
Bes! Gledalci ‘Skrito v raju’ izgubili živce – to jih je pa res razjezilo
Skrito v raju: Fikcija, ki razvnema resnična čustva? Gledalci med navdušenjem in jezo
LJUBLJANA – Druga sezona serije Skrito v raju buri duhove bolj kot kdaj koli prej. Oboževalci vsak večer nestrpno čakajo nov del na POP TV – a nekateri so se v igrano zgodbo ujeli tako močno, da so skoraj pozabili, da gre zgolj za televizijsko fikcijo.
Nova sezona prinesla več kot le dramo
Začetek druge sezone ni bil ravno nežen uvod. Lara in Marko (Gaja Filač in Matej Zemljič) sta udarila z glavnimi vlogami. Prepiri, tišina, dolgi pogledi. Dogajanje se hitro razplamti. Kdor je pričakoval nežno nadaljevanje prve sezone, se je zmotil.
Njuna zgodba? Vse prej kot enostavna. Napetost se reže z nožem. A potem se vmeša Mia (Zala Djuric). Ne kot klišejska nova ljubezen, ampak kot hladna protiutež. In nenadoma je vsak prizor več kot le igra – postane ogledalo tega, kar gledalci čutijo, a si včasih ne upajo priznati.
Bojan Božič: Zahrbten, ne pa tudi nezanimiv
In potem je tu še Bojan. Ja, Bojan Božič. Ga igra Valter Dragan, in to tako dobro, da se mu ljudje na cesti izogibajo. Dobesedno.
Ne iščite svetnika. Njegov lik je utelešenje brezkompromisnega oportunizma. Denar, status, nadzor – to je Bojanov svet. Ko mu Julija Steiner (Sabina Kogovšek) pove, da je Mark njegov sin, je njegov odziv ledeno hladen. In to je trenutek, ko se jezi veliko več kot le Julija.

Komentarji na Facebooku? Gori. „Ne morem verjeti, da je Bojan Božič tako zahrbten in hinavski. Kako ima lahko tak karakter,“ je zapisal eden od gledalcev. In to ni bil osamljen glas. Več jih je. Mnogo več.

Pretirana vživetost ali le dober scenarij?
Nekateri gledalci so dobesedno pozabili, da gledajo serijo. „Najprej sem mislila, da je hčerka od Staneta pametna, sem rekla, evo ta ga pa bo prebrala … no in potem razočaranje,“ je komentirala ena od gledalk, razočarana nad Sanjo Jamnik (Nina Rakovec).
Drugi so mnenja, da Lara preveč dramatizira. „Joj, ta Lara, res je obupna. Sploh mi ni všeč, v vsem pretirava,“ se je jezil nekdo na družbenih omrežjih.
In čeprav bi kdo mislil, da so ti komentarji škodljivi, jih mnogi doživljajo kot potrditev, da serija deluje. Da zadene. Da boli, kjer mora.
Ena od gledalk je zapisala: „A ste šli malo čez mejo s tem komentiranjem? Saj veste, da je vse skupaj le igra, kajne?“
Odziv? Takojšen. „Seveda vemo, da je vse skupaj le igra in da jo ti igralci dobro igrajo. Kljub temu pa je zanimivo takole komentirati. Sploh, če se v serijo res zelo vživiš.“
Zakaj tako močna reakcija?
Psihologinja dr. Maja Pretnar s Filozofske fakultete v Ljubljani je za Delo pojasnila: „Empatični gledalci se pogosto vživijo v vlogo, ker jih vsebina čustveno nagovori. Problem nastane, ko se obsojanje fikcijskih likov prevede v sovražen govor ali napade na igralce.“
In to se je že zgodilo. Po pisanju Siol.net so igralci že večkrat doživeli, da jih ljudje na cesti obravnavajo tako, kot da so njihovi liki. Valter Dragan je v intervjuju za Vikend povedal: „Nekateri me sploh ne pozdravijo, ker me imajo za pravega Bojana.“
To ni prvič, da se je zgodilo kaj podobnega. Spomnimo se slovenskih serij iz preteklosti, kot je bila Naša mala klinika, kjer so nekateri igralci prejeli pisma, ker so njihovi liki »ravnali narobe«. In če je bilo to tam bolj v šali, zdaj ton ni več nedolžen.
Serija, ki podira rekorde

Po podatkih AGB Nielsen je Skrito v raju v prvem tednu predvajanja druge sezone dosegla več kot 230.000 gledalcev na epizodo. Kot poroča POP TV, gre za eno najbolj gledanih slovenskih serij ta hip.
Zakaj? Kombinacija odlične igre, sodobnih tem in močnega scenarističnega loka. Lik Bojana je zgolj vrh ledene gore. Zanimanje zbuja tudi vprašanje očetovstva, vloga žensk v moških igrah moči in to, kako ljudje reagirajo, ko pridejo do roba.
Igralci – tarča ali junaki?
Sabina Kogovšek je za revijo Story povedala: „Bolje, da sprožam reakcijo, kot da sem gledalcem popolnoma vseeno.“
In ima prav. V času, ko je televizijska konkurenca brutalna (Netflix, YouTube, TikTok – vsak nekaj ponuja), je pozornost gledalca dragocena. Če si sposoben ljudi pripraviti do tega, da se o tvojih prizorih pogovarjajo ob kavi ali na forumih, si zmagal.
Eden izmed scenaristov serije, ki ni želel biti imenovan, je za 24ur.com dejal: „Komentarji so zrcalo gledalcev. Ko jih bereš, dobiš vpogled, kaj v resnici najbolj boli ali navdušuje ljudi.“
In ravno zato, pravijo na produkciji, spremljajo odzive. Ne zato, da bi ugajali. Ampak da vedo, da imajo vpliv. Da so pomembni. Da zgodba šteje.
Kje se konča zgodba in začne resničnost?
Serije, kot je Skrito v raju, niso le televizijska zabava. So prostor, kamor zbežimo po službi. Ali med vikendom, ko zagrnemo zavese.
A vse bolj postajajo tudi ogledalo – družbe, vrednot, vsakdanjih frustracij.
Je to narobe? Ne. A vprašanje ostaja: kje je meja?
Ena izmed oboževalk je na forumu Med.over.net zapisala: „Naj nam serije vzbujajo čustva. Ampak čustva naj bodo na mestu. Ne pa, da začnemo verjeti, da je vse, kar gledamo, resnično.“
In v tem je bistvo. Igra je igra. Resničnost pa – vse, kar se dogaja, ko ekran ugasnemo.
Pripravil: N. Z.
Vir:
- POP TV
- Siol.net
- AGB Nielsen
- Delo
- Vikend
- www