
Naša vrhunska smučarka zaradi psa skoraj umrla – doživela odpoved ledvic, zdaj prvič razkrila vso resnico
Ana Čufer, ena najboljših slovenskih turnih smučark, je med pripravami na olimpijske igre v Bormiu doživela pravi šok. Po stiku z mladičkom psa je nenadoma zbolela – sledila je noč polna bruhanja, halucinacij in bolečine, ki se je končala na urgenci z diagnozo: odpoved ledvic.
Ko se je Ana Čufer odpravila na tekmo svetovnega pokala v italijanski Bormio, ni slutila, da se bo domov vrnila ne z medaljo, temveč z boleznijo, ki bi jo skoraj stala življenja. »Božala sem mladička, nisem vedela, da ima leptospirozo,« danes pripoveduje – povsem iskreno in brez olepševanja. Zbolela je skoraj čez noč, doživela hude simptome, bila sprejeta v bolnišnico in za las ušla najhujšemu. Zdaj, ko se počasi vrača na sneg, prvič javno spregovori o vsem, kar se ji je zgodilo – brez filtrov, brez skrivanja. In to je zgodba, ki je ne boste pozabili. Razkrili so jo na 24ur.com (Vizita).
Ko telo omaga – a glava ne popusti.
To ni zgodba o porazu. Je zgodba o trku s povsem nevidnim sovražnikom – bakterijo, ki se običajno skriva v tropskih gozdovih, blatnih lužah ali v jetrih okuženih živali. Le da se je tokrat pojavila v Bormiu. V Italiji. Na predolimpijskem dogodku. V objemu snega in adrenalina. Tam, kjer Ana Čufer ni pričakovala nič drugega kot običajen boj z uro in konkurenco.
»Sem prinesla odpoved ledvic nazaj.«
Ta stavek je izrekla – z ironičnim nasmehom – v intervjuju za POP TV. In to ne kar tako.
“Slab mesec in pol nazaj sem bila na tekmi na svetovnem pokalu v turnem smučanju v Bormiu. In tam sem enega psa božala, nevede, enega mladička … In potem se je izkazalo, da je ta mladiček imel leptospiro. Potem sem začela bruhati in sem bruhala celo noč na pol ure. Potem me je zjutraj prijateljica peljala na urgenco. Potem so naredili krvne teste in ugotovili, da gre za odpoved ledvic. En dan, dan in pol sem se zelo tresla in halucinirala v bolnišnici, takrat me je bilo res precej strah. Po tem, ko sem dobila antibiotik, je pa šlo vse precej na bolje. Ja, jaz sem trenirala, da bom drugo leto šla na olimpijske igre. Kar mi je pa najbolj ironično, je to, da sem odpoved ledvic dobila na predolimpijskem dogodku v Bormiu, tam bodo drugo leto olimpijske igre, tako da evo … Sem prinesla odpoved ledvic nazaj.”
Kdo si sploh lahko privošči svoj bazen?Ste si kdaj predstavljali, kako bi bilo, če bi lahko po napornem dnevu stopili na svojo teraso in se osvežili v kristalno čistem bazenu? Lasten bazen ni več privilegij le redkih – danes je to do
Bolj resnično – in bolj človeško – skorajda ne gre.
Leptospiroza. Kaj sploh je to?
Leptospiroza je redka, a nevarna bakterijska okužba. Povzroča jo bakterija Leptospira interrogans – ime, ki zveni kot kakšna kriminalka iz 80. let, a dejansko pomeni precej bolj kruto realnost. Bolezen se prenaša prek stika z okuženo živalsko sečnino, največkrat prek kontaminirane vode. Pasje luže, blatne luže, potoki. Na Hrvaškem se je več primerov leptospiroze pojavilo po velikih poplavah leta 2023, poroča Jutarnji list. V Sloveniji? Redkost. A ne neznanka – NIJZ je potrdil vsaj nekaj primerov letno v zadnjem desetletju.

Če te bakterija napade… V najboljšem primeru z vročino, slabostjo, bolečinami. V najslabšem? Odpoved ledvic, meningitis, krvavitve v pljučih. Tudi smrt.
In Ana? Dobila je tisto hujšo verzijo. Z »bonusom« v obliki halucinacij in tresenja v bolniški sobi.

