
Zgodovinski trenutek za Slovenijo: Nova Gorica in Gorica združeni kot Evropska prestolnica kulture
Slovenija je na kulturni praznik doživela enega najpomembnejših trenutkov v svoji sodobni zgodovini – Nova Gorica in Gorica sta skupaj postali Evropska prestolnica kulture 2025. Prvič v zgodovini prestižnega projekta ta naziv pripada dvema mestoma iz dveh različnih držav, kar predstavlja izjemen simbol čezmejnega sodelovanja, zgodovinskega preseganja meja in kulturne integracije.
Uradna otvoritev: zgodovinski nagovori in veličasten začetek
Na Trgu Evrope, ki že sam po sebi simbolizira povezovanje med Slovenijo in Italijo, so številni visoki politični gostje zbranim namenili svoje misli o pomenu tega dogodka. Med glavnimi govorci sta bila predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar in predsednik Italijanske republike Sergio Mattarella.
Predsednica Slovenije je poudarila, da Nova Gorica in Gorica prevzemata naziv EPK z zavedanjem preteklosti, a predvsem z odgovornostjo do prihodnosti. Spomnila je na vrednote miru, svobode in ustvarjalnosti, ki morajo biti dostopne vsem, ne da bi pri tem zatirali ali izključevali druge.
Sergio Mattarella pa je v svojem govoru posebej izpostavil sožitje in odprtost, ki naj premagata sence preteklosti, predvsem tiste, ki jih je prinesel nacionalistični ekstremizem. »Evropska prestolnica kulture v tem čezmejnem formatu dokazuje, da smo sposobni graditi prihodnost na temelju dialoga,« je poudaril. Njegove besede so še posebej odmevale v času, ko Evropa išče odgovore na sodobne izzive povezanosti in enotnosti.


Pogum in vizija: kako sta mesti premagala dvome
Slovesnost so s svojimi nagovori oplemenitili tudi Matej Arčon, podpredsednik slovenske vlade, Massimiliano Fedriga, predsednik Furlanije – Julijske krajine, ter evropska komisarja Marta Kos in Glenn Micallef. Med njimi je bil še posebej navdihujoč govor Mateja Arčona, ki je poudaril drznost tega projekta: »Nikoli me ni bilo strah, da bi bili Nova Gorica in Gorica premajhni ali prešibki za ta podvig. S to odločitvijo smo bili pogumni – in pogumni imajo srečo.«
Massimiliano Fedriga pa je dodal, da je ta projekt dokaz, da lahko Evropa preseže razlike in jih spremeni v priložnosti za rast in sodelovanje. Njegove besede so močno odmevale, saj so Gorico in Novo Gorico zgodovinske prelomnice pogosto ločevale – tokrat pa ju združujejo v skupen evropski simbol povezovanja.
Spektakel, ki je presegel meje
Dogodek je doživel svoj vrhunec z veliko brezmejno povorko, ki se je začela že zjutraj. 1400 nastopajočih – od orkestrov, pevskih zborov, kulturnih društev in umetnikov – je prehodilo pot od Trga Evrope do Bevkovega trga, s čimer so simbolično razbili meje, ki so nekoč delile ta prostor.
Prvi vrhunec odprtja je bil umetniški spektakel “Od postaje do postaje”, ki je potekal na Trgu Edvarda Kardelja. Vizualne projekcije na fasadah, nastopi izjemnih umetnikov in čustveno nabita glasba so pričarali nepozabno atmosfero. Boris Benko, Tish, mladinski zbori in duo Silence so združili moči v pesmi Skupaj/Insieme, ki je odmevala po celotnem prizorišču.
Ko se je sonce spustilo za obzorje, se je vzdušje prelilo v Brezmejno zabavo, ki je zaokrožila ta veličasten dan. Na Trgu Edvarda Kardelja, Trgu Evrope, Bevkovega trga in goriškem Travniku so obiskovalci uživali v raznoliki glasbi, vrhunskih kulinaričnih specialitetah in občutku svobode, ki ga je ta projekt želel poudariti.

Evropska prestolnica kulture kot simbol preseganja meja
Projekt GO! 2025, ki ga vodi mag. Mija Lorbek, je več kot le kulturni program – je priložnost za redefinicijo odnosa med dvema mestoma, ki sta nekoč pripadala različnim svetovom. Slogan “GO! Borderless” ne označuje le fizičnega povezovanja, temveč predvsem mentalno preseganje delitev, ki jih prinašajo nacionalne, kulturne ali politične razlike.

Režiserka Neda Rusjan Bric, ki je bila ključna pobudnica kandidature, je poudarila, da je to zgodovinska priložnost, ki dokazuje, da kulturna moč lahko preseže politične in zgodovinske meje. In prav to je tudi glavno sporočilo tega veličastnega začetka: ko se kultura ne ustavi na mejah, lahko postane most, ki združuje skupnosti, narode in prihodnje generacije.
Vir: GO! 2025