Končno razkrito: Pravi razlogi, zakaj kraljica Elizabeta II. ni marala Donalda Trumpa

26. nov. 2024, ob 17.30
342
160 SEK

V svoji 70-letni vladavini je kraljica Elizabeta II. slovela kot poosebljenje diplomatske elegance in diskretnosti, zmožna ohranjati nevtralnost tudi ob obisku najzahtevnejših svetovnih voditeljev. Toda britanski mediji zdaj razkrivajo, da ji en predsednik ni bil posebno po godu – Donald Trump. Zakaj? Kombinacija nespoštljivega obnašanja, komentarjev in kršenja kraljevih pravil naj bi v monarhinji pustila trajen neprijeten vtis.

Pripomba, ki je vse spremenila

Incident, ki je domnevno sprožil kraljičino nelagodje, naj bi se zgodil med Trumpovim uradnim obiskom Združenega kraljestva leta 2018. Po navedbah Richarda Edena, novinarja Daily Maila, je bil povod Trumpov komentar o kraljičini mlajši sestri, princesi Margaret. Med sproščenim pogovorom naj bi ameriški predsednik izjavil, da je bila princesa “verjetno precej težavna oseba”. Ta pripomba, čeprav morda mišljena kot nedolžna opazka, je kraljico močno razburila. “Označila jo je za žaljivo,” je zapisal Eden, saj je Elizabeta II. vedno goreče branila svojo sestro in njeno zapleteno osebnost.

Margaret: Večna senca kraljičinega prestola

Če razumemo odnos med sestrama, je lažje razumeti kraljičino reakcijo. Princesa Margaret, znana po svojem ekstravagantnem življenjskem slogu in burnih ljubezenskih zgodbah, je bila v britanskem javnem življenju pogosto predstavljena kot nasprotje Elizabetine umirjenosti in discipline. Netflixova serija Krona je njeno podobo utrdila kot uporniške mlajše sestre – morda je prav ta serija Trumpu dala material za njegov nesrečen komentar. A za kraljico, ki je vedno poudarjala pomen družinske povezanosti, je bil takšen opazka boleč udarec.

Kršitve kraljevih pravil

Trumpov obisk Združenega kraljestva leta 2018 ni zaznamoval le ta nesrečen komentar, temveč tudi vrsta manjših, a simbolično pomembnih kršitev kraljevih protokolov. Na primer, ko je Trump med pregledom častne straže v Windsorju hodil pred kraljico – v nasprotju z dolgoletno tradicijo, kjer mora monarh voditi. Še več, kraljico je pustil čakati kar 12 minut v vročem soncu pred njunim srečanjem na čajanki. Čeprav kraljica tega ni nikoli javno komentirala, je njen tihi izraz ob srečanju marsikomu povedal vse.

Ortodontija in zdravljenje: vse o tem
Ortodontija: Kdaj, kako in zakaj se lotiti poravnave zob? Ortodontija – beseda, ki marsikomu prikliče v misli slike zvezdic, dolgih let z aparatom in bolečih prilagoditev. Pa vendar, ortodontij

Trumpova verzija dogodkov

Kot je značilno zanj, Trump ni okleval, ko je bilo treba braniti svoj ugled. V intervjuju za Daily Mail je zanikal kakršno koli napetost in trdil, da je bil kraljičin najljubši ameriški predsednik. “Imela sva odličen odnos,” je dejal. “Mislim, da sem bil celo njen najljubši predsednik.” Njegova samozavestna izjava pa se zdi v nasprotju z zgodbami virov blizu kraljeve družine, ki opisujejo bolj zapleteno dinamiko med njima.

Svetovna politika in kulturni trki

V tem primeru je treba upoštevati tudi širši kontekst. Donald Trump, znan po svojem odkritem, pogosto kontroverznem slogu, je s svojo držo pogosto naletel na kritike v diplomatskih krogih. Njegov pristop, ki ga mnogi opisujejo kot nespoštljivega in neposrednega, ni vedno dobro sovpadal z britanskim občutkom za formalnost in tradicijo. Kraljica Elizabeta II., ki je skozi desetletja sodelovala z več kot desetimi ameriškimi predsedniki, je pogosto cenila umirjene in premišljene voditelje, kot sta bila Dwight D. Eisenhower ali Barack Obama.

Je bila to res izjema?

Kljub zgodbam o Trumpovem obnašanju ostaja vprašanje, ali je kraljičina domnevna kritika res odstopanje od njenega značaja. Viri iz palače pogosto poudarjajo, da je bila kraljica redkobesedna, ko je šlo za njena mnenja o voditeljih. Da bi torej komentirala Trumpa kot “nespoštljivega”, je redkost, ki kaže, kako močno jo je zmotil njegov odnos.

Napisal: E. K.

Vir: X

342
160 SEK