Po smrti Aleša Šutarja se oglasil Andrej Bakreni: “Dovolj smo jih ščitili, čas je za spremembe”
Po tragičnem dogodku v Novem mestu, v katerem je življenje izgubil 48-letni Aleš Šutar, se je z ganljivim in obenem ostrim zapisom oglasil Andrej Bakreni, ki že dlje časa opozarja na nerešene odnose med romsko in neromsko skupnostjo na Dolenjskem. Njegov zapis na Facebooku je v kratkem času požel veliko pozornosti in burne odzive.
“Dovolj smo jih ščitili, čas je za spremembe”
Bakreni, ki je med bolj prepoznavnimi glasovi romske skupnosti, je v svojem zapisu jasno poudaril, da je potrebno odkrito spregovoriti o težavah, s katerimi se soočajo tako Romi kot neromi. Po njegovih besedah so razmere v številnih dolenjskih naseljih že dolgo napete, težave pa se ne rešujejo sistemsko, temveč se pogosto spregledajo ali relativizirajo, dokler ne pride do tragedij.
Bakreni je v objavi zapisal: “Kje so sedaj inštitucije, ki so jih tako zavzeto branile? Ali bo spet kriv vodovod? Ali bo krivo to, da živijo v nečloveških razmerah? Kje so tisti, ki govorijo, da sem jaz sramota za romsko populacijo? Dovolj smo jih ščitili, čas je za spremembe.” Dodaja, da je bil tudi sam deležen groženj, saj po njegovih besedah romska skupnost pogosto ne sprejema kritike iz svojih vrst. “Dejstvo in resnica je, da se jih bojimo tudi mi, ker ne ustrahujejo samo nerome, ampak tudi Rome. Tudi jaz sem bil deležen groženj zaradi mojih objav.” Po njegovem mnenju mora država končno uvesti jasna pravila, dosledno izvajati zakonodajo in sankcije, hkrati pa omogočiti resnično vključevanje Romov, ne le simboličnih programov.

Aleš je umrl, ker je zaščitil svojega sina
Bakreni je ob tem poudaril, da je bil Aleš žrtev, ki je ravnala kot starš, ne kot provokator: “Gospod Aleš je naredil, kar bi naredil vsak dober starš, zaščitil je svojo družino in zaradi tega izgubil življenje. Na svojem profilu je kasneje dodal še kratek, a pomenljiv zapis: “Iskreno sožalje svojcem. Skrajni čas je, da se naredijo korenite spremembe.”
Ob koncu svojega daljšega zapisa Bakreni poziva, da se neha s praznim moraliziranjem in da se začne delati konkretno: “Samo obsojanje ne bo dovolj, čas je, da se zaviha rokave in se začne delati. Rešitve so, samo izpeljati jih je potrebno. Naj smrt Aleša ni zaman in nikoli pozabljena.” Njegov zapis je odprl novo poglavje v razpravi o romski problematiki v Sloveniji, kjer se mnogi sprašujejo, zakaj se razmere kljub številnim programom in obljubam ne izboljšujejo. Analitiki poudarjajo, da je poleg varnostnih ukrepov ključno tudi dolgoročno delo na integraciji, izobraževanju in zaposlovanju.
Napisal: K. J.
Vir: Facebook – Andrej Bakreni