
Navijači skoraj zažgali stadion – grozljivi prizori iz Celja (FOTO)
CELJE – Dim, poki in vprašanja: Pirotehnika zasenčila večer nogometa
Na stadionu Z’dežele, kjer se je zbralo več kot 12.500 gledalcev, so navijaške strasti prestopile mejo dovoljenega – množična uporaba pirotehnike je povzročila zaskrbljenost, policija pa zdaj išče odgovorne. Incidenti mečejo senco na pomembno mednarodno tekmo med NK Celje in italijansko Fiorentino.
Tekma, ki se ni končala ob zadnjem žvižgu
Bila je sreda zvečer, 10. april. Nebo nad Celjem je bilo jasno, reflektorji stadiona so sijali z vso močjo – pripravljeni na veliko nogometno predstavo. A namesto le športnega spektakla smo dobili še nekaj več. Nekaj glasnejšega. In bolj zadimljenega.
Policisti in varnostne službe so že pred začetnim piskom imeli polne roke dela. Med pregledom stadiona so našli več kosov pirotehničnih sredstev, ki jih po zakonu tam ne bi smelo biti. A kot kaže – je bil to le vrh ledene gore.
»Zaznali smo več kršitev, predvsem v povezavi z uporabo pirotehničnih izdelkov, ki so jih navijači uporabili med samo tekmo,« je v sporočilu za javnost zapisala Milena Trbulin s Policijske uprave Celje.
In to ni bilo nekaj raketic. Dimne zavese, eksplozije – vse to med večtisočglavo množico. Kdo jih je prinesel? Kako so prišle mimo varnostnega pregleda? In zakaj je postalo tako – običajno?

Kje je šlo narobe?
Po poročilu policije (vir: Policijska postaja Celje, 10. 4. 2025) so bile kršitve zaznane tako med domačimi kot tujimi navijači. V sektorjih, kjer so se zbrali bolj goreči navijači – tisti, ki nosijo transparente in vlečejo bobne – se je vzdušje hitro prevesilo v nekaj drugega.
Dimne bombe, svetlobni efekti, poki, ki so preglasili sodnikov žvižg. Da bi bili v disku, bi rekli, da je to šov. Na stadionu? Malo drugače.
K sreči – poudarimo to – ni bil nihče poškodovan. A občutek nelagodja med obiskovalci, še posebej med družinami z otroki, je bil več kot očiten. »Otrok se je ustrašil eksplozije in zajokal. Morali smo ga peljati s tribune,« je povedala obiskovalka, ki je želela ostati anonimna.

Vse to za “vzdušje”?
Vprašanje, ki si ga zdaj postavljajo mnogi – ali gre za kulturo navijanja ali organizirano provokacijo?
»Obstaja napačno prepričanje, da je pirotehnika del nogometne folklore. V resnici pa gre za izredno nevarna sredstva, ki ne sodijo med množice,« je v odzivu za medije komentiral varnostni strokovnjak.
Po informacijah, ki jih trenutno preverjajo kriminalisti, naj bi šlo pri nekaterih primerih za vnaprej dogovorjeno koreografijo navijaških skupin. To bi pomenilo, da pirotehnika ni “ušla skozi” varnostni filter po naključju – temveč, da je bila načrtovana. Če se to potrdi, lahko incidenti preidejo iz prekrškovne v kazensko sfero – in tam so kazni precej višje.

In zdaj? Zakon v roke.
Policija vodi postopek zaradi suma storitve prekrškov po Zakonu o javnih zbiranjih. To pomeni, da se že zbirajo izjave, pregledujejo posnetki nadzornih kamer, in – če bo mogoče – identificirajo posamezniki, ki so pirotehniko uporabljali ali jo vnašali na stadion.
Kazni? Lahko segajo od več sto pa tudi do nekaj tisoč evrov, odvisno od stopnje ogrožanja. A v praksi – kot vedno – ostaja vprašanje: bo kdo dejansko odgovarjal?
»Naš cilj je bil zagotoviti varnost vseh obiskovalcev. Pirotehnika na športnih prireditvah ni le kršitev zakonodaje, ampak tudi grožnja za zdravje in življenje,« so še zapisali s policijske postaje.


UEFA ne bo gledala stran
Po dogodkih, kot je bil ta, se pogosto oglasi tudi Evropska nogometna zveza (UEFA). V preteklosti je zaradi podobnih kršitev kaznovala klube s tekmo pred praznimi tribunami, prepovedjo potovanj za navijače ali visokimi denarnimi kaznimi – ne redko tudi nad 100.000 evrov.
In čeprav odgovornost za varnost nosi organizator, je v končni fazi to lahko udarec tudi za klub, ki se je z evropskimi tekmami komaj začel postavljati na noge.
NK Celje se za zdaj uradno še ni odzval, čeprav je jasno, da bo moral – tako navznoter (znotraj navijaške skupnosti) kot navzven (UEFA, javnost).

