Plače bodo rasle, a kdo jih bo dejansko občutil? Delodajalci napovedujejo zvišanja, a ne za vse!

17. feb. 2025, ob 17.00
195
190 SEK

V Sloveniji se obeta opazen dvig plač, vsaj tako pravijo delodajalci. Kar 59,1 % podjetij napoveduje višje plače že v prvi polovici leta 2025, kar je glede na pretekla leta razmeroma optimistična napoved. Toda – ali bo to povečanje dejansko izboljšalo finančni položaj zaposlenih ali gre zgolj za prilagoditev inflaciji?

Plače rastejo – a za koga?

Številke so obetavne, a podrobnejši vpogled v raziskavo Manpower Slovenija razkriva pomembne podrobnosti. Večina delodajalcev – 55,81 % – bo plače dvignila predvsem z namenom zadrževanja obstoječih kadrov, medtem ko jih bo le 20 % ponudilo višje plače za privabljanje novih zaposlenih. To pomeni, da bo največ koristi imela že zaposlena delovna sila, ki se sicer vse bolj ozira po konkurenčnih ponudbah na trgu.

A ne gre spregledati dejstva, da kar 40,21 % delodajalcev povišanja sploh ne načrtuje. Razlogi? Visoki stroški poslovanja, težke razmere na trgu, negotovost glede gospodarskih gibanj. Nekatera podjetja se očitno še vedno držijo strategije minimalnih stroškov dela, kar pomeni, da bodo zaposleni v določenih panogah ostali brez zvišanja prihodkov.

Boj za kadre se nadaljuje – fluktuacija na zgodovinsko visoki ravni!

Eden ključnih izzivov slovenskega trga dela ostaja visoka stopnja fluktuacije – torej odhajanje zaposlenih iz podjetij zaradi boljših ponudb drugje ali upokojitev. V letu 2024 je bila fluktuacija zaposlenih kar 11,3 %, kar je za 1,3 odstotne točke več kot leto prej.

Kaj to pomeni v praksi?

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne
  • 40 % delodajalcev se sooča z izgubo zaposlenih, ki odhajajo h konkurenci zaradi višjih plač.
  • 37 % delodajalcev izgublja delavce zaradi upokojitev.

A višje plače niso edini razlog za menjavo službe. Raziskava kaže, da na nezadovoljstvo med zaposlenimi vplivajo tudi preobremenjenost, slabi delovni pogoji, slaba organizacijska klima in pomanjkanje možnosti za napredovanje. Fleksibilnost dela, ki postaja ključni dejavnik pri zaposlitvenih odločitvah, pa je še vedno slabo razumljena pri mnogih delodajalcih.

Kje bodo plače rasle najhitreje? Nekatere panoge v ospredju

Podjetja v različnih sektorjih imajo različne potrebe – in različne zmožnosti za povišanje plač. Najbolj optimistični glede zaposlovanja in rasti plač so v panogah:

  • Transport in logistika – kjer je stopnja fluktuacije najvišja (17,9 %) in podjetja iščejo načine, kako obdržati kader.
  • Strojništvo – z 17,7 % fluktuacije eno najbolj dinamičnih področij.
  • Gradbeništvo, IT sektor in trgovina na drobno – panoge, ki že leta iščejo primerno usposobljeno delovno silo in se borijo s pomanjkanjem kadrov.

Nasprotno pa so panoge, kot so raziskave, mediji, marketing in PR-storitve, z najnižjo fluktuacijo (2,2 %) manj pod pritiskom in zato tudi manj pripravljene na zvišanje plač.

Zaposlovanje tujcev – rešitev ali nuja?

Ker je pomanjkanje kadra vse večja težava, se številni delodajalci obračajo na tuje delavce. V prvih mesecih leta 2025 bodo podjetja največ zaposlenih iskala v:

  • Adriatik regiji (BiH, Hrvaška, Srbija, Severna Makedonija, Črna gora, Kosovo) – kar 19 % delodajalcev bo nove kadre našlo v teh državah.
  • Aziji in Afriki – 12 % podjetij bo iskalo zaposlene v tretjih državah.
  • Državah EU – le 9 % podjetij načrtuje zaposlitev delavcev iz EU, kar kaže na manjše zaupanje v iskanje evropske delovne sile.

Slovenija se tako še naprej sooča z izzivom pomanjkanja domačih delavcev, medtem ko se hkrati vedno bolj odpira za tujo delovno silo. A vprašanje ostaja – ali so boljše rešitve v zvišanju plač in izboljšanju pogojev dela za domače kadre?

Realni optimizem ali zgolj kozmetični popravki?

Napovedi rasti plač v Sloveniji v prvi polovici leta 2025 so vsekakor spodbudne, a hkrati razkrivajo pomembne razlike med podjetji, panogami in regijami. Nekateri bodo deležni občutnega dviga, drugi ne bodo zaznali sprememb.

A dolgoročno ostaja ključna dilema:

  • Ali bo rast plač dejansko izboljšala kakovost življenja zaposlenih ali bo le sledenje inflaciji?
  • Bodo podjetja pripravljena narediti več za svoje delavce, ali bodo višje plače zgolj taktična poteza za preprečevanje odhodov zaposlenih?
  • Se bo Slovenija vedno bolj zanašala na tujo delovno silo, ali bo znala zadržati domače delavce s konkurenčnimi pogoji?

Ne glede na vse, eno je gotovo – bitka za talente se bo nadaljevala, vprašanje pa je, kdo bo zmagovalec.

Pripravil: E. K. Vir: Sobotainfo.com, Freepik

195
190 SEK