Zloraba v slovenski Cerkvi? Tu podrobnosti

13. feb. 2025, ob 06.00
Posodobljeno pred 2 mesecema
389
160 SEK

Zgodilo naj bi se pred leti.

LJUBLJANA – Na sedež Slovenske province Družbe Jezusove je bila pred kratkim podana prijava spolne zlorabe mladoletne osebe proti članu naše province. Zloraba naj bi se zgodila leta 1989. V skladu s smernicami za zaščito otrok, mladoletnih in ranljivih odraslih oseb v Katoliški cerkvi v Sloveniji, smo o sumu obvestili policijo in sprožili preliminarni notranji postopek za potrditev utemeljenosti obtožb. Osumljeni član naše province je umaknjen iz pastoralnega dela in ni v stiku z domnevnimi ali potencialnimi žrtvami, so javili slovenski jezuit.

V kolikor obstajajo tudi druge osebe, ki menijo, da so bile kadarkoli žrtve zlorabe s strani kateregakoli člana naše province, jih vabijo, da svoj primer naznanijo na elektronski naslov: varuh@sj.si.

“Slovenski jezuiti se iskreno opravičujemo vsem morebitnim žrtvam. Globoko obžalujemo vsako dejanje zlorab in pomanjkljivo izvajanje zaščitnih ukrepov v preteklosti ter si dejavno prizadevamo uveljaviti ukrepe, da se zlorabe v prihodnje ne bi več dogajale,” so še dodali slovenski jezuiti.

Zlorabe v slovenski Cerkvi

Leta 2021 je bil duhovnik Anton Kmet odslovljen iz kleriškega stanu zaradi spolne zlorabe mladoletne osebe v obdobju med letoma 1998 in 2001, ko je bil kaplan v Ljutomeru. To je najhujša cerkvena kazen, ki pomeni izgubo vseh pravic in dolžnosti duhovnika.

Leta 2022 je javnost pretreslo pričevanje žrtve, ki je bila pri 12 letih žrtev spolne zlorabe duhovnika Marjana Zupanca. Zlorabe so se dogajale več let, žrtev pa je ob razkritju doživela nerazumevanje in stigmatizacijo v lokalni skupnosti.

Odkrili smo skrivnost uspešnih podjetij: Ta poteza bo podvojila produktivnost vseh zaposlenih!
V sodobnem delovnem okolju, kjer večino časa preživimo sede, se vedno več ljudi sooča z zdravstvenimi težavami, kot so bolečine v hrbtu, vratu in zapestjih. Dolgotrajno sedenje zmanjšuje konce

Po podatkih Ekspertne skupine za zaščito mladoletnih in ranljivih odraslih pri Slovenski škofovski konferenci je bilo v zadnjih letih obravnavanih več primerov spolnih zlorab.

Leta 2019 je bilo prijavljenih sedem domnevnih storilcev, ki naj bi zlorabili deset žrtev, leta 2020 en storilec s tremi žrtvami, leta 2021 pa dva storilca z devetnajstimi žrtvami, od katerih je bilo osemnajst mlajših od 15 let.

Cerkev se je na te razkritja odzvala z uvedbo ničelne tolerance do storilcev in sprejetjem smernic za zaščito otrok, mladoletnih in ranljivih odraslih. Ustanovljena je bila Ekspertna skupina za zaščito mladoletnih in ranljivih odraslih, ki obravnava prijave in sodeluje s pristojnimi organi. Kljub tem ukrepom pa organizacije, kot je Zavod Dovolj.je, opozarjajo, da so razkriti primeri le vrh ledene gore in pozivajo k ustanovitvi neodvisne komisije za preiskavo spolnih zlorab znotraj Cerkve v Sloveniji. Ti primeri kažejo na globoko ukoreninjene težave v instituciji, ki se mora soočiti s preteklimi napakami, zagotoviti podporo žrtvam ter vzpostaviti učinkovite mehanizme za preprečevanje prihodnjih zlorab.

Kdo so jezuiti?

Jezuiti so člani Družbe Jezusove, katoliškega redovniškega reda, ki ga je leta 1540 ustanovil sveti Ignacij Lojolski. Njihovo poslanstvo temelji na izobraževanju, duhovnem vodstvu in misijonarskem delu. Jezuiti so znani po intelektualni odličnosti in močni angažiranosti v vzgoji ter delujejo po vsem svetu, vključno s Slovenijo. V Sloveniji so prisotni že od 16. stoletja, ko so ustanovili ljubljansko jezuitsko gimnazijo in se ukvarjali s širjenjem katoliške vere med prebivalstvom. Njihova vloga v izobraževanju je ostala pomembna tudi danes, saj vodijo zasebno jezuitsko gimnazijo v Ljubljani, Zavod sv. Ignacija, ter sodelujejo pri pastoralnem delu in duhovnih vajah. Poleg tega upravljajo Center Aletti, ki je usmerjen v umetnost, teologijo in duhovnost, ter skrbijo za študentski dom v prestolnici. Jezuiti so prav tako vključeni v socialno delo in pomagajo pri projektih, kot so podpora brezdomcem in duhovna oskrba bolnikov. Njihova dejavnost v Sloveniji ostaja raznolika, od izobraževanja do duhovnega spremljanja, pri čemer ohranjajo temeljne vrednote svojega reda: vera, pravičnost, služenje ljudem in iskanje Boga v vseh stvareh.

Pripravil: Nadlani.si
Foto: Slovenski jezuiti

389
160 SEK