Incident na Evroviziji – Kljub protestom nastopila, sledilo je …

16. maj. 2025, ob 07.19
Posodobljeno pred 2 mesecema
8131
170 SEK

Na letošnjem Evrovizijskem izboru, ki poteka v Baslu v Švici, se je kljub glasnim pozivom k izključitvi Izraela zaradi vojne v Gazi izraelska predstavnica Yuval Raphael prebila v veliki finale. Letošnji izbor je zaznamovan z močno politično napetostjo, ki se je odražala tudi v sami dvorani in pred njo.

Evrovizijski polfinale in protesti

V drugem polfinalu, ki je potekal v četrtek, se je za mesto v finalu borilo 16 držav, med njimi tudi Izrael. Yuval Raphael je nastopila s pesmijo “New Day Will Rise” in z močnim čustvenim nastopom navdušila publiko, čeprav je bila njena prisotnost na odru deležna tudi žvižgov in protestov nekaterih gledalcev.

Pred dvorano se je zbralo nekaj propalestinskih protestnikov, ki so z zastavami in vzkliki poskušali motiti dogodek. Kljub temu so organizatorji zagotovili red in varnost ter hitro odstranili moteče posameznike.

Yuval je v intervjuju za BBC priznala, da se je že med vajami pripravljala na morebitne negativne odzive, zato je vadila tudi s simulacijo hrupa v ozadju. Poudarila je, da se želi osredotočiti na glasbo in svojo umetniško predstavo, ne glede na politične razmere.

Polfinalisti in favoritke

Poleg Izraela so se v finale uvrstile tudi države, kot so Litva, Danska, Malta, Latvija, Armenija, Avstrija, Grčija, Luksemburg in Finska. Med favoriti za zmago so po napovedih stavnic tudi izraelska predstavnica, avstrijski pevec J. J. in finska pevka Erika Vikman.

Očesni pregled + letna vinjeta za SAMO 25 € - izkoristite ponudbo, dokler velja!
Imate vsaj -1 ali +1 dioptrijo? Potem lahko zdaj izkoristite najboljšo ponudbo tega poletja – temeljit specialistični očesni pregled in gratis letna vinjeta za osebno vozilo – vse skupaj za sam

Veliki pet so po pravilih neposredno uvrščeni v finale, med njimi so tudi Italija, Španija, Nemčija, Združeno kraljestvo in Francija. Gostiteljica, Švica, je prav tako v finalu brez predhodnih kvalifikacij.

Politične napetosti in odzivi

Izraelovo udeležbo na Evroviziji spremljajo številni protesti in pozivi k izključitvi. Mnogi nasprotniki izraelske politike doživljajo Evrovizijo kot priložnost za izražanje svojega nestrinjanja z vojnimi dejanji v Gazi.

Protesti so se odvijali tako pred dvorano kot tudi v mestnih ulicah Basla. Medtem pa organizatorji tekmovanja vztrajajo, da gre za nepolitičen glasbeni dogodek, v katerem sodelujejo javni televizijski servisi in ne države kot take.

Nekateri nekdanji udeleženci in evropski poslanci so javno pozivali k bojkotu Izraela na Evroviziji, a ti pozivi niso prinesli spremembe. Evropska radiodifuzna zveza (EBU) ostaja pri stališču, da mora biti Evrovizija prostor za glasbo, ne politike.

Yuval Raphael – zgodba preživetja in moči

Yuval Raphael prihaja iz Ra’anane in je preživela novembrski napad na glasbeni festival Nova, kjer je preživela ure skrivanja pod trupli, preden so jo rešili. Njena pesem in nastop nosita močno simboliko novega začetka in upanja, kar je tudi odražala z nastopom na odru, kjer je stala na balkonu in stopnicah ogromnega lestenca, kar je bil nameren simbolični poklon zgodovinskemu dogodku v Baslu.

Po uvrstitvi v finale je zbranim v dvorani in gledalcem na televiziji izpustila poljub in izrazila hvaležnost. Kljub težkim okoliščinam je njen glasbeni nastop med favoriti, kar kaže na to, da glasba včasih preseže tudi politične delitve.

Finale Evrovizije bo potekal v soboto, ko bomo izvedeli, katera država bo prevzela laskavi naziv zmagovalca 69. tekmovanja in prevzela evrovizijsko krono za naslednje leto.

Napisal: K. J.

Vir: Facebook, bbc.com

8131
170 SEK