“Plačali boste visoko ceno!” Trump znova grozi trgovinskim partnerjem ZDA

26. nov. 2024, ob 09.08
180
160 SEK

Kaj pomeni, ko voditelj svetovne velesile napove, da bo že prvi dan vladanja pretresel mednarodni trgovinski sistem? Donald Trump, ki je s svojo napovedjo o uvedbi carin na uvoz iz Mehike, Kanade in Kitajske znova dvignil prah, očitno stavi na svojo preizkušeno taktiko – nepredvidljivost kot orožje v diplomaciji.

Ameriško-kanadsko-mehiški preplet: Prijateljstvo ali odvisnost?

Na severnoameriškem kontinentu so gospodarski tokovi prepleteni do te mere, da si je težko predstavljati, kaj bi se zgodilo ob uvedbi 25-odstotnih carin na izdelke iz Kanade in Mehike. Mehika je največji dobavitelj sveže zelenjave in sadja v ZDA – od avokadov za jutranje toaste do paprike za mehiške restavracije po vsej državi. Kanada, na drugi strani, predstavlja ključno žilo za dobavo aluminija, lesa in nafte. Kakšen bo odziv ameriških podjetij, ki so v Mehiki in Kanadi vzpostavila svoja proizvodna središča prav zaradi nižjih stroškov? Verjetno burnejši od plimovanja na Velikih jezerih.

In kaj pomeni takšen ukrep za Američane same? Carine se na prvi pogled zdijo kot odlična poteza za zaščito domačega trga, a kaj hitro se lahko spremenijo v bumerang. Cene izdelkov bodo poskočile, kar bi lahko spodbudilo inflacijo, ki že tako obremenjuje ameriške potrošnike.

Kitajska kot večni trn v peti ameriške politike

Grožnje Kitajski so še ostrejše – 10-odstotno zvišanje obstoječih carin je povezano s Trumpovimi obtožbami, da Peking tolerira tihotapljenje sestavin za izdelavo mamil, zlasti smrtonosnega fentanila, ki ga ameriške oblasti označujejo za glavni razlog epidemije predoziranj. Tu pa se zgodba zaplete. Kitajska vztraja, da so te obtožbe neutemeljene, kar pa Trumpu očitno ne preprečuje, da bi zahteval celo smrtne kazni za preprodajalce mamil.

Mesečni horoskop: December 2024
December 2024 je mesec zaključkov, refleksije in novih začetkov. Zimska energija prinaša čas za premislek o preteklem letu, postavljanje novih ciljev in uživanje v toplini odnosov. Astrologi prav

Trumpova retorika na tem področju spominja na obdobje hladne vojne, ko so se ZDA in Sovjetska zveza zapletale v tekmo za nadvlado z drugimi sredstvi. A razlika je v tem, da je današnja globalna ekonomija bistveno bolj prepletena. Kitajska je največji trgovinski partner ZDA, hkrati pa ključni dobavitelj številnih izdelkov, od elektronike do igrač. Kdo bi si mislil, da bodo grožnje z ukrepi proti takšnemu partnerju tako preprosto padle na mizo?

Politika kot šahovnica: Igra na več frontah

Seveda, Trumpove napovedi niso presenečenje – že med kampanjo je večkrat ponavljal, da “svet izkorišča ZDA.” A retorika in dejanja sta dve različni stvari. Ali res lahko tvega trgovinsko vojno na več frontah hkrati? Spomnimo se njegovega prvega mandata – uvedba carin na jeklo in aluminij je povzročila povračilne ukrepe EU in Kitajske, posledice pa so občutila ameriška podjetja, od kmetov do avtomobilskih proizvajalcev.

Poleg tega so njegove grožnje lahko politično tveganje. USMCA, prostotrgovinski sporazum med ZDA, Kanado in Mehiko, ki je bil dosežen prav pod njegovo administracijo, je bil predstavljen kot velik dosežek njegovega predsednikovanja. Njegova enostranska dejanja bi ta sporazum postavila pod vprašaj, kar bi lahko prineslo pravne spore in zmanjšalo kredibilnost ZDA na mednarodnem prizorišču.

Kaj sledi? Vroči telefoni in hladni pogledi

Kanadska vlada je že napovedala, da bo skušala ohraniti dialog z Washingtonom, saj razume, da so gospodarski odnosi preveč dragoceni za obe strani. Mehika, ki jo Trump pogosto predstavlja kot vir težav, bo verjetno uporabila podobno taktiko. A Kitajska, ki jo Trump redno napada, se ne bo pustila ustrahovati. Njihovo opozorilo, da “v trgovinski vojni ni zmagovalcev,” je jasen signal, da pripravljajo svoje strategije.

Napisal: E. K.

Vir: X

180
160 SEK