miza, ki jo je organizirala revija Družina, naslov pa je bil “Zakaj ni več mladih kmetov?”.
Podatki kažejo, da se v Sloveniji s kmetijstvom resno ukvarja vse manj mladih, povprečna starost slovenskega kmeta pa je že krepko nad 55 let. Sogovorniki so opozorili na precej zapletene birokratske postopke pri prevzemu kmetij, negotovost glede prihodkov ter pomanjkanje spodbud za mlade kmete. Med zanimivimi predlogi za izboljšanje razmer so bile tudi ideje o večjem dostopu do državnih zemljišč, davčnih olajšavah ter večji podpori pri razvoju inovativnih kmetijskih praks.
Ganljiva zgodba male Lore
Sejem je letos imel tudi močno dobrodelno noto, saj so se obiskovalci seznanili z zgodbo 2,5-letne deklice Lore, ki se spopada s sindromom GAND, redko gensko boleznijo, ki jo je doslej diagnosticiranih le približno 400 otrok na svetu. Njena starša sta na sejmu zbirala prostovoljne prispevke za razvoj zdravila, saj je skupni cilj prve faze raziskave kar milijon evrov. Na sejmu so obiskovalci prispevali 3.000 evrov, skupno pa je družina v manj kot dveh mesecih že zbrala približno četrtino celotne vsote.
Zgodba je obiskovalce ganila, marsikdo pa se je zgrozil ob misli, kako malo je znanega o redkih boleznih in kako pogosto so bolniki prepuščeni sami sebi.
Nagradno žrebanje in pogled v prihodnje leto
Sejem se je zaključil v velikem slogu – z nagradnim žrebanjem, ki je vključevalo kar 30 nagrad. Glavno nagrado, set akumulatorskega orodja Villager Zen, je prispevalo podjetje Semenarna Ljubljana, ki že več let podpira dogodek kot generalni sponzor.
A čeprav je sejem komaj končan, so oči že uprte v prihodnje leto, ko bo dogodek praznoval velik jubilej – 30. Gregorjev sejem. Organizatorji so napovedali, da bo dogodek še večji, bolj odmeven in bogatejši, v njegovem okviru pa bo potekalo tudi 36. svetovno gozdarsko prvenstvo.
J.P.
Vir: GS 2025
Foto: Andrej Matič za KZ Trebnje-Krka