
Uradno: FIS razkril prve izsledke preiskave norveške goljufije
Norveška skakalna afera: Manipulacija z dresi razburila smučarsko javnost
Norveška smučarska reprezentanca se je znašla v središču enega največjih skakalnih škandalov v zadnjih letih. Na svetovnem prvenstvu v Trondheimu so njihovi skakalci goljufali – uporabili so neustrezne drese, kar jim je prineslo nepravično prednost. Rezultat? Diskvalifikacije, suspenzi in jezni odzivi iz vseh koncev smučarske javnosti.
Kaj so storili in kako jih je FIS ujela?
Vse se je začelo z osupljivimi posnetki, ki so se pojavili v javnosti – prikazovali so norveško ekipo pri manipulaciji s skakalnimi dresi. Nato je sledila tekma na veliki skakalnici: Marius Lindvik (srebrni po rezultatih), Johann Andre Forfang (na poti do četrtega mesta) in Kristoffer Eriksen Sundal – vsi so bili diskvalificirani.
Kaj je bilo narobe? Dresi. Natančneje, nelegalno prirejeni šivi in uporaba dodatnega materiala, ki je omogočal boljše letalne lastnosti. Vse to je razkrila preiskava, ki jo je nato sprožila Mednarodna smučarska zveza (FIS). Po podatkih, ki jih je pridobil Reuters, so nepravilnosti potrjene, kršitve pa neizpodbitne.
Norveška priznala goljufijo – selektor odstopil
Norveška smučarska zveza se ni izmikala. Športni direktor Jan Erik Aalbu je na tiskovni konferenci naravnost povedal: “Da, goljufali smo.” Nato je padla prva glava – selektor Magnus Brevig je odstopil. Suspendiran je bil tudi vodja opreme Adrian Livelten. Po poročilu Reutersa so se v norveški zvezi začeli tudi notranji pregledi, saj želijo ugotoviti, ali je takšno goljufanje potekalo že prej.

Kaj to pomeni za prihodnost norveškega skakalnega športa? Veliko.
Bine Norčič, slovenski strokovnjak, je bil imenovan za začasnega selektorja norveške reprezentance. Dobil je nalogo, da v ekipo prinese novo disciplino in zaupanje, a njegova naloga ne bo lahka.
Odzivi skakalne skupnosti: ‘FIS mora ukrepati!’
Reakcije? Burne. Avstrijci, Slovenci in Poljaki so bili med prvimi, ki so pozvali k strožjšim sankcijam. Po navedbah Siol.net so zahtevali celo razveljavitev vseh norveških rezultatov na tem svetovnem prvenstvu.
“To ne sme postati precedens. Če to dopustimo, bomo čez nekaj let gledali še hujše zlorabe pravil,” je za Siol.net izjavil eden izmed vodilnih trenerjev v skakalni karavani.
Sponzorji bežijo, norveški ugled na tleh
Takoj po izbruhu afere so glavni sponzorji norveške skakalne reprezentance začeli umikati svojo podporo. Podjetji Help in Nammo sta prekinili pogodbe. “Naš logotip ne bo na dresih ekipe, ki goljufa,” je odločno povedal predstavnik podjetja Help, Dag Are Borresen (Siol.net).
To pomeni resne finančne posledice za norveški skakalni tabor. Vprašanje je, kako bodo nadomestili izgubljena sredstva, a zagotovo bodo morali najti nove, zaupanja vredne partnerje.
Kaj zdaj? FIS napoveduje spremembe
FIS je obljubil temeljito preiskavo – in po napovedih Reutersa bodo rezultati znani v nekaj tednih. Medtem se skakalna skupnost sprašuje: Ali je to enkraten primer ali le vrh ledene gore?
Očitno je, da bo ta afera prinesla spremembe. Večji nadzor nad opremo, strožjše kazni in morda celo novi testi dresov pred vsakim tekmovanjem?
Ena stvar je jasna – norveška reprezentanca bo potrebovala dolgo časa, da si povrne ugled.
Pripravil: N. Z.
Vir: Reuters, STA, Siol.net, FIS