Toliko je Janković zapravil za ‘svetlobne spermije’, besni zdravniki pa so se takole odzvali
Svetlobni spermiji in mestna bolnišnica: Prioritete Ljubljane pod drobnogledom
LJUBLJANA – Zunaj, v centru prestolnice, so že prižgane praznične lučke, a v senci tega bleščečega spektakla odmevajo vprašanja: Koliko nas vse to stane in ali bi lahko denar namenili za kaj bolj bistvenega? Mladi zdravniki opozarjajo na pomanjkanje mestne bolnišnice, medtem ko mesto razsvetljujejo dragi ‘svetlobni spermiji’.
Tradicija, umetnost in … račun?
Novoletna razsvetljava Ljubljane je že četrt stoletja stalnica – ena tistih stvari, ki jih prebivalci jemljemo kot del prazničnega vzdušja, ne da bi preveč razmišljali o tem, kaj to dejansko pomeni za mestni proračun. Letos znaša strošek praznične okrasitve 265.000 evrov, kar je skoraj polovica povprečne cene stanovanja v Ljubljani. Da, prav ste prebrali – en mesec svetlobnega spektakla bi lahko pokril skoraj polovico nakupa nepremičnine.
Posebej odmevna številka pa je 20.960 evrov, kolikor je za avtorsko zasnovo, sodelovanje in nadzor prejel Urban Modic, sin dolgoletnega ustvarjalca teh luči, Zmaga Modica. To je približno toliko, kot mladi zdravnik v Sloveniji zasluži v pol leta. Ampak, hej, če je mogoče umetniški vtis Ljubljane meriti z neto prihodki, smo morda le predobro plačali.
🎄Obilo užitkov ob ogledu božične razsvetljave Ljubljane, ki nas razveseljuje že četrt stoletja. Za letošnje spremembe okrasitve je sin Zmaga Modica prejel dobrih 20.000 eur neto, kar je primerljivo z letno plačo mladega zdravnika. V 25 letih se je za prerazporejanje svetlobnih… pic.twitter.com/TgkGJdN7Ot
— Mladi zdravniki (@MladiZdravniki) November 29, 2024Mesečni horoskop: December 2024December 2024 je mesec zaključkov, refleksije in novih začetkov. Zimska energija prinaša čas za premislek o preteklem letu, postavljanje novih ciljev in uživanje v toplini odnosov. Astrologi prav
Bolnišnica – neuresničena želja
Kritike na družbenih omrežjih niso izostale. Mladi zdravniki Slovenije so zapisali: “V 25 letih se je za prerazporejanje svetlobnih spermijev nabral kupček, ki bi lahko pokril stroške delovanja mestne bolnišnice, ki je še vedno nimamo … ah, prioritete.”
In imajo prav – Ljubljana je edina evropska prestolnica brez lastne mestne bolnišnice. Mestni prebivalci so za vsak zdravstveni pregled ali urgenco prepuščeni UKC Ljubljana, ki pa že dolgo poka po šivih. Če bi v teh 25 letih resnično varčevali na novoletni razsvetljavi, bi se morda danes lahko pohvalili s sodobno bolnišnico. A kdo bi se odrekel romantičnim sprehodom pod prazničnimi lučmi?
Zakaj ni prostora za nove ideje?
Morda bi koga pomirilo dejstvo, da so letos iz Turizma Ljubljana pojasnili, zakaj ne izvedejo javnega razpisa za novo zasnovo praznične osvetlitve. Razpis bi omogočil sodelovanje tudi drugim umetnikom, kar bi lahko pripeljalo do svežih idej in morda celo nižjih stroškov. A odgovor je bil jasen – “Popolnoma nova okrasitev bi bila predraga, v proračunu pa dodatnega denarja ne bi mogli zagotoviti,” so zapisali pri Turizmu Ljubljana (ljubljanainfo.com).
Očitno je ‘dragocena’ stalnost pri osvetlitvi Ljubljane pravzaprav kompromis, ki pa ne prepriča vseh. Zmaga Modica lahko občudujemo zaradi njegove umetniške vizije, toda nekateri menijo, da bi po 25 letih lahko odprli vrata svežim pristopom.
Bleščeče lučke ali … ?
Podporniki praznične razsvetljave pogosto poudarjajo, da okrasitev prinaša turistične prihodke in vzpodbuja lokalno ekonomijo. Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije se število prenočitev decembra dvigne za 15 %, kar je nedvomno finančna spodbuda za lokalne hotele, restavracije in trgovine. Ampak ali to res upravičuje milijonske izdatke skozi leta?
Skeptiki menijo, da ni dovolj meriti uspeha le z obiskovalci in lučkami. Koliko od teh sredstev je dejansko šlo za razvoj mestne infrastrukture ali trajnostne projekte? Kje so podatki, ki bi dokazovali, da je ta investicija koristila prav prebivalcem, ki so zanjo plačali?
Svetlobni spermiji so že simbol Ljubljane?
Svetlobni spermiji, ena najbolj prepoznavnih in hkrati kontroverznih značilnosti ljubljanskih luči, so več kot le umetniški izraz. Postali so simbol debate o prioritetah mestne uprave. So znak inovativnosti – ali popolnega odklopa od realnih potreb?
Vprašati se moramo, ali ta umetniški vtis dejansko prispeva k boljši kakovosti življenja v mestu. Bi prebivalci pogrešali luči, če bi bile za leto dni bolj skromne, denar pa usmerjen v reševanje vsakodnevnih težav? Morda, a odgovora na to ne bomo nikoli dobili.
Prazniki z grenkim priokusom …
Razprava o stroških praznične okrasitve ni nova, a ostaja aktualna. Luči prinašajo bleščeče praznično vzdušje, toda cena, ki jo plačujemo, presega le denarne stroške. Gre za vprašanje prioritet, vrednot in občutka odgovornosti.
Če bi bil praznični sijaj Ljubljane resnično namenjen prebivalcem, bi morali ti imeti besedo pri tem, kako in za kaj se sredstva porabijo. Vprašanje ni, ali so luči lepe – vprašanje je, ali so vredne vsega tega?
Napisal: N. Z.
Vir: X, www