Domen Prevc svetovni prvak v poletih! V Oberstdorfu je tekmecem pobegnil za skoraj 60 točk (VIDEO)

24. jan. 2026, ob 17.16
Posodobljeno pred 3 urami
1132
110 SEK

Oberstdorf – Slovenski smučarski skoki imajo novega svetovnega prvaka. Domen Prevc je na svetovnem prvenstvu v poletih v Oberstdorfu prikazal izjemno stabilnost, zbranost in samozavest ter si po štirih serijah zagotovil prvi posamični naslov svetovnega prvaka v poletih v karieri.

Preobrat že v drugi seriji

Domen Prevc je v petkovi prvi seriji zasedel drugo mesto, a že v drugi seriji pokazal, da bo boj za zlato potekal po njegovih pravilih. Z izjemnim poletom si je priboril vodstvo in prednost 14 točk, ki jo je nato le še stopnjeval. V soboto je že v poskusni seriji nakazal, da je v vrhunski formi. To je brezhibno potrdil v tretji seriji, kjer ga ni zmedla niti odločitev žirije, da mu zniža zaletišče za štiri stopnje. Kljub temu je Prevc poletel 232 metrov, kar je bila daleč najboljša daljava tretje serije, prednost pa je narasla na kar 48,5 točke.

Zanesljiv zaključek za naslov

V zadnji seriji je ostal miren in zbran. S poletom dolgim 222,5 metra je potrdil prepričljivo zmago in se zapisal v zgodovino slovenskih smučarskih skokov. Postal je tretji Slovenec s posamičnim naslovom svetovnega prvaka v poletih, po Robertu Kranjcu (Vikersund 2012) in Petru Prevcu (Kulm 2016).

Norvežan Marius Lindvik, ki je imel po prvi seriji minimalno prednost pred Prevcem, je v nadaljevanju zdrsnil na tretje mesto. V zadnji seriji pa se je s poletom 231 metrov prebil na drugo mesto in prehitel Japonca Rena Nikaida. Nikaido je sicer že v prvi seriji z 230,5 metra postavil osebni rekord, a v zaključku ni uspel zadržati stopničk višje od tretjega mesta.

Iščeš pravo srednjo šolo? Pridi na informativne dneve na Srednjo zdravstveno in kemijsko šolo v Novem mestu
Izbira srednje šole je ena prvih res velikih odločitev v življenju mladega človeka. Za osnovnošolce pomeni korak v svet odraslosti, za starše pa pomembno vprašanje: Ali bo ta izbira otroku odpr

Slovenski izkupiček

Anže Lanišek je z odličnim nastopom v drugi seriji napredoval za sedem mest, a v tretji nekoliko izgubil ritem. Tekmovanje je zaključil na osmem mestu. Timi Zajc, dobitnik srebra (2022) in brona (2024) s prejšnjih prvenstev, tokrat ni našel pravega občutka in je končal na 20. mestu. Že po prvi seriji pa je tekmovanje sklenil Žak Mogel, ki je zasedel 36. mesto.

Svetovno prvenstvo se bo v nedeljo zaključilo z moštveno preizkušnjo. Slovenska reprezentanca bo lovila tretji zaporedni naslov svetovnih prvakov, po zmagah v Vikersundu 2022 in na Kulmu 2024. Poleg Domna Prevca, Anžeta Laniška in Timija Zajca bo v ekipi še Rok Oblak.

Napisal: K. J.

Vir: Slo 2, X, Facebook/Lepa Slovenija

1132
110 SEK