Ta slovenski župnik premagal raka, vernike pa navdušil s svojo pridigo: “Veste, kaj sem sanjal?”
Deluje prav v Brusnicah, kjer je znan po svojih gorečih prilikah in pridigah, kjer rad svojim vernikom pove, kje je deloval, kaj je naredi, predvsem pa doživeto deli izkustvo.
BRUSNICE – Pod Gorjanci je kraj Brusnice, tam živi župnik Tone Kerin. Je misijonar, tako kot njegov bratranec Stane Kerin. Tone je zdaj doma, v Sloveniji. Deluje prav v Brusnicah, kjer je znan po svojih gorečih prilikah in pridigah, kjer rad svojim vernikom pove, kje je deloval, kaj je naredi, predvsem pa doživeto deli izkustvo.
Ko je bilo vroče in so šli v breg
„Takrat, ko je bilo hudo, hudo, hudo vroče, bilo je 38 stopinj, šli smo tako v breg, meni je vse dol teklo, trpel sem. Rekel sem, gospod Jezus, pa ti si neumen, kaj bi rad od mene? Ampak sem šel naprej. In takrat sem jaz sanjal v tistem hribu tam gor. Veste, kaj sem sanjal? Sanjal sem mrzlo Laško pivo. Pa to je bilo čudovito. Če bi takrat meni nekdo dal mrzlo Laško pivo, bi bilo to odrešenje. Bolj začutiš, kaj je odrešenje, če bi ti takrat nekdo prinesel mrzlo Laško pivo. Pa ga ni bilo,“ je v svoji pridi povedal odo pivu oz. je skušal vernikom povedati, kaj pomeni odrešitev. Da bi jim to lažje opisal, je uporabil prispodobo piva.
Med lazariste
Tone Kerin, rojen leta 1957 v Straži pri Krškem, je slovenski duhovnik in misijonar, ki je večino svojega življenja posvetil delu na Madagaskarju. Po duhovniškem posvečenju leta 1985 je odšel v Afriko, kjer je leta 1986 vstopil v Misijonsko družbo lazaristov in leta 1987 opravil večne zaobljube. Na Madagaskarju je deloval 38 let, predvsem v južnem delu otoka, znanem po zahtevnih razmerah zaradi podnebja, bolezni in nasilja. Njegovo delo ni obsegalo le oznanjevanja evangelija, temveč tudi izobraževanje in razvoj infrastrukture. Zgradil je 26 cerkva, 30 državnih šol in dve zasebni, ki ju je tudi sam vodil, ter številne ceste in mostove.
Zbolel je
Zaradi zdravstvenih težav se je februarja 2023 vrnil v Slovenijo. Kljub bolezni je ostal aktiven in je januarja 2024 postal župnik v dolenjski župniji Brusnice, ki je bila po smrti župnika Alojzija Brceta devet mesecev brez dušnega pastirja. Njegova predanost misijonskemu delu in skrb za sočloveka sta globoko zaznamovali tako malgaško kot slovensko skupnost. Kljub težkim preizkušnjam ohranja vedrino in trdno vero, kar je razvidno tudi iz njegovih pričevanj o soočanju z boleznijo. Ker je raka premagal, mu ne manjka energije in volje. Nekateri celo menijo, da se bo vrnil v Afriko, kjer je pustil tako globok pečat.
Pripravil: Nadlani.si
Foto: www