Se bo zgodovina ponovila? Strokovnjaki svarijo pred novo globalno krizo

11. mar. 2025, ob 11.34
Posodobljeno pred 2 mesecema
484
150 SEK

LJUBLJANA – Pred petimi leti, 11. marca 2020, je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) uradno razglasila pandemijo covida-19. Svet se je ustavil – meje so se zaprle, gospodarstva so zamrznila, ljudje so ostajali doma. Od takrat se je marsikaj spremenilo. A eno ostaja enako: grožnja nove pandemije. WHO svari – svet se mora pripraviti bolje kot takrat.

Pandemija, ki je spremenila svet

December 2019. Wuhan. Na Kitajskem se pojavi skrivnostna bolezen – hude pljučnice neznanega izvora.

Hitro se razjasni: gre za nov koronavirus SARS-CoV-2. Virus se razširi po svetu kot blisk. WHO najprej okleva, nato 11. marca 2020 le razglasi pandemijo. “Beseda ‘pandemija’ je spremenila igro,” je takrat ocenil novinar John Zarocostas, ki več kot 30 let spremlja delo mednarodnih organizacij (poroča AFP).

V nekaj tednih se je svetovna normalnost razblinila. Zapiranje javnega življenja, omejitve potovanj, prepovedi druženj – marsikje tudi policijska ura. Milijoni so izgubili službo.

Slovenija? Prvi primer okužbe so potrdili 4. marca 2020. Osem dni kasneje, 12. marca, je takratni zdravstveni minister Aleš Šabeder razglasil epidemijo. Meja z Italijo se je zaprla. V nekaj dneh so ugasnili šole, lokali, vse nenujne dejavnosti. “Nihče ni vedel, kaj nas čaka. Vsi smo bili v enakem čolnu – z veliko luknjo na sredini,” se danes spominjajo vladni uradniki.

Pet epidemičnih valov, milijoni okužb

Slovenija je prvi epidemični val prestala dokaj uspešno. Epidemija je trajala do 31. maja 2020 – natanko 80 dni. A to je bil šele začetek.

Odkrili smo skrivnost uspešnih podjetij: Ta poteza bo podvojila produktivnost vseh zaposlenih!
V sodobnem delovnem okolju, kjer večino časa preživimo sede, se vedno več ljudi sooča z zdravstvenimi težavami, kot so bolečine v hrbtu, vratu in zapestjih. Dolgotrajno sedenje zmanjšuje konce

Jeseni 2020 je prišel drugi val. Bolnišnice so se polnile – 4. novembra je bilo hospitaliziranih več kot 1000 covidnih bolnikov, 7. decembra je v enem dnevu umrlo kar 66 ljudi. Najhuje je bilo januarja 2022, ko so v enem dnevu potrdili rekordnih 17.494 okužb.

Skupno so v Sloveniji potrdili več kot 1,3 milijona primerov okužb s koronavirusom (po podatkih NIJZ). Največ jih je bilo leta 2022 – kar 842.496.

Je svet danes bolje pripravljen? WHO opozarja: ne dovolj!

Leta 2023 je WHO razglasila konec izredne faze pandemije. A to ne pomeni, da nevarnosti ni.

“Nova pandemija bo zagotovo prišla. Ni vprašanje ‘ali’, ampak ‘kdaj’,” opozarja profesor Chris Whitty (poroča Guardian). Strokovnjaki pozivajo k večji pripravljenosti, a ali smo res kaj bolj pripravljeni kot leta 2020? WHO meni, da ne dovolj.

Države sicer delajo na prvi svetovni pogodbi o pandemijah, ki bi urejala mednarodno sodelovanje v primeru nove globalne zdravstvene krize. A dogovora pred majsko skupščino WHO še ni – države se ne strinjajo glede dostopa do cepiv in zdravil (poroča Reuters).

Slovenija pri tem sodeluje – ministrstvo za zdravje se aktivno pogaja. Cilj? Boljša pripravljenost, hitrejši odziv, boljša zaščita ljudi. A pot do dogovora bo še dolga.

Kaj smo se naučili – in kaj še vedno delamo narobe?

Pandemija covida-19 je razkrila pomanjkljivosti v zdravstvenih sistemih. Pomanjkanje bolnišničnih kapacitet, nedostopnost zdravstvenih storitev, slaba koordinacija med državami. Vse to je pripeljalo do kaosa.

Po drugi strani pa smo pridobili nekaj dragocenih lekcij. Cepiva so bila razvita v rekordnem času. Države so vzpostavile sisteme za hitrejše testiranje. Digitalizacija zdravstva je napredovala.

Ampak – smo res pripravljeni? Zdravstveni sistemi so še vedno preobremenjeni. Zdravnikov primanjkuje. Financiranje javnega zdravstva je negotovo. WHO zato svari: ne smemo ponoviti istih napak.

Bo svet tokrat bolje pripravljen?

Pet let po razglasitvi pandemije covida-19 smo v boljem položaju – a ne toliko, kot bi morali biti. WHO poziva k ukrepanju. Strokovnjaki svarijo pred novo pandemijo. Politiki zagotavljajo, da so pripravljeni.

A ali smo res? To bo pokazal čas.

Vir:

  • Reuters
  • Guardian
  • AFP
  • NIJZ
  • WHO

Pripravil: N. Z.

484
150 SEK