Rešil nešteto življenj, zdaj ODPUŠČEN – znana reševalka udarila nazaj: “Uničujemo najboljše!”

12. feb. 2025, ob 11.15
Posodobljeno pred 2 mesecema
1007
190 SEK

ZDRAVNIK, KI JE REŠEVAL, ZDAJ SAM POTREBUJE POMOČ: V slovenskem zdravstvenem prostoru je nedavno odjeknila novica o krivdni odpovedi delovnega razmerja urgentnemu zdravniku Mateju Rubelliju Furmanu v Zdravstvenem domu Koper. Ta odločitev je sprožila val ogorčenja, med drugim tudi izjemno oster odziv Nataše Marc Mahnič, znane kot Moška reševalka, ki se je na Facebooku odzvala brez dlake na jeziku.

KDO JE NATAŠA MARC MAHNIČ?

Nataša Marc Mahnič je dolgoletna reševalka v Reševalni službi slovenske Istre. Njena prisotnost na družbnih omrežjih je močna in vplivna – pod vzdevkom Moška reševalka pogosto razkriva realnost dela v zdravstvu, tako iz svetlih kot iz temnih plati. Njeni zapisi so iskreni, včasih provokativni, vedno pa udarno neposredni. V preteklosti je večkrat opozorila na problematične odnose med zdravstvenim osebjem, birokratske ovire in nepoštena ravnanja v sistemu.

V enem od svojih najbolj odmevnih zapisov je kritizirala vzvišenost nekaterih zdravnikov: “Gledam te, dragi zdravnik. Pa kaj se je zgodilo z empatijo v tvoji glavi?”

ODPUSTITEV ZDRAVNIKA: UPRAVIČENA ALI POLITIČNA ODLOČITEV?

Dr. Matej Rubelli Furman, nekdanji direktor ZD Ilirska Bistrica, je bil zaposlen kot urgentni zdravnik v ZD Koper. Po poročanju Info360.si se je znašel v postopku krivdne odpovedi zaradi:

  • udeležbe na kongresu brez predhodne odobritve delodajalca,
  • domnevnih nepravilnosti pri beleženju delovnih ur in letnega dopusta.

ZD Koper naj bi mu zavrnil priznanje nadomestila za dneve izobraževanja, saj ni pridobil odobritve strokovnega vodje. Rubelli Furman pa se brani, da gre zgolj za birokratsko zanko, ki bi jo lahko rešili z enostavnim pogovorom.

Njegovi odvetniki so opozorili na postopkovne napake in možn element diskriminacije, primer pa se bo verjetno končal na sodišču.

Odkrili smo skrivnost uspešnih podjetij: Ta poteza bo podvojila produktivnost vseh zaposlenih!
V sodobnem delovnem okolju, kjer večino časa preživimo sede, se vedno več ljudi sooča z zdravstvenimi težavami, kot so bolečine v hrbtu, vratu in zapestjih. Dolgotrajno sedenje zmanjšuje konce

O dogajanju smo pisali včeraj:

Tega zdravnika brez milosti odpikali – se obnašamo, kot da imamo zdravnikov za izvoz?

NATAŠIN OSTER ODGOVOR

Ko je zgodba prišla v javnost, je Nataša Marc Mahnič brez zadržkov udarila po sistemu:

“Zakaj bi slabi postali boljši, če pa je lažje uničiti najboljše?!”

V svojem zapisu je obžalovala, da se iz zdravstvenih ustanov “pometajo” ljudje, ki so bili predani, strokovni in sposobni. Po njenem mnenju gre za „egoistično pokvarjenost sistema“, ki ne prenaša tistih, ki so preveč dobri za svojo okolico.

MEDICINA JE TIMSKO DELO – ALI SISTEM TO POZABLJA?

Številne študije (npr. Journal of Healthcare Management, 2023) kažejo, da je timsko delo ključno za uspeh v medicini. Raziskave so pokazale, da slaba komunikacija povečuje stopnjo napak za kar 30 %.

Toda kako naj sistem deluje, če odpravlja svoje najbolj izkušene kadre? Čeprav je Rubelli Furman morda resnično storil formalni prekršek, se postavlja vprašanje: Je to dovolj za tako drastičen ukrep?

PRIMERI IZ PRAKSE

Nataša v svojih objavah pogosto izpostavi resnične zgodbe iz terena, ki pokažejo, kako pomembno je sodelovanje med vsemi zdravstvenimi delavci.

Pred nekaj leti se je zgodilo, da je v Strunjanu prišlo do nesreče motorista. Ko je ekipa prispela, je bilo jasno, da ni šlo za hujše poškodbe, a zaradi spolzkega terena je bilo premikanje pacienta oteženo. „Ko sem nosila zajemalna nosila, mi je zdrsnilo in sem končala v jarku – najprej sta me morala ven potegniti kolega, šele nato smo skupaj poskrbeli za motorista.“

V takih trenutkih je ključno zaupanje med ekipo – a kaj, če sistema to ne zanima?

KAKO SE BO KONČALA ZGODBA O RUBELLIJU FURMANU?

Primer je v rokah pravnih strokovnjakov in bo verjetno zaključen pred delovnim sodiščem. Medtem ko vodstvo ZD Koper vztraja pri svoji odločitvi, pa se v javnosti kopičijo vprašanja:

  • Je bila krivdna odpoved sorazmeren ukrep?
  • Je v ozadju le birokracija ali so bili razlogi osebni?
  • Bo ta primer vplival na prihodnje odločitve v slovenskem zdravstvu?

Kakorkoli se bo zgodba razpletla, dejstvo ostaja: Ko iz zdravstva odhajajo sposobni, ostanejo luknje, ki jih ni lahko zapolniti.

Vir: Metropolitan.si, Obalaplus.si, Journal of Healthcare Management (2023), Info360.si, FB

Pripravil: N. Z.

1007
190 SEK