
Zakaj najbogatejši investitor beži z borze? Odgovor je šokiral – vpliva tudi na Slovence
Warren Buffettov signal vreden 348 milijard dolarjev: Ostro opozorilo za ameriški borzni trg
Ko Buffett molči, svet posluša
Ni panike na Wall Streetu. Je samo Warren Buffett – miren, tih, in s 347,7 milijarde dolarjev, ‘parkiranih’ na varnem. In če je “milijarder iz Omahe” tiho, je morda čas, da smo mi glasnejši.
V prvem četrtletju 2025 je Berkshire Hathaway, njegovo investicijsko cesarstvo, dosegel rekordno denarno rezervo. Skoraj 348 milijard dolarjev – več kot BDP celotne Madžarske. Skoraj v celoti vloženo v ameriške zakladne menice. Kaj nam s tem Buffett pravzaprav govori?
Poroča LiveMint (maj 2025): „To je največja gotovinska pozicija v zgodovini Berkshire Hathawaya.“ Ni nujno, da je to čudno – morda je to čudežno opozorilo.

Iz delnic v T-billse
Če bi spremljali samo nakupne sezname Berkshire Hathawaya, bi pomislili, da je Buffett postal nervozen. In verjetno tudi je postal. V zadnjih desetih zaporednih četrtletjih je prodal več kot je kupil – samo v zadnjem je odprodal za skoraj 4,7 milijarde dolarjev, kupil pa za manj kot 3,2 milijarde.
Poroča Business Insider (maj 2025): Buffett se je popolnoma umaknil iz Citigroupa. Močno je znižal svoj delež v Bank of America. Ne zato, ker bi nujno vedel nekaj, česar mi ne – ampak ker se raje umakne, ko postane rizično.
Ko trg preraste gospodarstvo
Buffett ne mara pretiravanja. Ko tržni kazalniki začenjajo spominjati na napihnjen balon, ki čaka le še iglo, se umakne. Eden izmed njegovih najljubših kazalnikov? Razmerje med tržno kapitalizacijo vseh ameriških delnic in BDP ZDA. Nad 100 %? Opozorilo. Nad 150 %? Panika. Nad 200 %?

Trenutno: okoli 205 %, poročajo.
To številko smo videli tik pred pokom dot-com balona leta 2000. Tik pred veliko recesijo. Ko ta kazalnik opozarja, Buffett posluša.
Carine, vojne in negotovost
Brez konteksta bi lahko mislili, da Buffett pretirava. Pa poglejmo leto 2025:
- ZDA uvajajo nove carine na kitajske, evropske in mehiške izdelke. Cene rastejo, uvoz pada, odnosi se krhajo.
- Vojna v Ukrajini se vleče v tretje leto. Nestabilnost še naprej vpliva na cene energije in hrane.
- Gospodarska rast ZDA je po zadnjih podatkih upočasnjena na 1,4 % letno, poroča Reuters.
Zveni kot podlaga za stabilno investicijsko okolje? Ne za Buffetta.
Abel prevzema, trg trepeta
Decembra 2025 naj bi Buffett formalno zapustil mesto direktorja Berkshire Hathawaya. Greg Abel, dosedanji vodja ne-zavarovalniškega dela podjetja, bo prevzel krmilo. Ni novinec. A ni niti Buffett.
Od najave zamenjave se je delnica BRK.A spustila za 8 %, poroča Barron’s. Trg ne bi odreagiral tako, če ne bi bil nervozen.
Buffett bo ostal predsednik uprave. Ampak – brez njegove neposredne roke pri odločitvah? Mnogi vlagatelji so že v dvomih.

“Prilagodite se realnosti”
Na majskem srečanju delničarjev je Buffett brez olepševanja povedal: „Adapt to reality; reality won’t adapt to your risk tolerance.“ (V prevodu: “Prilagodi se realnosti; realnost se ne bo prilagodila tvoji toleranci do tveganja.”)
To ni zgolj življenjski nasvet. To je opomin. Realnost ne bo naredila ovinka zaradi naše želje po rasti. Če je svet bolj negotov, bo moral biti portfelj bolj pripravljen. In Buffettov portfelj je – z 348 milijardami dolarjev na varnem.
Kaj pa Evropa? In mi, Slovenci?
Vemo – Amerika ni Slovenija. Ampak če gospodar ameriškega trga dvigne obrv, Evropa zadrži dih.
Evropski borzni indeksi – DAX, CAC 40, FTSE – so v zadnjih mesecih nihali bolj kot vreme na Goričkem. V maju 2025 so analitiki pri Deutsche Bank opozorili, da lahko vsaka ohladitev ZDA pomeni “domino efekt” za evropske izvoznike, med njimi tudi podjetja iz Slovenije, kot so Krka, Revoz ali Kolektor.
In še nekaj: Če ameriški dolar pade, to naši industriji sicer prinese cenejši izvoz – a hkrati podraži uvoz surovin, ki jih kupujemo v dolarjih. Naftni derivati, pšenica, koruza. To ni daljna prihodnost. To so cene na bencinskih črpalkah in v pekarnah.
Kako naprej?
Buffettove poteze v letu 2025 niso kaprica starega milijarderja. So odsev sveta, ki postaja prehiter, predrzen, predrago ovrednoten.
Ni rekel: “Prodajte vse.” Rekel je – počakajte. In bodite pripravljeni. Včasih je najteže prav to – storiti nič.
Kaj bomo storili mi?
Pripravil: N. Z.
Vir: LiveMint, Business Insider, Reuters, Barron’s, The Economic Times