
Zaposleni v DSO Kočevje: “Obljubljeno povišanje plač nas je pustilo praznih rok”
Ko govorimo o domovih za starejše, si večina predstavlja posvečene ljudi, ki skrbijo za tiste, ki se sami ne morejo več. Vsak dan, brez izjeme – vikendi, prazniki, nočne izmene. A kako cenjena je njihova predanost? Razočarani zaposleni v DSO Kočevje opozarjajo, da so kljub napovedanemu dvigu plač ostali s praznimi rokami.
“Dajte nam plačo, ki si jo zaslužimo. Res je, da opravljamo spremljajoča dela, vendar so tudi ta pomembna – brez nas ne morete niti začeti niti končati dela! Država se iz nas, ki delamo, norčuje,” so zapisali v pismu, naslovljenem na predsednico države Natašo Pirc Musar, premierja Roberta Goloba in ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca.
Toda, kako je sploh prišlo do tega?
Obljubljeno povišanje, ki se je sprevrglo v razočaranje
Prenova plačnega sistema v javnem sektorju, ki naj bi izboljšala stanje predvsem v slabše plačanih poklicih, je zaposlenim v domovih za starejše prinesla – hladen tuš. Obljubljeni dvig? Na papirju, da. Na računih? Ne nujno.
Država je javnim uslužbencem obljubila postopno zvišanje plač v šestih obrokih. Dvig posameznega uslužbenca je odvisen od njegovega delovnega mesta, a že pri prvih izplačilih je postalo jasno, da se nekateri zaposleni v DSO-jih niso premaknili niti za evro – nekateri pa celo zaslužijo manj.
“Rekli so nam, da se bo plača dvignila za približno 100 evrov bruto in da nihče ne bo prejel manj kot 76 evrov. Naša nekdanja plačilna skupina J (zdaj F-9) je zaradi nesorazmerij v plačnih razredih že dve leti prejemala preko posebnega projekta (PVP) povečan obseg dela, ki nam je mesečno prinesel od 100 do 120 evrov bruto. In kaj so naredili? S povišanjem so ta dodatek ukinili! Rezultat? Plače so enake ali celo nižje kot prej,” razlaga ena od zaposlenih.


Čeprav naj bi reforma prinesla boljšo prihodnost, je realnost drugačna. Vodja kuhinje s VI. stopnjo izobrazbe, ki vodi 11 zaposlenih, ima plačo le 1.260 evrov. Nekateri delavci v DSO-jih kljub vsem dodatkom in obljubljenemu dvigu ne dosežejo niti 1.000 evrov neto.
Zakaj so prav oni potegnili krajšo?
Če vprašate zaposlene, so pri tej reformi najslabše odnesli prav tisti, ki so že prej komaj shajali. Razlog tiči v plačnih razredih – nekdanja plačna skupina J je bila že prej podcenjena, zdaj pa se je s prenovo premaknila v razred F-9, kjer je situacija še slabša.
“Direktorji so že opozarjali, da bomo v tej reformi mi najslabše odnesli. Nihče jih ni poslušal. In zdaj? Ljudje so jezni, razočarani in obupani.”
To ni le težava nekaj zaposlenih v enem domu – podobne težave se pojavljajo tudi drugje v javnem sektorju. Kjer so dvignili plače, so hkrati ukinili določene dodatke ali projekte, ki so zaposlene ohranjali na vsaj minimalno spodobni plačni ravni.
Boj, ki se nadaljuje: Novo pismo predsednici in vladi
To ni prvič, da zaposleni v DSO Kočevje odprto naslavljajo politiko. Ena od zaposlenih je že konec leta 2023 pisala predsednici države in dobila odgovor, ki je obetal spremembe:
“Skupaj bomo hitreje dosegli načrtovane spremembe.”
Toda eno leto kasneje se zdi, da se ni zgodilo nič. Zato so zdaj znova napisali pismo – tokrat še ostrejšega tona. Opozarjajo na:
- Pomanjkanje sočutja do zaposlenih v DSO-jih,
- težke in odgovorne delovne pogoje, ki ostajajo slabo plačani,
- kritično pomanjkanje kadra,
- zavajajoče izjave, da so reforme že prinesle pozitivne učinke.
Medtem ko zaposleni v domovih za starejše čakajo na dostojne plače, se bodo plače poslancem in funkcionarjem povišale brez zapletov. Resda šele z naslednjim sklicem parlamenta, a tam ne bo nesporazumov, dodatkov, ki bi nenadoma izginili, ali nižjih končnih izplačil.
Kakšne so možnosti za spremembe?
Zaposleni v DSO Kočevje ne želijo ostati tiho. Bodo njihovi pozivi tokrat slišani?
Pravijo, da so pripravljeni nadaljevati pritisk, saj razumejo, da v Sloveniji primanjkuje kadra v domovih za starejše – a če se bo nadaljevala taka plačna politika, jih bo še manj. Mladi se za to delo ne odločajo, izkušeni pa zapuščajo sektor. Kako bo to vplivalo na kakovost oskrbe starejših v prihodnjih letih?

Napisal: E. K.
Vir: e-utrip.si, Freepik