Vandali so se lotili vrtca, policija na delu, taka kazen jih čaka

09. mar. 2025, ob 18.42
Posodobljeno pred 2 mesecema
445
90 SEK

V slovenskem kazenskem pravu je vlom opredeljen kot način storitve kaznivega dejanja velike tatvine.

RAVNE NA KOROŠKEM – V nedeljo popoldan je bilo parim osebkom precej dolgčas. Kot poročajo Koroške novice, so se trije vandali lotili prostorov v nekdanjem vrtcu Solzice Ravne na Koroškem. Poškodovali naj bi roleto in ukradli tri skiroje. V stavbo so metali tudi kamenje. Posredovala je policija, podrobnosti sledijo.

Kakšna kazen jih čaka?

V slovenskem kazenskem pravu je vlom opredeljen kot način storitve kaznivega dejanja velike tatvine. Po 205. členu Kazenskega zakonika (KZ-1) se storilec tatvine kaznuje z zaporom do petih let, če:

  1. je tatvino storil z vlomom, vdorom ali drugačnim premagovanjem večjih ovir, da je prišel v zaprto stavbo, sobo, blagajno, omaro ali druge zaprte prostore;
  2. sta tatvino storili dve ali več oseb, ki so se združile z namenom tatvine;
  3. je tatvino storil na posebno predrzen način
  4. je imel pri sebi orožje ali nevarno orodje za napad ali obrambo;​
  5. je tatvino storil ob požaru, povodnji ali podobni naravni nesreči;​
  6. je tatvino storil tako, da je izrabil nemoč ali nesrečo drugega.​

Enako se kaznuje storilec, če je ukradena stvar posebnega kulturnega pomena ali naravna vrednota ali če je ukradena stvar velike vrednosti. Če je dejanje storjeno v hudodelski združbi, se kaznuje z zaporom od enega do osmih let.

Poleg tega 309. člen KZ-1 določa, da se z denarno kaznijo ali zaporom do dveh let kaznuje, kdor napravi ali komu odstopi ponarejen ključ, odpirač ali kakšen drug pripomoček za vlom, čeprav ve, da je namenjen za kaznivo dejanje.

V praksi je bil na primer storilec obsojen na štiri mesece zapora zaradi poskusa velike tatvine z vlomom, kjer je s silo telesa potisnil protivlomna vrata, da bi vstopil v hišo. ​

Odkrili smo skrivnost uspešnih podjetij: Ta poteza bo podvojila produktivnost vseh zaposlenih!
V sodobnem delovnem okolju, kjer večino časa preživimo sede, se vedno več ljudi sooča z zdravstvenimi težavami, kot so bolečine v hrbtu, vratu in zapestjih. Dolgotrajno sedenje zmanjšuje konce

Pri odmeri kazni sodišče upošteva načelo sorazmernosti, prilagaja kazensko sankcijo teži kaznivega dejanja in osebnosti storilca ter njegovim nagibom pri storitvi kaznivega dejanja.

Pripravil: Nadlani.si
Foto: Zajem zaslon Koroške novice

445
90 SEK