Smo to že videli?
Če se komu zdi, da je to zgodba, ki jo bere že desetič – ima prav. Spomnimo se tekem Olimpije ali Maribora, ko so zaradi pirotehnike tekme prekinjali, ali tistega večera v Stožicah, ko je navijač vrgel baklo na igrišče in skoraj zadel sodnika.
Ampak potem? Nič. Opozorila, medijska obsodba, kakšna kazen – in naslednjič znova.
Slovenija ima zakonodajo. Ima tudi varnostne protokole. Ima – vsaj na papirju – zmožnost, da zaščiti obiskovalce javnih prireditev. V praksi pa se prevečkrat zgodi, da kršitelji ostanejo anonimni, organizatorji zgolj zamahnejo z roko, publika pa… že čez tri dni pozabi.

Ali je to res le “folklora”?
»Tako je bilo vedno,« rečejo nekateri. A stvari, ki so bile “vedno”, niso nujno dobre. In niso nujno varne.
Še posebej v času, ko se po Evropi povečuje občutek varnostne ranljivosti – od nemirov v Franciji, do incidentov na stadionih v Beogradu, Bruslju ali Neaplju – si Slovenija ne more privoščiti sproščenega odnosa do tovrstnih dogodkov.
Navijaška kultura je lahko lepa. Strastna. Ganljiva. A ne, če vključuje dim, pok in strah v očeh otrok.
Celje se ni predalo – slavje Fiorentine z veliko truda (in ščepcem sreče)
Na razprodanem stadionu Z’dežele, pred rekordnim številom gledalcev (12.512), so nogometaši Celja prikazali eno svojih najboljših evropskih predstav – a italijanska Fiorentina je kljub vsemu zmagala z 2:1. Dvakratni finalist konferenčne lige je za zmago potreboval konkretno pomoč sreče in tudi nekaj sodniških odločitev, ki so močno razburile domačo publiko.
Italijani so povedli že v 27. minuti, ko je po napaki vratarja Ricarda Silve zadel Luca Ranieri. V 62. minuti je sodnik Felix Zwayer po posredovanju VAR dosodil enajstmetrovko za Fiorentino, Rolando Mandragora pa je povišal vodstvo na 2:0. A Celjani se niso zlomili – v 68. minuti je po podaji Aljoše Matka pravico z bele točke izkoristil Logan Delaurier-Chaubet in domačinom vlil upanje.

V zadnjih desetih minutah je Celje močno pritiskalo. Damjan Vuklišević in Edmilson sta bila v zaključku zelo blizu izenačenju, a je legendarni vratar David De Gea dvakrat odlično posredoval in rešil zmago za Firenčane.
»Ustvarili smo si veliko priložnosti proti tako veliki ekipi, imeli priložnost celo za izenačenje na 2:2, ki bi si ga zaslužili, ampak imamo aktiven rezultat, ničesar se nam ni treba bati,« je po tekmi dejal Aljoša Matko za Šport TV.
V podobnem tonu je nastopil tudi Svit Sešlar: »Da imaš lepše priložnosti kot Fiorentina, ki je pri vrhu serie A, je velika stvar. Lahko smo ponosni, zaslužili bi si remi, ampak bomo zmago zdaj lovili v Italiji.«
Zelo kritičen, a realen, pa je bil trener Celja, Albert Riera (poroča Siol.net): »Čestitam igralcem za trud, ne pa tudi za rezultat, s katerim nikakor nismo zadovoljni. Dobro smo igrali, izpeljali načrt, ampak iz prvega strela prejeli gol.«
Povratna tekma bo 17. aprila v Firencah – Celje pa kljub minimalnemu zaostanku ohranja žive možnosti za zgodovinski preboj v polfinale. Vse bo odvisno od tega, ali bodo znali ponoviti energijo, borbenost – in prepričati tudi sodniški kriterij.
Kaj bo drugače naslednjič?
Vprašanje, ki visi v zraku – in na katerega odgovora (še) nimamo. Policija bo, kot so sporočili, nadaljevala s postopki, organizatorji bodo morali podati poročilo o varnostnih ukrepih, UEFA bo pogledala poročila delegatov.
In javnost?
Bodisi bo še enkrat zamahnila z roko… ali pa zahtevala, da se končno nekdo premakne. Kajti čeprav smo navajeni dramatičnih večerov v nogometu – ni nujno, da mora vsaka tekma dišati po žveplu.
Vir:
- PU Celje (Milena Trbulin)
- Celje.info
- Delo (dr. Matej Kobal)
- UEFA (uradne disciplinske prakse)
Pripravil: N. Z.