“Užival sem v uničevanju svojega telesa” – Jani Brajkovič razgalil temno plat kolesarstva

23. maj. 2025, ob 10.03
Posodobljeno pred 26 dnevi
274
160 SEK

To ni zgodba o zmagah. Ni glorifikacija vrhunskega športa. V eni najbolj pretresljivih epizod podkasta Mihilizem, ki ga vodi Miha Šalehar, je nekdanji profesionalni kolesar Jani Brajkovič spregovoril brez filtrov.

Ne o zmagoslavju, ampak o temi. O bolečini, obsedenosti, psihični razgradnji in dolgoletnem boju z motnjo hranjenja. O resnici, ki je prevečkrat skrita pod bleščavo športa – a jo je treba slišati.

Jani Brajkovič: svetovni prvak, Tour de France in tišina, ki jo je nosil s sabo

Jani Brajkovič, rojen leta 1983 v Metliki, je eden tistih slovenskih športnikov, ki so premikali meje. Leta 2004 je – še kot mlajši član – postal svetovni prvak v vožnji na čas. To ni bila kar ena medalja – bil je to mejnik za celotno slovensko kolesarstvo. Kasneje je vozil za največje ekipe sveta: Discovery Channel, Astana, RadioShack, Bahrain Merida.

Leta 2010 je zmagal na prestižni Dirki po Dofineji, dve leti pozneje pa navdušil domače navijače z zmago na Dirki po Sloveniji in neverjetnim 9. mestom na Tour de France – do takrat največ, kar je dosegel Slovenec.

A vse to – zlate črke, nasmehi, intervjuji – so skrivali nekaj drugega. Nekaj temnejšega. V ozadju je Jani razpadal. Počasi. Tiho. Pa tega nihče ni opazil.

“Užival sem v uničevanju svojega telesa”

V pogovoru z Miho Šaleharjem Brajkovič pove nekaj, kar redko kdo upa izreči:

“Užival sem v uničevanju svojega telesa.”
“Uživaš, ko vidiš, da drugi trpi. To je bil eden mojih najlepših občutkov.”

Očesni pregled + letna vinjeta za SAMO 25 € - izkoristite ponudbo, dokler velja!
Imate vsaj -1 ali +1 dioptrijo? Potem lahko zdaj izkoristite najboljšo ponudbo tega poletja – temeljit specialistični očesni pregled in gratis letna vinjeta za osebno vozilo – vse skupaj za sam

To niso besede, ki jih pričakuješ od nekdanjega svetovnega prvaka. A so resnične. Iskrene do bolečine. Jani je kar 17 let živel z bulimijo, skrito pod mišicami in številkami. Tekmoval je na najvišji ravni, a v ozadju vodil vojno – ne s konkurenco, ampak s samim sabo.

Mihilizem: epizoda, ki ne bo prijetna – a jo moraš slišati

Miha Šalehar ne skriva, kako globoko ga je ta pogovor zadel.

In res, to ni epizoda, ki bi te motivirala za jutranji tek. To je zgodba, ki zaboli, ker je preveč resnična. Ne gre za šport. Gre za človeško izpoved. In za pogum, da jo deliš.

View this post on Instagram

A post shared by 45: Minut z Nejcem Vidmarjem (@45minutznejcem)

Biti športnik ni vedno zmaga – včasih je preživetje

Slovenija ima rada svoje šampione. Radi ploskamo. Radi verjamemo v »junaške zgodbe«. A redko se vprašamo, kaj se dogaja znotraj teh zgodb. Kaj jih žene. Kaj jih lomi. Koliko trpljenja stoji za tistim trenutkom na stopničkah.

Brajkovič ni bil izjema. Leta 2018 je padel na dopinškem testu in takrat se je sesulo vse. A danes priznava, da je bil ta padec nujen. Ker je pomenil začetek resničnega okrevanja. Danes deluje kot učitelj AEQ metode, pomaga drugim razumeti svoje telo in postavlja fokus na duševno zdravje športnikov. Na to, o čemer se premalo govori. In preveč molči.

To ni zgodba o kolesarstvu. To je zgodba o pogumu povedati resnico.

Jani Brajkovič ni več samo nekdanji kolesar. Danes je glas. Pričevalec. Opomnik, da za vsakim športnikom ne stoji le trening, ampak tudi človek. S telesom. In z ranjeno dušo. Ta zgodba ni tu, da te pomiri. Je tu, da te zbudi.

Napisal: K. J.

Vir: Facebook – Val 202

274
160 SEK