Ojoj, Jeff Bezos takole nerodno padel, cel svet se mu zdaj smeje (VIDEO)

15. apr. 2025, ob 08.03
Posodobljeno pred 9 dnevi
601
270 SEK

Jeff Bezos – padec, ki je (po svoje) zaznamoval zgodovino: človeški trenutek sredi visoke tehnologije

ZAHODNI TEKSAS, 14. APRIL 2025 – Vesoljski podvig z nepričakovanim prizemljenjem. Dobesedno.

Včerajšnje pristajanje rakete New Shepard, ki jo upravlja podjetje Blue Origin, je bilo zgodovinsko. Prvič je v vesolje in nazaj poletela izključno ženska posadka. Medtem ko so kamere v živo spremljale elegantno pristajanje kapsule sredi teksaške puščave, se je zgodil še en trenutek, ki ga ni bilo v načrtu – Jeff Bezos je padel. Ne metaforično. Fizično. In to pred milijoni gledalcev.

Tik ob kapsuli, na tleh

Bezos – ja, tisti Bezos, ustanovitelj Amazona, vizionar, milijarder, mož Blue Origina – se je po pristanku rakete zagnal proti kapsuli. Hitro, brezkompromisno. Tako kot gradi imperije. Ampak v puščavi Teksasa so tla nepredvidljiva. Sredi radovednega kukanja skozi okna kapsule in teka okoli nje ni opazil luknje. Rezultat? Spektakularen padec, ki so ga ujeli vsi večji svetovni mediji – The Guardian, New York Post, E! News. Na tleh je bil morda za nekaj sekund. A dovolj dolgo, da so omrežja, kot je X (bivši Twitter), eksplodirala.

“Bil je kot otrok, ki pričakuje darilo pod božično drevo,” je za CNN komentiral eden od gledalcev na prizorišču. “In potem se spotakne čez zavito pentljo.”

A vse v redu – Bezos se je pobral (kot vedno), si otresel prah s kavbojk in nadaljeval proti vratom kapsule. Tam ga je že čakala ona – Lauren Sánchez, njegova zaročenka in članica tokratne odprave.

NS-31: nekaj minut, ki so pisale zgodovino

Misija NS-31, kot se je uradno imenovala, ni bila zgolj PR dogodek ali turistični izlet. Šlo je za prvi popolnoma ženski polet v vesolje po več kot šestdesetih letih – odkar je Sovjetska zveza leta 1963 poslala Valentino Tereškovo v orbito. Tokrat pa jih je bilo šest.

Kdo si sploh lahko privošči svoj bazen?
Ste si kdaj predstavljali, kako bi bilo, če bi lahko po napornem dnevu stopili na svojo teraso in se osvežili v kristalno čistem bazenu? Lasten bazen ni več privilegij le redkih – danes je to do

Na krovu so bile:

  • Lauren Sánchez, medijska osebnost in pilotka helikopterja,
  • Katy Perry, svetovno znana pevka,
  • Gayle King, dolgoletna novinarka CBS,
  • Aisha Bowe, nekdanja inženirka NASA in ustanoviteljica STEMBoard,
  • Amanda Nguyen, človekoljubna aktivistka in nominiranka za Nobelovo nagrado,
  • ter Kerianne Flynn, producentka in vodja programa za mlade inovatorje.

Kapsula je dosegla višino 106 kilometrov, tik nad tako imenovano Kármánovo črto, ki ločuje Zemljino atmosfero od vesolja – točka, ki simbolno pomeni: “Tukaj se začne vesolje.” Let je trajal 10 minut in 21 sekund. Kratek skok, a velik korak. Tako za ženske v vesolju kot za vesoljski turizem kot tak.

“Poroka z Jeffom me še čaka!”

Po vrnitvi na Zemljo so članice posadke izžarevale navdušenje.

“Vesela sem, da sem se vrnila. Poroka z Jeffom me še čaka!” je izjavila Lauren Sánchez, medtem ko je Bezos stal tik ob njej – verjetno že z občutkom rahlega bolečine v gležnju (a tega seveda ni priznal). Citirano po portalu E! News.

Katy Perry, kot ji je v navadi, ni molčala – niti v breztežnosti. Med lebdenjem je zapela “What a Wonderful World”, kar je posadka opisala kot “magično, skoraj ganljivo”. Gayle King pa je svojo izkušnjo opisala kot “tiho in osupljivo”, in dodala: “Ko si tam zgoraj, začneš razmišljati, kaj bi lahko naredil boljše… tukaj spodaj.”

Teh nekaj minut – morda nepomembnih za astrofiziko – pa je očitno premikalo svetove. Notranje svetove.

Padec kot simbol?

Pa se vrnimo za trenutek k Bezosu.

Je bil njegov padec res le nespretnost ali – s kančkom simbolike – opomnik, da tudi najbogatejši zemljani niso nedotakljivi? Da je tehnologija eno, človeška napaka pa drugo? Bezos je sicer iz padca vstal hitreje, kot je večina nas zjutraj vstane iz postelje. A splet ni pozabil. Memi, šale, videi – spletna družbena mašinerija je zagrabila trenutek. Po poročanju New York Posta so videi dogodka na platformi X zbrali več kot 8 milijonov ogledov v manj kot 12 urah.

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

Vseeno – dogodek ni zasenčil dosežka. Morda ga je celo poudaril. Ker – v morju natančnih preračunov in inženirskih čudes – je včasih najbolj človeški trenutek tisti, ki ostane v spominu.

Koliko stane “čudež”?

A vesoljski turizem ni za vsak žep. Čeprav Blue Origin izpostavlja pomen raznolikosti, vključenosti in zgodovinskih mejnikov, so številke – no, precej zemeljske. Po podatkih, ki jih navaja Reuters, je bil sedež na eni izmed prejšnjih misij prodan za kar 28 milijonov dolarjev.

Z drugimi besedami – “čudež” breztežnosti traja nekaj minut, a stane toliko kot luksuzna vila v Malibuju. Dostopnost ostaja vprašanje. Ali bo vesoljski turizem nekoč res postal dostopen širšim množicam, ostaja odprto. Trenutno pa ostaja domena tistih, ki so… recimo temu “finančno izurjeni”.

Kaj zdaj?

Misija NS-31 je bila pomembna z več vidikov: tehnološkega, družbenega in – nenazadnje – simbolnega. Po mnenju analitikov, ki jih navaja BBC, tovrstni dogodki oblikujejo percepcijo vesoljskega potovanja v javnosti in lahko dolgoročno vplivajo na to, kako se bodo ljudje odzivali na možnost, da nekoč tudi sami poletijo tja gor.

A ključna razlika ostaja – ali bo prihodnost vesoljskega turizma inkluzivna ali pa zgolj zabava za superbogate? In ali bo v tej prihodnosti padanje (tudi dobesedno) postalo del normalnosti?

Epilog – človeški, preprost

Jeff Bezos je padel. Ampak svet se ni ustavil. Raketa je pristala. Šest žensk se je smejalo. In internet se je smejal z njimi.

Ker včasih je ravno tisti najmanj načrtovani trenutek – trenutek, ko se človek spotakne – tisti, ki pove največ.


Vir: NY Post, E! News, Reuters, BBC, Wikipedia (New Shepard), CNN, X

Pripravil: N. Z.

601
270 SEK