Bormio – kraj uspehov, kraj prekletstva
Bormio v italijanski Lombardiji je za številne slovenske športnike svetišče. Tam so zmagovali naši alpski smučarji – spomnimo se Boštjana Kostelića in njegovega slavnega drugega mesta leta 2002. Tam potekajo pomembne tekme svetovnega pokala. In prav tam naj bi se prihodnje leto odvijale zimske olimpijske igre. Prav tam.
Ana se je tja podala kot ena najboljših slovenskih turnih smučark, pripravljena za boj, pripravljena za kvalifikacije za OI 2026. A domov ni prinesla medalje. Prinesla je – bakterijo.
In res, kot je izjavila za POP TV, je to “najbolj ironično”.
Ko telo reče: ne gre več
Ana je imela srečo. Prijateljica, ki jo je peljala na urgenco. Zdravniki, ki so hitro ukrepali. Antibiotiki, ki so prijeli pravočasno. A ni bilo lahko. »Bruhala sem celo noč. Vsakih 30 minut. Halucinirala. Tresla sem se…«
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) lahko leptospiroza brez zdravljenja povzroči trajne poškodbe organov. Še posebej, če bolezen napade ledvice, kot se je zgodilo Ani. Najbolj prizadete regije so sicer tropski pas in deli Južne Amerike, toda s podnebnimi spremembami se širi tudi severneje. Primer Ane Čufer je učbeniški – a hkrati izjemno redek.
In potem – nazaj na smuči
Zdaj se Ana vrača. Postopoma, previdno. Verjetno brez olimpijskih iger, a z isto – če ne še večjo – borbenostjo. Po poročanju 24ur.com bo že v prihodnjih tednih nadaljevala s treningi, čeprav jo čaka zahtevna rehabilitacija.

Nekateri bi na njenem mestu obupali. Ona pa ne. O tem ne govori z grenkobo – ampak s humorjem, z zavedanjem, da ji je bilo dano nekaj več: preizkušnja, ki te ali zlomi – ali utrdi.
Lahko izluščimo kakšen nauk?
Da stvari niso vedno pod našim nadzorom. Da ti lahko življenje – ali kuža na italijanskem parkirišču – v trenutku obrne načrte. Da lahko zdravje, kondicija in leta priprav izginejo… v eni noči.
A tudi – da je moč v tem, kako se odzoveš.
Zdravniki priporočajo previdnost pri stiku z neznanimi živalmi, še posebej na potovanjih. Roke si umivaj. Če si v stiku z vodo v tujini – nikar je ne pij. Če se pojavijo simptomi – povišana telesna temperatura, bolečine v mišicah, bruhanje, zlatenica – ne čakaj. Tako pravi Center za nalezljive bolezni ZDA (CDC).
Ana ni čakala. In to jo je verjetno rešilo.
Zgodba, ki gre dlje od bolezni
Ana Čufer je danes simbol – ne le vrhunske športnice, ampak človeka, ki se ne da. Leptospiroza ni nekaj, kar bi si kdo izbral. A njen odziv, njen način spopadanja z boleznijo, humor, s katerim pripoveduje, kako je »prinesla odpoved ledvic iz Bormia«… – to je tisto, kar ostane.
Morda ne bo nastopila v Cortini 2026. Morda bo. A že zdaj je postala nekaj več – glas, ki opozarja, kako hitro se lahko življenje prevesi. In kako pomembno je, da takrat ne obupamo.
Ne gre za bakterijo. Gre za človeka.
To ni zgodba o mikrobiologiji. Je zgodba o človeku. O športnici iz Slovenije – iz Tolmina, mimogrede – ki je v trenutku izgubila nadzor nad lastnim telesom. In se odločila, da kljub temu gre naprej.
Ana Čufer. Turna smučarka. Borka. In zdaj tudi – simbol vztrajnosti, ki ga ta čas še kako potrebuje.
Vir: POP TV (Vizita), 24ur.com, NIJZ, WHO, CDC, foto: posnetek zaslona 24ur.com
Pripravil: N. Z.