Boksarka z moškimi kromosomi nasprotnico premagala v 45 sekundah. Italijanka v jok: To ni v redu

01. avg. 2024, ob 15.33
Posodobljeno pred 6 meseci
7464
110 SEK

Alžirska boksarka Imane Khelif, ena od dveh spornih bork na olimpijskih igrah v Parizu, ki so ji na testiranju IBA odkrili moške kromosome, se je prebila v osmino finala turnirja do 66 kilogramov. Že po 45 sekundah borbe je Italijanka Angela Carini borbo predala. Alžirka je prvič udarila Italijanko, snela se ji je čelada. Borba se je nadaljevala in po novem udarcu Alžirke je italijanska boksarka odšla v svoj kot in prosila za konec borbe.

Carinijeva je po porazu klečala na tleh in jokala. Khelif je prišla k njej, vendar je Carini ni upoštevala. “To ni prav,” je Italijanka rekla svojemu trenerju. Te dni sta Khelif in Lin Yu-ting iz Tajvana v središču olimpijskega spora. Krovna boksarska organizacija jima je prepovedala nastop na svetovnem prvenstvu leta 2023, ker ne izpolnjujeta pogojev za nastop v ženski konkurenci, oziroma je testiranje pokazalo prisotnost kromosoma XY.

Kiretaža: krvaveče dlesni niso normalne
Kiretaža v zobozdravstvu: Kaj se skriva za tem postopkom in zakaj je (morda) bolj pomembna, kot ste mislili? Ko slišite besedo kiretaža, si verjetno najprej predstavljate nekaj, kar ima opravka

Lani diskvalificirani s svetovnega prvenstva

Tako Lin kot Khelif sta bili marca lani diskvalificirani s svetovnega prvenstva v New Delhiju, saj naj omenjenih pravil ne bi izpolnjevali. V primeru Khelif so testi denimo pokazali, da ima v sebi previsoko raven testosterona. Pred tem sta obe nastopili na olimpijskih igrah v Tokiu.

Različnim stališčem glede primernosti tekmovalk za nastop na olimpijskih igrah in svetovnem prvenstvu botruje dejstvo, da je določitev primernosti v vsakem od primerov v pristojnosti drugih organov – v primeru svetovnega prvenstva Mednarodne boksarske zveze (IBA), v primeru olimpijskih iger pa Moka.

Kot je sicer zaslediti Imane Khelif skoraj zagotovo ni spremenila spola in ni transspolna oseba, kljub temu pa je mogoče, da so testi pokazali moške lastnosti. Obstajajo namreč tudi tako imenovani hermafroditi, oziroma interspolne osebe. Po Slovarju slovenskega knjižnega jezika je hermafrodit, “komur glede na spolne organe in druge spolne značilnosti ni mogoče pripisati ženskega ali moškega spola,” interspolnost pa “stanje koga, da mu glede na spolne organe in druge spolne značilnosti ob rojstvu ni bilo mogoče pripisati ženskega ali moškega spola.” V svetovni javnosti že več kot 15 let odmeva primer dvojne olimpijske prvakinje v atletiki Caster Semenye, ki se je leta 2009 soočala z obtožbami, da je hermafrodit, kar naj bi se potrdilo tudi s testiranjem.

Jutri se bo Lin v peresni kategoriji spopadla z zmagovalko dvoboja med Marcelat Sakobi in Sitoro Turdibekovo.

su; Foto: X

7464
110 SEK