Zakaj je ta služba tako zaželena? Razkrivamo plače evropskih funkcionarjev!
BRUSELJ – Zakaj je lepo biti evropski funkcionar?
Če sanjate o delu, kjer so plače skoraj nezemeljske, bonusi kot iz pravljice in pokojnine, o katerih večina smrtnikov lahko le sanja, potem je delo evropskega funkcionarja morda prava pot za vas. Tako piše tudi nemški portal Der Spiegel, ki pogosto izpostavlja privilegije evropskih funkcionarjev.
Visoke plače in skoraj neobstoječi davki
Plače evropskih funkcionarjev, kot so poslanci in komisarji, dosegajo zneske, ki za povprečne Evropejce zvenijo kot znanstvena fantastika. Osnovna mesečna plača evropskih komisarjev znaša 25.910,19 evra, kar je 112,5 % plače najvišje stopnje javnih uslužbencev v državah članicah. Predsednica Evropske komisije zasluži še več – 27.436,90 evra na mesec, kar je 138 % osnovne plače komisarja. Poleg tega so ti funkcionarji obdavčeni minimalno, saj plačujejo le 9 % prispevkov, medtem ko so njihove neto plače skoraj enake bruto plačam.
Čeprav evropski poslanci in komisarji prejemajo te ogromne zneske, državljani držav članic večinoma ne vedo, kako majhen del teh plač se vrne v obliki davkov. To pomeni, da evropski birokrati prejemajo čisti dohodek, brez obremenitev, ki sicer veljajo za ostale prebivalce Unije. Tovrstna ureditev je pogosto označena kot “nepravična” in sproža številna vprašanja o transparentnosti in pravičnosti davčnih sistemov (Euronews, 2024).
Očitno je jasno, da bo kandidatura Marte Kos za evropsko komisarko potrjena tudi v Bruslju, čim veliki zdrahar ščuva svoje podpornike z višino plač evropskih funkcionarjev: pic.twitter.com/cmX6MbjWYF
— Leo 🇵🇸🇵🇸🇵🇸 (@Tevilevi3) October 3, 2024Slastna pita, ki bo osvojila vse – kombinacija jabolk in rogača za popolno jesensko sladico!Jesen prinaša prijetne okuse in vonje, ki nas spremljajo skozi hladnejše dni. Ko pride čas za domače sladice, se pita iz jabolk in rogača izkaže kot prava izbira za družinska srečanja in prazn
Bonusi in dodatki – za vsakega nekaj
Če mislite, da je to vse, se motite. Evropski funkcionarji prejemajo tudi številne dodatke, ki njihove plače še bolj povišajo. Dodatek za gospodinjstvo znaša 2 % osnovne plače, otroški dodatek pa se izplačuje glede na število otrok – v povprečju od 200 do 400 evrov mesečno na otroka. Funkcionarji, ki živijo v tujini, prejmejo še 16 % dodatka na osnovno plačo za bivanje zunaj domovine. Takšni bonusi so v večini držav članic nepredstavljivi in zelo težko dosegljivi za navadne državljane (Politico, 2023).
Pokojninski sistem evropskih funkcionarjev je enako velikodušen. Po koncu mandata se njihova pokojnina izračuna na podlagi 4,5 % letne osnovne plače za vsako leto službe, pri čemer lahko dosežejo do 70 % svoje povprečne osnovne plače. Primerjave z nacionalnimi pokojninskimi sistemi kažejo na veliko razliko – evropski poslanci uživajo izjemno ugodne pogoje, o katerih povprečni upokojenci lahko le sanjajo. Le Monde poroča, da je ta sistem eden izmed najbolj radodarnih na svetu.
Vzporedni svet brez davkov in odgovornosti?
Evropski birokratski aparat je pogosto označen kot “vzpostavitev vzporednega sveta”, kjer so funkcionarji obvarovani pred obdavčitvijo in odgovornostjo, s katero se soočajo državljani Unije. Plače so visoke, dodatki izdatni, obdavčitev minimalna – kaj bi si lahko še želeli? Mnogi se sprašujejo, ali funkcionarji res opravljajo delo, ki je vredno takšnih nagrad, ali pa je ta vzpostavljen sistem zasnovan tako, da varuje privilegirane na vrhu.
“Evropska unija deluje po principu zaščite najbogatejših,” je nedavno izjavil poslanec evropskega parlamenta iz ene izmed vzhodnih članic, ki je želel ostati neimenovan. “Obdavčitev je skoraj neobstoječa, a ko gre za državljane, ki se soočajo z visokimi davki v domačih državah, so kriteriji precej drugačni.” (Politico, 2024).
Kaj lahko storijo navadni državljani?
Težko je gledati, kako funkcionarji uživajo v svetu brez težav, medtem ko večina Evropejcev komaj shaja iz meseca v mesec. Ali obstaja rešitev za zmanjšanje tega prepadnega neskladja? Mnogi pozivajo k reformi davčnih politik Evropske unije, kjer bi se uvedli strožji nadzor nad prihodki in bonusi evropskih funkcionarjev ter večja transparentnost pri njihovih plačah.
Ne glede na to, kako razprava o tem poteka, eno ostaja jasno – biti evropski funkcionar je odlična priložnost, če želite uživati v visokih plačah, minimalnih obdavčitvah in bogatih dodatkih. A za večino Evropejcev to ostaja nedosegljiv privilegij, rezerviran za peščico izbrancev v Bruslju.
Napisal: N. Z.
Vir: www, X, Pexels