Potres?! Streslo nas je
BOVEC – Slovenija je v zadnjih dneh doživela serijo manjših potresov, ki so, čeprav relativno blagi, pritegnili pozornost zaradi pogostosti pojavov. Največji potres v tem obdobju se je zgodil 1. oktobra 2024 ob 16:29 z magnitudo 1,2 in je imel epicenter 4 kilometre vzhodno od Bovca. Čeprav je bil potres majhen in ga večina prebivalcev ni čutila, takšni dogodki opozarjajo na stalno dejavnost seizmičnih prelomnic v Sloveniji.
V preteklih dneh so se zabeležili tudi drugi manjši potresi. 29. septembra 2024 je prišlo do več potresov z magnitudami med 0,3 in 1,7. Najmočnejši izmed teh je bil potres pri Knežaku, ki je dosegel magnitudo 1,7 in je bil ocenjen z največjo intenziteto III na evropski potresni lestvici EMS-98. Ta potres je bil čuten tudi v okoliških območjih, kar potrjujejo odgovori 20 prebivalcev, ki so izpolnili vprašalnik seizmološkega zavoda ARSO.
Slovenija leži na potresno aktivnem območju, saj se nahaja na stičišču jadranske in evrazijske plošče, kar pogosto povzroča manjše tresljaje. Na srečo pa večina teh potresov ni tako močnih, da bi povzročili škodo. Po podatkih ARSO večina potresov v Sloveniji ne presega magnitude 3, kar pomeni, da so ponavadi komaj zaznavni ali pa ne povzročajo večjih preglavic.
Potresna dejavnost v Sloveniji je sicer stalen pojav. Zlasti območja na zahodu države, kot sta Posočje in okolica Bovca, so bolj nagnjena k pogostejšim potresom, kar potrjujejo tudi zgodovinski podatki. Kljub temu so bili nedavni potresi razmeroma blagi in niso povzročili škode. Seizmologi na ARSO redno spremljajo dogajanje in zagotavljajo, da so prebivalci obveščeni o morebitnih nevarnostih.
Vseeno pa strokovnjaki priporočajo, da se prebivalci na potresno bolj aktivnih območjih seznanijo z osnovnimi preventivnimi ukrepi, kot so priprava varnega prostora v domu in ustrezno ukrepanje v primeru močnejših tresljajev. Čeprav so nedavni potresi minili brez resnih posledic, narava teh dogodkov opozarja na potrebo po stalni pripravljenosti.
Ali ste vi občutili kateri od teh potresov? Seizmološki zavod vas vabi, da izpolnite njihov vprašalnik in prispevate k boljšemu razumevanju potresnih pojavov v Sloveniji.
Napisal: N. Z.
Vir: ARSO