Upokojenci, letos se lahko za božičnico ‘obrišete pod nosom’

03. dec. 2024, ob 09.18
Posodobljeno pred 2 mesecema
5776
200 SEK

LJUBLJANA – Božičnica za upokojence je bila lani premierno izplačana, letos pa je ni na vidiku. Mnogi se sprašujejo – je šlo zgolj za osamljen poskus politične tolažbe, ali bo vlada Roberta Goloba v prihodnosti našla način, da takšno gesto ponovi? Primerjave s preteklimi praksami in odzivi na družbenih omrežjih ponujajo zanimiv vpogled v to vprašanje.

Božičnica lani, letos pa nič – kaj se je zgodilo?

Leto 2023 je za upokojence prineslo nekaj novega – zimski letni dodatek ali, kot so ga mnogi poimenovali, božičnica. Čeprav je bil znesek – med 58 in 182 evri, odvisno od višine pokojnine – majhen v primerjavi z realnimi potrebami, je predstavljal simbolično gesto vlade. A letošnja realnost je drugačna, saj dodatka ni.

Zvone Černač, nekdanji minister, je na Twitterju brez zadržkov opozoril na razliko med preteklimi praksami in aktualnim stanjem: “Pod tvojimi svobodnjaki, ki vladajo več časa, kot prejšnja vlada, pa enkrat in to med 58 in 158 evrov.” (vir: Twitter objave, 2024). Čeprav je vlada ukrep lani predstavila kot pomoč v času visokih življenjskih stroškov, mnogi menijo, da bi moral postati stalnica. Zakaj bi morala biti solidarnost sezonska?

Kako so se upokojenski dodatki spreminjali skozi leta?

Ko govorimo o dodatkih za upokojence, se zdi, da se zgodba ponavlja, a vedno z novimi obrazi in drugačnimi številkami. V kriznih letih 2012 in 2013, ko je bila vlada prisiljena zategovati pas, letni dodatki za višje pokojnine sploh niso bili izplačani. Na drugi strani je vlada SDS v letih 2020–2022 uvedla božičnice, katerih zneski so znašali od 130 do 330 evrov, kar je, v primerjavi z lanskim Golobovim zimskim dodatkom, precej več.

Na družbenih omrežjih krožijo celo mednarodne primerjave. Uporabnik Boris Vagaja je zapisal: “Danes sem od italijanskih fašistov dobil pokojnino + božičnico, 100 % pokojnine.” (vir: Twitter objava Borisa Vagaija). Tovrstni komentarji v slovenskem prostoru zbujajo vprašanja: če Italija lahko zagotovi takšen bonus, zakaj je Slovenija, kljub svoji bolj “socialno usmerjeni” politiki, pri tem tako zadržana?

Kaj to pomeni za kakovost življenja upokojencev?

Čeprav se morda zdi, da so dodatki zgolj “bonbonček”, ki ga vlade podelijo za izboljšanje priljubljenosti, je njihov vpliv za mnoge upokojence bistveno večji. Za posameznika z nizko pokojnino lahko tudi 100 ali 200 evrov pomeni razliko med tem, ali si lahko privošči kurjavo, poplača položnice ali si privošči nekoliko bolj obilen božični obrok. Vlada Goloba je sicer trdila, da je letos prioriteta stabilnost proračuna, a se mnogi sprašujejo, ali je to le izgovor.

Zvone Černač je bil na Twitterju neusmiljen: “Vsak mesec nov odstotek minusa v naših denarnicah.” (vir: Twitter objave, 2024). Subtilna kritika na račun inflacije in višjih življenjskih stroškov ni ostala neopažena. A kaj to pomeni v širšem kontekstu? Ali bi morali upokojenci res vedno nositi breme varčevanja, ko se v državni blagajni pokaže luknja?

Kako naprej?

Kiretaža: krvaveče dlesni niso normalne
Kiretaža v zobozdravstvu: Kaj se skriva za tem postopkom in zakaj je (morda) bolj pomembna, kot ste mislili? Ko slišite besedo kiretaža, si verjetno najprej predstavljate nekaj, kar ima opravka

Vprašanje božičnice za upokojence se odpira kot ključna politična tema, ki presega zgolj sezonske razprave. Če je lani vlada Goloba našla sredstva za zimski dodatek, zakaj tega letos ni zmogla? Kaj pa prihodnost? Bo ta vlada, ali katera koli naslednja, sposobna uveljaviti dolgoročno in predvidljivo rešitev za najranljivejšo skupino prebivalstva? Upokojenci bodo nedvomno še naprej budno spremljali obljube – in predvsem dejanja.

Ko gre za božičnico za upokojence, se zdi, da se v Sloveniji sprehajamo po tankem ledu med politično gesto in realno potrebo. Bo vlada prepoznala, da to ni zgolj vprašanje denarja, temveč simbol upoštevanja in spoštovanja do tistih, ki so svoje življenje posvetili gradnji države, v kateri danes živimo?

VIRI:

  • Twitter objave Zvoneta Černača in Borisa Vagaija, 2024
  • Nova24TV, 2024
  • Izračuni dodatkov: Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ)
  • Analiza letnih dodatkov: STA, 2023

Napisal: N. Z.

5776
200 SEK