
Priljubljeno plažo na Santoriniju povsem uničil potres, tako je videti zdaj (VIDEO)
ATENE, 6. 2. 2025 – Serija potresnih sunkov, ki v zadnjih dneh pretresa Grčijo, je pustila vidne posledice na Santoriniju, enem najbolj prepoznavnih grških otokov. Najmočnejši sunek z magnitudo 5,1 je včeraj, v sredo, 5. 2. 2025, zvečer sprožil skalni podor, ki je dobesedno izbrisal priljubljeno Rdečo plažo. Ob tem so seizmologi opozorili na povečano nevarnost novih plazov, vendar radovednih turistov to ni odvrnilo – mnogi so se kljub nevarnosti drznili do roba pečine, da bi ujeli najbolj dramatične posnetke.
Nevarno tresenje, ki ne pojenja
Grčijo so v zadnjih dneh preplavili strahovi, saj seizmologi beležijo več kot 6400 potresnih sunkov v obdobju devetih dni. Po podatkih Nacionalne in Kapodistrske univerze v Atenah (NKUA) se potresna aktivnost kaže kot t. i. potresni roj, kar pomeni, da ni enega samega glavnega potresa, temveč več sunkov podobne jakosti. Zadnji močnejši sunek, zabeležen v sredo, je bil sicer krajši od torkovega (5,0), a občutek ni bil nič manj grozljiv, poročajo prebivalci otoka.
Panični prebivalci in turisti so pohiteli na ulice, v trgovinah je bilo moč opaziti vrste pred blagajnami, saj se mnogi že pripravljajo na mogočnost močnejšega potresa. „Najdaljši doslej. Grozljivo,“ je tresenje tal opisala prebivalka Aten, ki je sunek občutno zaznala kljub 200 kilometrov oddaljeni lokaciji epicentra.
Rdeča plaža postala nedostopna – vsaj za ‘razsodne‘
Rdeča plaža, ena najbolj fotografiranih lokacij na Santoriniju, je zdaj uničena. Po podatkih grškega portala Newsit.gr je skalni podor povsem prekril dostopno pot, kar pomeni, da se do obale trenutno lahko pride le s čolnom. A kljub temu so se nekateri obiskovalci odločili za tvegano bližnjico – splezali so preko nevarnih skal, kjer so se tla pred nekaj urami dobesedno sesula. Med njimi so bili predvsem kitajski turisti, ki so si, kot pravijo očividci, za vsako ceno želeli popoln selfie.

Tako je Rdeča plaža videti po opustošenju:
Σαντορίνη: Μεγάλη κατολίσθηση στην Κόκκινη Παραλία Τουρίστες έβγαζαν selfies στο χείλος του γκρεμού
— in.gr/news (@in_gr) February 4, 2025
🖇️ https://t.co/LlVgbyJeBH#σεισμος #Σαντορινη #σεισμός #Σαντορίνης pic.twitter.com/h5Np5JwXeQ
Varnostni strokovnjaki opozarjajo, da je teren zdaj skrajno nestabilen. Efthymis Lekkas, predsednik Grške organizacije za načrtovanje in zaščito pred potresi (OASP), je poudaril, da so možni dodatni podori, saj so kamnine, ki obkrožajo Rdečo plažo, zelo porozne in nagnjene k krušenju. Kljub temu na območju ni bilo še nobene uradne zapore.
Tako je bila Rdeča plaža videti prej:
Red Beach, Santorini 🇬🇷 pic.twitter.com/whhb4JyPtG
— Vickie Schneider (@VickieSchn_) March 20, 2021
Red Beach on Santorini feels like you’re on another planet! #travelphotography #nature #beach #santorini #greece pic.twitter.com/5xI87O4PiD
— Nothing Familiar Travel (@NothingFamiliar) May 6, 2022
Kaj sledi? Možna dva scenarija
Seizmologi s Kapodistrske univerze v Atenah napovedujejo dva mogoča scenarija. Prvi, bolj ugoden, je ta, da se bo seizmična aktivnost postopoma zmanjšala, a lahko manjši sunki trajajo še nekaj mesecev. Drugi, manj zaželjen, pa predvideva močnejši potres, ki bi lahko presegel magnitudo 6,0 in povzročil obsežnejšo škodo.
“Naša analiza kaže, da trenutno ni znakov vulkanske dejavnosti,** vendar to ne pomeni, da je nevarnost mimo,” je dejal eden vodilnih seizmologov pri NKUA.
Več kot 10.000 ljudi zapustilo otok
V preteklih dneh je Santorini zapustilo že več kot 10.000 ljudi, predvsem zaradi strahu pred močnejšim potresom. Letalski prevozniki in trajektne družbe poročajo o povečanem povpraševanju po vozovnicah proti celini, cene prevozov pa so se v nekaterih primerih povišale za več kot 40 %.
“Ne gre le za potres. Ljudje so prestrašeni, bojijo se tudi dodatnih podorov, infrastruktura pa je v določenih delih otoka resno poškodovana,” je za grški portal Ekathimerini dejal lokalni hotelir, ki je moral odpovedati vse rezervacije do konca meseca.
Grška vlada v pripravljenosti
Grški premier Kiriakos Micotakis je v sredo sporočil, da je vlada pripravljena na vse scenarije. Na otok so napotili dodatne ekipe civilne zaščite, gasilce in seizmologe, ki nenehno spremljajo dogajanje.
“Varnost prebivalcev in obiskovalcev je naša glavna prioriteta, ukrepali bomo odločno in hitro,” je dejal premier na novinarski konferenci.
Santorini – otok na tektonski meji
Santorini leži na severnem robu Egejskega morja, kjer se sredozemska in egejska tektonska plošča nenehno premikata. Podobna potresna aktivnost se je na otoku zgodila tudi leta 1956, ko je potres z magnitudo 7,7 povzročil obsežne porušitve in smrtne žrtve. Današnja situacija sicer ni tako skrajna, vendar strokovnjaki opozarjajo, da se seizmološke razmere lahko hitro spremenijo.

Za zdaj le previdnost, panika ni potrebna
O oblasti svetujejo previdnost, a panika ni potrebna. Turisti naj spremljajo uradne vire informacij in se izogibajo nevarnim območjem. Za prebivalce Santorinija je prihodnost še vedno negotova, vendar upajo, da se bo otok kmalu umiril – vsaj do naslednjega potresa.
VIRI:
- Newsit.gr
- Nacionalna in Kapodistrska univerza v Atenah (NKUA)
- Ekathimerini
- X
Pripravil: N. Z.
Santorini streslo najhuje v zadnjih dneh, domačini v paniki – evakuiranih že več kot 10.000 ljudi