
Slovenka v avtomobilu s tremi otroki tihotapila 22,7 kg kokaina in orožje
Kakšne misli preletavajo tihotapca v trenutku, ko ga ustavi carina? Ali pričakuje običajen pregled, rutinsko preverjanje dokumentov in vprašanje o cilju poti? Verjetno. A usoda, kot že tolikokrat doslej, piše nepričakovane scenarije. Tokrat je igrala v prid hrvaškim carinikom, ki so na mejnem prehodu Bajakovo razkrili eno največjih zaseženih količin kokaina v zadnjem obdobju.
Rutinaren pregled ali popoln polom?
Dogodek, ki je v trenutku zaokrožil po medijih, se je zgodil 15. februarja 2025, ko so carinski uslužbenci Službe za mobilne enote Vukovar ustavili osebno vozilo slovenskih registrskih oznak. Voznica, državljanka Slovenije, je v avtomobilu prevažala tri mladoletne otroke. Na prvi pogled povsem običajna družina na poti. A izkušenim očem carinikov nekaj ni dalo miru – preveč nervozna voznica, pretirano prijateljski ton, ki je pogosto znak prikrivanja, nenavadna potovalna prtljaga.
Ob podrobnejšem pregledu vozila se je izkazalo, da ni šlo zgolj za običajen družinski izlet. V posebej prirejenih skrivališčih so našli 22,724 kg kokaina in dva pištola znamke Glock – kombinacija, ki nikakor ne pušča dvoma o resnosti situacije.
Bajakovo – tihotapska pot skozi Balkansko traso
Balkanska pot, ki vodi iz Latinske Amerike prek Turčije, Balkana in naprej v Zahodno Evropo, že desetletja velja za eno glavnih tihotapskih poti za droge in orožje. Hrvaška kot pomembna tranzitna država pogosto postane bojno polje med kriminalnimi združbami in organi pregona.
Bajakovo, ki leži na meji s Srbijo, je eno ključnih vozlišč za tihotapce. Prav na tem prehodu so v preteklosti že večkrat odkrili velike količine prepovedanih substanc. Denimo leta 2023, ko so pri poskusu tihotapljenja ujeli srbskega voznika s 15 kg heroina, ali leta 2020, ko so v tovornjaku našli 50 kg marihuane.

A kar ločuje tokratni primer od preteklih je posebna predrznost in način tihotapljenja – voznica s tremi otroki kot krinka. Pogosta taktika tihotapcev je uporaba “neopaznih” profilov ljudi – starejših oseb, družin ali celo turistov – saj se ti na prvi pogled ne zdijo sumljivi.
Kaj sledi osumljenki?
Po odkritju prepovedanih snovi in orožja so cariniki primer predali policiji in državnemu tožilstvu, ki vodi nadaljnjo preiskavo. Vozilo je bilo zaseženo, osumljenka pa je bila pridržana in čaka na sodni proces. V primeru obsodbe ji grozi večletna zaporna kazen, saj hrvaški zakon o prepovedanih substancah in orožju predvideva stroge sankcije za podobna kazniva dejanja.
Kako učinkoviti so nadzorni organi?
Hrvaški varnostni organi že vrsto let krepijo nadzor na meji, saj se po podatkih Europola trgovina s kokainom v Evropi vsako leto povečuje za več kot 20 %. A kljub povečanemu nadzoru in tehnološkim izboljšavam (uporaba rentgenskih skenerjev, posebej usposobljeni psi za odkrivanje drog) kriminalne združbe vedno znova najdejo nove načine tihotapljenja.
Tihotapljenje z otroki v vozilu – čustvena manipulacija ali zgolj pragmatična taktika? To ostaja odprto vprašanje, ki ga bo razjasnila preiskava. A eno je gotovo: ločnica med tveganjem in nagrado v svetu organiziranega kriminala postaja vse tanjša.
Zmaga ali opozorilo?
Uspeh carinikov na Bajakovu je nedvomno velik udarec za kriminalno mrežo, ki je za to pošiljko morda računala na več milijonov evrov dobička. A hkrati je to tudi opozorilo, da so tihotapci vedno korak pred zakonodajo in da se kriminalna dejavnost v regiji ne upočasnjuje.
Hrvaška, kot pomembna tranzitna točka v Evropi, ostaja na udaru. Vprašanje pa je – kako dolgo bodo lahko organi pregona držali korak z vedno bolj prefinjenimi metodami tihotapcev?
Pripravil: E. K. Vir: Carinska.gov.hr