Najbolj kontroverzna športnica OI: Jaz sem močna ženska. To je moj odgovor vsem, ki so bili proti meni
Kontroverzna Alžirka Imane Khelif (25) je na olimpijskih igrah v Parizu osvojila naslov olimpijske prvakinje v boksu v kategoriji do 66 kilogramov.
Ko jo je trener Mohamed Al-Shawa nosil zmagovalko okoli vratu med častnim krogom okoli ringa, je stopila pred novinarje in rekla: “Jaz sem močna ženska. Ženska s posebno močjo. Hvala Bogu, to je moj odgovor. To zlato je odgovor vsem, ki so bili proti meni.” Nato je govorila o tem, kako je postala narodna junakinja, katere dvoboje spremlja cela država na velikih zaslonih: “Ponosna sem, da sem Alžirce pripeljala na ulice. To je čast. Ta medalja je za ves arabski svet. Hvala Bogu in hvala vsem vam. Ne morem opisati, kako hvaležna sem. Kako mi je slišati celo državo, kako z menoj in zaradi mene poje našo himno.”
Khelifova, katere nastop na začetku iger je dvignil veliko prahu zaradi povišane ravni testosterona, je v finalu po soglasni sodniški odločitvi premagala aktualno svetovno prvakinjo Kitajko Lu Yang (32). Bronasta sta osvojila aktualni svetovni podprvak Tajka Janjaem Suwannapheng (23) in Tajvanec Chen Nien-chin (27).
Imane Khelif skoraj zagotovo ni spremenila spola in ni transspolna oseba
Tako Lin Yu-ting kot Khelif sta bili marca lani diskvalificirani s svetovnega prvenstva v New Delhiju, saj naj omenjenih pravil ne bi izpolnjevali. V primeru Khelif so testi denimo pokazali, da ima v sebi previsoko raven testosterona. Pred tem sta obe nastopili na olimpijskih igrah v Tokiu. Različnim stališčem glede primernosti tekmovalk za nastop na olimpijskih igrah in svetovnem prvenstvu botruje dejstvo, da je določitev primernosti v vsakem od primerov v pristojnosti drugih organov – v primeru svetovnega prvenstva Mednarodne boksarske zveze (IBA), v primeru olimpijskih iger pa Moka.
Kot je sicer zaslediti Imane Khelif skoraj zagotovo ni spremenila spola in ni transspolna oseba, kljub temu pa je mogoče, da so testi pokazali moške lastnosti. Obstajajo namreč tudi tako imenovani hermafroditi, oziroma interspolne osebe. Po Slovarju slovenskega knjižnega jezika je hermafrodit, “komur glede na spolne organe in druge spolne značilnosti ni mogoče pripisati ženskega ali moškega spola,” interspolnost pa “stanje koga, da mu glede na spolne organe in druge spolne značilnosti ob rojstvu ni bilo mogoče pripisati ženskega ali moškega spola.” V svetovni javnosti že več kot 15 let odmeva primer dvojne olimpijske prvakinje v atletiki Caster Semenye, ki se je leta 2009 soočala z obtožbami, da je hermafrodit, kar naj bi se potrdilo tudi s testiranjem.
Tedenski horoskop: 16. - 23. september 2024Vstopamo v obdobje, ko se bodo energije premikale v smeri jasnejših odločitev, osebne rasti in globljih odnosov. Ta teden prinaša priložnosti za rast, nove začetke in izzive, ki bodo preizkušaliV karieri ima devet porazov
Od leta 2022 ni izgubila dvoboja, doslej pa jih je skupno izgubila devet. Natančneje, njeno razmerje zmag in porazov na amaterski ravni je 37:9. Še zdaleč ni nepremagljiva, še dlje pa, če pogledate samo to, kar počne kot profesionalka. Khelifova je v Pariz prispela z izidom 9:5 in dvema opaznima porazoma proti irski boksarji Kellie Harrington v četrtfinalu olimpijskih iger v Tokiu in finalu svetovnega prvenstva 2022 proti Amy Broadhurst.
Alžirska veleposlanica Unicefa, rojena kot deklica pred 25 leti v revni družini, je najprej sanjala, da bo postala nogometašica. V boks se je zaljubila pozneje kljub nasprotovanju očeta, ki je trdil, da to ni šport, s katerim bi se morale ukvarjati dekleta.