Saša Lendero zgrožena! ”Ne razumem, kaj imajo goli moški na krožniku z OI”

29. jul. 2024, ob 09.26
Posodobljeno pred 10 meseci
1712
100 SEK

Prizor s slovesnega odprtja olimpijskih iger, ki je spominjal na znamenito sliko Leonarda da Vincija Zadnja večerja, je v Franciji in tudi širše sprožil kritike, ker naj bi žalil verska čustva. Prireditelji so se danes prizadetim opravičili, režiser pa je pojasnil, da ni šlo za krščanski prizor. “Nikogar nismo želeli užaliti ali mu izkazati nespoštovanja,” je za AFP dejala tiskovna predstavnica prirediteljev iger v Parizu Anne Descamps v odgovoru na kritike predstavnikov Katoliške cerkve v Franciji in tudi drugod zaradi prizora, v katerem so nastopali travestiti. Dodala je še, da je organizatorjem resnično žal, če se je ob tem kdor koli počutil prizadetega.

Do slovesnega odprtja je bil kritičen tudi, prireditev je namreč označil kot sprevrženo, predsednik NSi Matej Tonin. ”Vse sprejemam, spoštujem drugačnost, različnost življenjskih stilov, nazorov… A kljub temu ne razumem, kaj imajo odsekane glave, goli moški na krožniku pred omizjem drag queen transvestitov ( ki v postavitvi močno spominjajo na Poslednjo večerjo), jezdec, ki asociira na četrtega jezdeca apokalipse, nerodni drag plesni nastopi in podoba rogatega bika, opraviti z Olimpijskimi igrami. Mar naj ne bi bilo sporočilo mir, poštenost tekmovanja, povezovanje in predstavitev najboljših športnikov sveta? Žal mi je… a jaz povezave med simboliko otvoritvene ceremonije in bistvom Olimpijskih iger ne vidim. Pa vi? Če jo, prosim razvetlite tudi mene …” pa je bila zgrožena priljubljena pevka Saša Lendero.

Kdo si sploh lahko privošči svoj bazen?
Ste si kdaj predstavljali, kako bi bilo, če bi lahko po napornem dnevu stopili na svojo teraso in se osvežili v kristalno čistem bazenu? Lasten bazen ni več privilegij le redkih – danes je to do

Spomnimo, prizor je povzročil zgražanje zaradi ekstravagantnega videza nastopajočih, čeprav po zagotovilu režiserja slovesnosti Thomasa Jollyja sploh ni imel krščanske motivike, temveč je šlo prikaz antičnega praznovanja v čast grškega boga vina Dioniza. V njegovo čast so v antiki stari Grki organizirali praznovanja poimenovana Dionizije, ki so slovela po svojem razvratu.

Jolly je ob tem zatrdil, da je bil namen omenjenega prizora spodbujanje strpnosti do ljudi različnih spolnih orientacij in identitet. “Želel sem prikazati veliko pogansko zabavo, ki je povezana z bogovi na Olimpu,” je o navdihu za sporen prizor povedal Jolly.

V Franciji, ki gosti letošnje igre, se je zaradi prizora na slovesnosti vnela razprava o žaljenju verskih čustev.

su; Foto: YouTube

1712
100 SEK