Zmaga na volitvah, a brez oblasti? Kaj se dogaja po zmagi FPÖ v Avstriji
DUNAJ – Skrajno desna Svobodnjaška stranka Avstrije (FPÖ) je zmagala na nedavnih parlamentarnih volitvah 29. septembra 2024, kar je povzročilo precejšnje razburjenje v političnih krogih in širši javnosti. FPÖ je prejela 29,2 % glasov, kar je njen najboljši rezultat doslej. To je prvič po drugi svetovni vojni, da je stranka s koreninami v nacističnem gibanju dosegla največje število sedežev v avstrijskem parlamentu.
Zgodovinski rezultat, a težave pri oblikovanju vlade
Kljub temu, da je FPÖ dosegla zgodovinsko zmago, se stranka sooča z izzivom oblikovanja koalicije. Alexander Van der Bellen, predsednik Avstrije, je že izrazil, da ne bo imenoval Herberta Kickla, vodjo FPÖ, za kanclerja, tudi če njegova stranka zmaga. Kickl je znan po svojih kontroverznih izjavah, povezanih z migracijami, varnostjo in tesnimi stiki z Rusijo. Njegovo vodenje FPÖ je zaznamovano s skrajnimi stališči, ki vključujejo predlog za omejitev priseljevanja in izgon priseljencev, kar so mediji poimenovali “remigracija”.
Danke Österreich! 💙🇦🇹 pic.twitter.com/LsTC32t4TD
— FPÖ (@FPOE_TV) September 29, 2024
Čeprav je FPÖ zmagala, so možnosti, da bi oblikovala vlado, omejene. Karl Nehammer, trenutni kancler in vodja Avstrijske ljudske stranke (ÖVP), je že izključil možnost sodelovanja s Kicklom kot kanclerjem. Enako stališče so zavzeli tudi socialdemokrati (SPÖ), ki so zavrnili sodelovanje s FPÖ zaradi njihovih ekstremnih politik. To pomeni, da FPÖ sama ne more oblikovati vlade, saj ni dosegla absolutne večine.
Politične napetosti in glavni volilni poudarki
Glavne teme volitev so bile naraščajoči življenjski stroški, inflacija in migracije. Avstrija se že dve leti spopada z višjo inflacijo od povprečja Evropske unije, kar je močno vplivalo na volilne izide. Gospodarstvo se sooča s stagnacijo, desne stranke, kot je FPÖ, pa za te težave krivijo predvsem priseljevanje in posledice vojne v Ukrajini.
Migracije in varnost sta postali osrednji temi volilne kampanje, še posebej po tem, ko je avstrijska policija pred kratkim preprečila teroristični napad na koncert Taylor Swift, v katerega so bili vpleteni mladoletni priseljenci. Ta incident je še dodatno zaostril že tako napete razprave o priseljevanju in varnostnih vprašanjih.
Okoljske teme in pritiski
Poleg migracij in varnosti so volitve zaznamovale tudi okoljske teme, saj je Avstrija septembra 2024 doživela obsežne poplave, ki so zahtevale pet življenj. Avstrija je še vedno močno odvisna od ruskega plina, kar povečuje pritisk na državo, da preide na obnovljive vire energije. Politične stranke, predvsem Zeleni, so volitve izkoristile za poudarjanje potrebe po zmanjšanju porabe plina in hitrem prehodu na čistejše vire energije.
Koalicijske možnosti in negotovosti
Trenutno je najbolj verjetna možnost koalicija med ÖVP in FPÖ, vendar le, če bi bil Herbert Kickl pripravljen odstopiti s kandidature za kanclerja, kar pa se zdi malo verjetno. Druga možnost je trojna koalicija, ki bi jo sestavljale ÖVP, socialdemokrati (SPÖ) in Zeleni ali liberalna stranka NEOS. Vendar pa zgodovinske izkušnje kažejo, da je takšna koalicija malo verjetna, saj se stranke pogosto ne strinjajo glede ključnih vprašanj.
Ne glede na to, katera koalicija bo na koncu oblikovala vlado, je jasno, da bo oblikovanje nove vlade trajalo tedne ali celo mesece. Avstrijska politična pokrajina je trenutno razdeljena, in čeprav je FPÖ dosegla pomemben volilni rezultat, so njene možnosti za vladanje omejene zaradi skrajnih stališč in pomanjkanja koalicijskih partnerjev.
Možni vplivi na Slovenijo
Čeprav so volitve v Avstriji notranje politične narave, lahko njihov izid vpliva tudi na odnose s sosednjimi državami, vključno s Slovenijo. FPÖ zagovarja strogo politiko na področju priseljevanja, kar bi lahko vplivalo na mejno politiko med Avstrijo in Slovenijo. Poleg tega so tesne povezave FPÖ z Rusijo lahko dejavnik v regionalnih odnosih, saj Slovenija kot članica EU podpira sankcije proti Rusiji. V prihodnjih mesecih bo jasno, kako bodo ti odnosi vplivali na Slovenijo in širšo regijo.
Volilna zmaga, a brez oblasti?
Čeprav je FPÖ dosegla zgodovinsko zmago, njene možnosti za oblikovanje vlade ostajajo negotove. Vse oči so zdaj uprte v predsednika Van der Bellena in njegova prizadevanja, da oblikuje stabilno koalicijo, ki bo ustrezala avstrijski politični in gospodarski prihodnosti. Kakorkoli se bodo koalicijska pogajanja odvijala, bo trajalo še nekaj časa, preden bo Avstrija dobila novo vlado.
Napisal: N. Z.
Vir: Wikipedia, Portal24, Politico, FocusEconomics, X