
Srce parajoče: Otrok v solzah iskal mamo – ta se je zabavala z 1,48 promila alkohola!
Podgorica – To se pa ne zgodi vsak dan – ali pač? Stanovalci v eni od podgoriških stanovanjskih zgradb so okoli 1.40 ponoči poklicali policijo. Na balkonu so namreč opazili majhnega otroka – samega, v solzah. Staršev nikjer. Ubogi mali je očitno sam vstal in odšel na teraso, prestrašen in zmeden.
Mati se je vrnila šele po 20 minutah – pijana
Ko so policisti prišli na kraj dogodka, je bil otrok še vedno tam – brez nadzora, vidno vznemirjen. Šele dvajset minut kasneje je na kraj prišla mati, 39-letna ukrajinska državljanka I.B. In ne le to – bila je vinjena. Policisti so jo takoj testirali, rezultat? 1,48 g/kg alkohola v krvi.
Kako je prišlo do tega? Po poročanju RTC G je mati zapustila stanovanje in šla ven – očitno se je zabavala, medtem ko je njen otrok spal. Kar bi bilo že samo po sebi neodgovorno, če ne bi bilo še huje: otrok se je prebudil, ni vedel, kje je mati, in je v paniki šel ven na balkon.
Policija ukrepala – grozi ji kazen
Ker gre za resno zanemarjanje otroka, so policisti proti I.B. vložili prekrškovno prijavo pri Sodišču za prekrške v Podgorici. Očitajo ji kršitev 37. člena Zakona o zaščiti pred nasiljem v družini, ki prepoveduje zanemarjanje mladoletnikov.

Kaj ji grozi? Odvisno od sodniške presoje, a lahko gre za visoko denarno kazen ali celo začasno odvzem skrbništva. Po poročanju RTC G bo o tem odločalo sodišče, vprašanje pa je – kaj bo s fantkom?
Kako pogosto se dogaja kaj takega?
Se sliši kot osamljen primer? Ni nujno. Podobni primeri zanemarjanja otrok niso redkost. Po podatkih UNICEF se letno po svetu beleži na tisoče primerov otrok, ki so prepuščeni sami sebi, nekatere pa celo tragično doleti nesreča.
Slovenija? Ni imuna. Center za socialno delo je lani obravnaval več kot 500 primerov zanemarjanja otrok, pri čemer gre pogosto za podobne zgodbe – starši, ki zapustijo otroke zaradi zabave, alkohola ali celo iger na srečo.
Kaj lahko storimo?
Ali res lahko računamo na to, da bodo vedno stanovalci tako budni in odgovorni, da bodo poklicali policijo? Kaj pa, če bi otrok zdrsnil in padel z balkona?
Družba ima pri tem svojo vlogo. Sosedje, prijatelji, sorodniki – vsi moramo biti pozorni. Če vidimo znake zanemarjanja, ukrepajmo. Bolje en klic preveč kot ena tragedija preveč.
V tem primeru se je izšlo razmeroma dobro – a otrok bi lahko bil v resni nevarnosti.
Vir: RTCG, UNICEF, Center za socialno delo Slovenije
Pripravil: N. Z.