Številni vozniki danes naredili usodno napako – ste tudi vi med njimi?
Danes dopoldne so številni vozniki na slovenskih cestah pozabili na osnovna pravila varne vožnje v megli, kar je povzročilo nevarne situacije in ogrozilo varnost vseh udeležencev v prometu.
Poziv Prometno-informacijskega centra
Prometno-informacijski center je zaradi slabih vremenskih razmer pozval vse voznike: “Voznike pozivamo, da prižgejo vse štiri luči zaradi boljše vidljivosti.” Kljub temu so mnogi vozniki ignorirali ta nasvet in se vozili brez ustrezne osvetlitve, kar je zmanjšalo njihovo vidnost in povečalo tveganje za nesreče.
Neustrezna uporaba luči
Mnogi vozniki, zlasti tisti z vozili, opremljenimi z avtomatskim preklopom med dnevnimi in zasenčenimi lučmi, so se v gosti megli vozili le z dnevnimi lučmi. To pomeni, da so bili od spredaj in še posebej od zadaj zelo slabo vidni. Pomembno je poudariti, da je za varno vožnjo v celoti odgovoren voznik, ne pa tehnologija v vozilu.
Nevarne hitrosti v megli
Poleg neustrezne osvetlitve so nekateri vozniki v megli vozili s hitrostmi, ki so precej presegale 100 kilometrov na uro. Takšno ravnanje je izjemno nevarno, saj megla zmanjšuje vidljivost in podaljšuje reakcijski čas.
Pravila varne vožnje v megli
Za varno vožnjo v megli je ključnega pomena prilagoditev hitrosti in uporaba ustrezne osvetlitve. Zakon o pravilih cestnega prometa določa, da se ob zmanjšani vidljivosti uporabljajo zasenčeni žarometi ali meglenke ali kombinacija teh žarometov. Uporaba meglenk je dovoljena le, kadar je vidljivost manjša od 50 metrov ali kadar meglenke delujejo v funkciji prilagodljivih žarometov. Uporaba zadnjih meglenk ni dovoljena na vozilu, za katerim vozi na majhni razdalji drugo vozilo, na primer v koloni vozil.
Prilagoditev hitrosti glede na vidljivost
Pravilo je, da ob vidljivosti do 50 metrov ne vozite s hitrostjo, večjo od 50 km/h, pri vidljivosti do 100 metrov je treba voziti s hitrostjo do 80 km/h in pri vidljivosti do 150 metrov s hitrostjo do 100 km/h. To so meje, pri katerih se lahko še ustavite varno.
Varnostna razdalja in uporaba meglenk
Pri vožnji v koloni je nujno upoštevati varnostno razdaljo. Vozilo pred seboj poskušajte držati na takšni razdalji, da še vidite zadnje luči vozila, ki mu sledite. Upoštevajte, da so za vami tudi druga vozila, zato naglo zaviranje, spreminjanje smeri in nepotrebno prehitevanje odmislite. Uporaba zadnje meglenke je dovoljena le, ko vidljivost pade pod 50 metrov. Tudi prednji meglenki uporabljajte le v gosti megli. Meglenke niso namenjene temu, da je avtomobil bolje videti, pač pa da vi bolje vidite cesto in da ste bolje opaženi. Ne uporabljajte dolgih luči, še posebno ponoči, ker boste s tem zaslepili nasproti vozečega.
Napisal: E. K.
Vir: www
Foto: Shutterstock