Pripravljeni ali ne – prihajajo! Kakšne bodo posledice za slovenske delavce?

08. mar. 2025, ob 06.09
Posodobljeno pred 2 mesecema
907
110 SEK

V Sloveniji se zadnja leta dogaja nekaj zanimivega – pomanjkanje delovne sile je postalo tako resno, da morajo podjetja iskati rešitve zunaj Evrope. Ena od njih? Filipinci. Trenutno jih je v Sloveniji zaposlenih nekaj več kot 400, a to številko bo v prihodnje treba pomnožiti. In to hitro.

Zakaj prav Filipinci?

Filipinci so znani po svoji delavnosti, prilagodljivosti in dobrem znanju angleščine – v globalnem svetu je to velika prednost. Slovenija jih potrebuje predvsem v logistiki, gostinstvu, zdravstvu in turizmu. Delodajalci jih hvalijo: “Marljivi so, zanesljivi in se hitro prilagodijo,” pravijo v podjetjih.

A kako jih sploh pripeljati v Slovenijo? Nezakonite poti so nevarne, posredniki pa pogosto izkoriščajo delavce. Zato je oblast vzpostavila uradni postopek. Slovenija je ustanovila konzulat na Filipinih, kjer bodo urejali dokumentacijo in pospeševali pridobivanje delovnih dovoljenj. Poleg tega so v začetku leta 2024 odprli novo agencijo Pinoy 386, ki bo olajšala postopke in poskrbela, da se ne ponavljajo zgodbe o izkoriščanju.

Težave? Seveda jih je nekaj.

Zaposlovanje tujih delavcev je vedno občutljiva tema. Goran Lukić iz Delavske svetovalnice je jasno opozoril: “Treba bo zagotoviti spoštovanje delavskih pravic. Filipinci prihajajo iz okolja, kjer so vajeni slabših pogojev, in obstaja nevarnost, da bodo tu doživeli isto.”

Kaj pa plače? Filipinski delavci pogosto delajo za minimalno plačo ali nekaj več, toda v primerjavi z razmerami doma je to še vedno precej bolje. A ne smemo se slepiti – nekateri delodajalci to izkoriščajo. Pravilno bi bilo, da jih zaščitimo in zagotovimo enake pravice kot domačinom.

Kaj prinaša prihodnost?

Aprila 2024 bo Slovenija s Filipini podpisala memorandum o sodelovanju na področju dela. Kaj to pomeni? Lažje zaposlovanje, manj birokracije, predvsem pa več varnosti za delavce. Vzporedno s tem se v Slovenijo odpravlja tudi delegacija zunanjega ministrstva, ki bo sklenila dodatne dogovore za izboljšanje postopkov.

Kdo si sploh lahko privošči svoj bazen?
Ste si kdaj predstavljali, kako bi bilo, če bi lahko po napornem dnevu stopili na svojo teraso in se osvežili v kristalno čistem bazenu? Lasten bazen ni več privilegij le redkih – danes je to do

In še nekaj – v sredo bo v Manili potekal slovensko-filipinski poslovni forum, kjer bodo predstavniki 23 slovenskih podjetij in dveh raziskovalnih institucij iskali novi kadrovski bazen.

Ali bo to delovalo? Teoretično ja – a samo, če bodo postopki pravični in nadzorovani. Če ne? Lahko se ponovijo zgodbe iz drugih evropskih držav, kjer so migranti pogosto ostali brez pravic, podcenjeni in v ranljivem položaju.

Ena stvar pa je jasna: Slovenija brez tujih delavcev preprosto ne more več.

Vir: RTV SLO, N1 Info

Pripravil: N. Z.

907
110 SEK